Tryb wysokiej rozdzielczości w iPhonie?

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Kwiecień 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Ostatnio sporo pisaliśmy na temat nowych technologii, które w najbliższym czasie mają pojawić się aparatach telefonów komórkowych. Jeden z odkrytych niedawno patentów firmy Apple sugeruje, że w niedalekiej przyszłości iPhony zostaną wyposażone w tryb wysokich rozdzielczości, podobny do zastosowanego w Olympusie E-M5 II czy Pentaxie K-3 II.

O wykorzystaniu systemu stablilizacji matrycy do wykonywania zdjęć w bardzo wysokich rozdzielczościach dowiedzieliśmy się przy okazji premiery aparatu Olympus OM-D E-M5 Mark II. Aparat, poprzez przesuniecie sensora o jeden piksel i połączenie 8 wykonanych w ten sposób ekspozycji, umożliwia wykonanie 40-megapikselowych zdjęć. Było to raptem dwa miesiące temu, a już słyszymy, że coraz więcej firm ma zamiar wprowadzić tego typu rozwiązania. Przykładem jest podobny system zastosowany w pokazanym wczoraj Pentaxie K-3 II. Najwyraźniej podobna technologia znajdzie swoje zastosowanie również w przypadku telefonów komórkowych. Tak przynajmniej sugeruje jeden z patentów firmy Apple.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

W przypadku pomysłu Apple’a tryb wysokich rozdzielczości ma jednak bazować głównie na poruszeniach systemu optycznej stabilizacji, z którego pomocą obraz zostanie przesunięty o wartości sub-pikselowe. Gdyby tryb ten działał na podobnej zasadzie jak ten w aparacie Olympusa, 6-megapikselowy aparat w Iphonie umożliwiłby wykonywanie 20-megapikselowych zdjęć. Z pewnością jednak, tak jak w przypadku innych aparatów wykorzystujących tego typu technologie, funkcja sprawdziłaby się jedynie w przypadku nieruchomych kadrów.

Nie wiemy jeszcze czy technologia ta kiedykolwiek ujrzy światło dzienne, jednak cieszymy się, że producenci smartfonów prężnie pracują na rozwojem wbudowanych aparatów. Patrząc na ostatnie premiery wydaje się nawet, że wydajność modułów fotograficznych stała się głównym punktem rywalizacji.

Więcej o patencie Apple możecie przeczytać na stronie 9to5mac.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
12 generacja smartfonów apple wprowadza sporo zmian - stylistycznie wraca do korzeni, ale pod względem możliwości, również fotograficznych, wybiega śmiało...
5
2
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też wsparciem dla twojego aparatu
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też...
Sony pokazało kolejną generacją modelu Xperia 5 - czyli reprezentanta średniej wyższej półki cenowej. Pod względem możliwości fotograficznych wiele dzieli z flagową...
5
11
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid prezentuje kolejną przenośną drukarkę, która łączyć ma świat cyfry z fotografią natychmiastową.
25
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)