Microsoft Surface Book i Surface Pro 4 - czy wreszcie doczekaliśmy się tabletów do profesjonalnych zastosowań?

Microsoft Surface Book i Surface Pro 4 - czy wreszcie doczekaliśmy się tabletów do profesjonalnych zastosowań?
Tablety wzięły szturmem cały świat. Ciągle jednak brakuje rozwiązań dla profesjonalistów, którzy oprócz wygody chcieliby mieć możliwość zdalnej, bezproblemowej pracy w zaawansownych programach do obróbki zdjęć. Głównym tego powodem jest brak profesjonalnych aplikacji. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się nowe tablety firmy Microsoft, działające pod systemem Windows 10.
Podczas konferencji w Nowym Jorku Microsoft zaprezentował dwa urządzenia, które - przynajmniej w założeniu - z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w profesjonalnej pracy fotografa. Pierwszym z nich jest Microsoft Surface Book, który jest zarazem tabletem i notebookiem. Jest to w zasadzie pierwszy laptop sygnowany logiem Microsoft, co jest widoczną inspiracją system produktów Apple. Jak jednak twierdzi producent, Surface Book ma oferować dwukrotnie większą wydajność niż profesjonalne komputery konkurencji i pozwalać na swobodną pracę nawet w najbardziej wymagających programach.Komputer wyposażono w 13,5-calowy ekran o rozdzielczości 3000 x 2000 pikseli i zagęszczeniu pikseli 267 PPI, który może być wykorzystywany jako autonomiczny tablet. Gdy jednak podepniemy go do modułu klawiatury, otrzymamy wsparcie wbudowanego system grafiki NVIDIA GTX GPU, 8 bądź 16 GB RAM-u i zależności od wersji - procesora Intel i7, lub Intel i5. Obudowa urządzenia została wykonana z magnezu, dzięki czemu oferować ma wysoką odporność. Razem z tableto-komputerem otrzymamy także rysik, mający pozwalać na efektywną pracę w programach graficznych.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Komputer ma pojawić się w sprzedaży pod koniec października w cenie $1500 za podstawowy model z procesorem i5 i 8 GB pamięci RAM. Za wersję z procesorem i7 i 16 GB RAM-u zapłacimy już $2700. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Drugim z urządzeń pokazanych przez Microsoft jest tablet Surface Pro 4, który jest wydajniejszy i lżejszy od swojego poprzednika. Wyposażono go 12,3-calowy ekran o rozdzielczości 2736 x 1824 pikseli, 16 GB pamięci RAM, procesor Intel Core m, i5, lub i7, układ grafiki Intel HD (515, 520 lub Iris 540), i dysk SSD o pojemności 1TB. Podobnie jak Surface Book, nowy tablet umożliwiać ma swobodną pracę z profesjonalncyh programach graficznych. Urządzenie ma oferować 50% większą wydajność niż komputery MacBook Air.Do zestawu dołączana jest klawiatura pełniąca rolę osłony i rysik o 1024 poziomach nacisku. Podobnie jak wspomniany wyżej komputuer, tablet Surface Pro 4 pojawi się w przedaży pod koniec października w cenie zaczynającej się od $900. Nie wiadomo jeszcze ile będziemy musieli za niego zapłacić na polskim rynku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Pewne jest jednak, że pod względem profesjonalnych rozwiązań Microsoft zaczyna być realną konkurencją dla produktów spod szyldu Apple, a wyposażenie tabletów w system Windows 10 z pewnością sprawi, że będą one bardziej atrakcyjne dla zawodowców, niż zaprezentowany niedawno iPad Pro. Niestety system Windows to też główny powód dla którego użytkownicy nie kupują urządzeń firmy Microsoftu. Mimo wsparcia dla profesjonalnych programów, łatwość i wygoda użytkowania wciąż pozostają daleko w tyle za systemem kalifornijskiego producenta.

Więcej informacji o nowych produktach znajdziecie na stronie microsoft.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0