Tryb wysokiej rozdzielczości w iPhonie?

0
Maciej Luśtyk
24 Kwiecień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Ostatnio sporo pisaliśmy na temat nowych technologii, które w najbliższym czasie mają pojawić się aparatach telefonów komórkowych. Jeden z odkrytych niedawno patentów firmy Apple sugeruje, że w niedalekiej przyszłości iPhony zostaną wyposażone w tryb wysokich rozdzielczości, podobny do zastosowanego w Olympusie E-M5 II czy Pentaxie K-3 II.
O wykorzystaniu systemu stablilizacji matrycy do wykonywania zdjęć w bardzo wysokich rozdzielczościach dowiedzieliśmy się przy okazji premiery aparatu Olympus OM-D E-M5 Mark II. Aparat, poprzez przesuniecie sensora o jeden piksel i połączenie 8 wykonanych w ten sposób ekspozycji, umożliwia wykonanie 40-megapikselowych zdjęć. Było to raptem dwa miesiące temu, a już słyszymy, że coraz więcej firm ma zamiar wprowadzić tego typu rozwiązania. Przykładem jest podobny system zastosowany w pokazanym wczoraj Pentaxie K-3 II. Najwyraźniej podobna technologia znajdzie swoje zastosowanie również w przypadku telefonów komórkowych. Tak przynajmniej sugeruje jeden z patentów firmy Apple.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

W przypadku pomysłu Apple’a tryb wysokich rozdzielczości ma jednak bazować głównie na poruszeniach systemu optycznej stabilizacji, z którego pomocą obraz zostanie przesunięty o wartości sub-pikselowe. Gdyby tryb ten działał na podobnej zasadzie jak ten w aparacie Olympusa, 6-megapikselowy aparat w Iphonie umożliwiłby wykonywanie 20-megapikselowych zdjęć. Z pewnością jednak, tak jak w przypadku innych aparatów wykorzystujących tego typu technologie, funkcja sprawdziłaby się jedynie w przypadku nieruchomych kadrów.

Nie wiemy jeszcze czy technologia ta kiedykolwiek ujrzy światło dzienne, jednak cieszymy się, że producenci smartfonów prężnie pracują na rozwojem wbudowanych aparatów. Patrząc na ostatnie premiery wydaje się nawet, że wydajność modułów fotograficznych stała się głównym punktem rywalizacji.

Więcej o patencie Apple możecie przeczytać na stronie 9to5mac.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się...
33
15
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Wytarty frazes, mówiący o tym że najlepszy jest aparat, który mamy przy sobie, Google stara się przekuć w rzeczywistość, po raz kolejny przenosząc software'ową magię na nowy poziom.
0
3
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
Co robi lepsze zdjęcia? Najnowszy smartfon czy aparat za 50 tys. złotych? Odpowiedź wcale nie jest tak prosta, jak myślisz.
99
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)