Tomek Sikora fotografuje dla "Our Place - The World's Heritage" UNESCO

Tomek Sikora będzie miał swój wkład w projekt "Our Place - The World's Heritage" realizowany pod patronatem UNESCO. Projekt ma na celu uwiecznienie jak największej liczby miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO. Sikora sfotografuje średniowieczny zespół miejski Torunia. Tak jak wszyscy fotografowie pracujący nad "Our Place" użyje aparatów Panasonic Lumix.
Projekt "Our Place - The World's Heritage" powstaje pod patronatem UNESCO. Pomysł polega na stworzeniu największej na świecie kolekcji zdjęć miejsc i budynków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tej pory uczestniczył w nim jeden polski fotograf - Wojtek Wieteska. Drugim został Tomek Sikora, który uwieczni średniowieczny zespół miejski Torunia. Wszyscy fotografowie biorący udział w projekcie "Our Place" korzystają z aparatów Panasonic Lumix. W przypadku Sikory jest to Lumix G1 i Lumix LX3.

Tomek Sikora

Poniżej prezentujemy szerszą informację na temat projektu nadesłaną przez firmę Panasonic Polska:

Tomek Sikora fotografuje Toruń dla OUR PLACE aparatami Panasonic Lumix

Znany fotograf Tomek Sikora dołączył do elitarnego grona profesjonalistów, którzy zostali zaangażowani do "OUR PLACE - The World's Heritage" - projektu, który ma na celu udokumentowanie na zdjęciach miejsc należących do Światowego Dziedzictwa UNESCO

Warszawa, 28 maja 2009 r. -
Tomek Sikora, znany polski fotograf dołączył do międzynarodowego grona artystów współpracujących przy wspieranym przez firmę Panasonic projekcie "OUR PLACE - The World's Heritage" UNESCO. Sikora uwieczni aparatami Panasonic Lumix DMC-G1 oraz DMC-LX3 jeden z polskich zabytków należących do Światowego Dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO - średniowieczny zespół miejski Torunia.

"OUR PLACE - The World's Heritage" to wspierany przez firmę Panasonic projekt, którego celem jest stworzenie największej na świecie kolekcji zdjęć miejsc i budynków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trafiają na nią obiekty, które według Komitetu Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości, posiadają wyjątkową i uniwersalną wartość, a także ogromne znaczenie dla świata ze względu na swe walory kulturowe lub przyrodnicze. Obecnie UNESCO ma pod swoją opieką 878 miejsc w 145 krajach: 679 obiektów kulturalnych, 174 naturalne i 25 o charakterze mieszanym kulturalno-przyrodniczym.

W ramach projektu "OUR PLACE" międzynarodowy zespół złożony z profesjonalnych fotografów dokumentuje wybrane miejsca spośród wszystkich obiektów Światowego Dziedzictwa zlokalizowanych na całym świecie pod kątem ich fizycznych i geograficznych uwarunkowań. Rezultatem jest zbiór fotografii odzwierciedlający obecność człowieka oraz kontekst, który sprawił, że dane miejsca są tak ważne dla ludzkości

"Udział w projekcie "Our Place", obok międzynarodowej elity fotografów, to dla mnie zaszczyt, a także artystyczne wyzwanie współtworzenia unikatowej kolekcji, dzięki której ludzie na całym świecie będą mogli poznać przepiękne miejsca, o których istnieniu mogli wcześniej nawet nie wiedzieć. Zbiór zdjęć "Our Place" sam w sobie stanowi pewne dobro i cieszę się, że mogę przyczynić się do jego współtworzenia. Dla mnie jako fotografa projekt ten jest kolejną podróżą , przygodą i ciekawym wyzwaniem zawodowym, tym bardziej, że może mi w nim towarzyszyć aparat Lumix" - mówi Tomek Sikora.

"Tomek Sikora jest drugim Polakiem, po Wojtku Wietesce, który został zaproszony do tego międzynarodowego projektu" - mówi Radek Jaworski, PR Manager Panasonic Polska - "Cieszy nas fakt, że czołowi polscy fotografowie chętnie sięgają po aparaty Panasonic Lumix oraz biorą udział w globalnych projektach kulturalnych wspieranych przez firmę Panasonic. "

Zespół fotografów korzysta wyłącznie z aparatów cyfrowych Panasonic Lumix. Zdjęcia wykonane przez międzynarodowy zespół zostaną wykorzystane w czterotomowym albumie fotograficznym dokumentującym wszystkie miejsca należące do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dochód ze sprzedaży albumów zostanie przekazany na cele charytatywne.

Tomek Sikora, zaproszony do udziału w projekcie "Our Place" pod patronatem UNESCO, jest znanym polskim fotografem-podróżnikiem. Swoje życie dzieli pomiędzy Polskę i Australię, gdzie wyjechał w 1982 roku i założył studio fotografii reklamowej oraz prowadził warsztaty fotograficzne. Dawniej fotoreporter warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego Perspektywy, obecnie realizuje projekty reklamowe dla agencji z Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii, Singapuru, Hongkongu oraz Polski. W swoim dorobku posiada wiele projektów indywidualnych. Od 1999 roku pracuje nad cyklem "Przejrzystość Rzeczy", który wystawiany był już siedem razy. Tomek Sikora jest także współpomysłodawcą i współtwórcą Galerii Bezdomnej. Tomek Sikora jest twórcą plakatów teatralnych i telewizyjnych, kalendarzy, limitowanych edycji kartek, a także ilustracji do książek m.in. „Alicja w Krainie Czarów”. Publikuje także limitowane serie książek autorskich. Obok fotografii reklamowej i artystycznych projektów, Sikora zajmuje się także fotografią mody. Zrealizował m.in. projekty dla Giorgio Armani, Comme de Garcons, Dries Van Noten, Yohji Yamamoto, Issey Miyake, Prada. Oprócz działalności artystycznej Tomek Sikora szkoli także młodych adeptów sztuki w wyższych szkołach fotograficznych, a także publikuje limitowane serie książek autorskich. Prace artysty prezentowano na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii.

Fotografie z kolekcji "OUR PLACE" publikowane są na stronie internetowej projektu www.ourplaceworldheritage.com, a także w specjalnie wydanych albumach.

Sprzęt używany przez Tomka Sikorę podczas realizacji tego projektu to: Panasonic Lumix DMC-G1 i Panasonic Lumix DMC-LX3

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1