"Shutter - Widmo" - fotograficzny psychothriller powraca

16 maja 2008 roku na ekrany polskich kin wejdzie film "Shutter - Widmo". Jest to remake tajskiego horroru sprzed kilku lat. Nad nową wersją pracował japoński reżyser Masayuki Ochiai oraz amerykańscy producenci i aktorzy. Choć akcja przeniosła się do Tokio, a główni bohaterowie to Amerykanie, to tak jak w pierwowzorze pierwszoplanową rolę odgrywają fotografie...
Stali czytelnicy Fotopolis.pl z pewnością pamiętają film "Shutter" - tajski horror z 2004 roku, który do naszych kin trafił na początku 2006 roku. Teraz "Shutter" powraca z amerykańską obsadą i w reżyserii japońskiego twórcy Masayuki Ochiai. Producentami nowej wersji są A New Regency, Vertigo Entertainment i Ozla Pictures Production, a polskim dystrybutorem filmu został Imperial CinePix.

Film trafi do kin 16 maja, lecz nasi czytelnicy mają szansę obejrzeć go wcześniej - w poniedziałek 12 maja o godzinie 20:00, w warszawskim Cinema City Arkadia (Al. Jana Pawła II 82).

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jak nazywają się reżyserzy pierwszej (tajskiej) wersji filmu "Shutter"?

Odpowiedzi należy przesłać na adres mgrzegorczyk@fotopolis.pl - pierwsze 10 osób otrzyma podwójne zaproszenie na zamknięty, przedpremierowy pokaz filmu.

Aktualizacja: wszystkie zaproszenia już rozdaliśmy - osoby, które wygrały dostały potwierdzenie e-mailowe. Dziękujemy za wzięcie udziału w szybkim konkursie filmowym.


Poniżej prezentujemy więcej informacji o filmie przygotowanych przez dystrybutora:

Reżyseria: Masayuki Ochiai
Scenariusz: Luke Dawson
Zdjęcia: Katsumi Yanagijima
Montaż: Michael N. Knue, Tim Alverson
Scenografia: Norifumi Ataka
Muzyka: Nathan Barr
Konsultacja muzyczna: Dave Jordan, Jojo Villanueva
Kierownictwo produkcji: Arnon Milchan, Sonny Mallhi, Goria Fa
Producenci: Taka Ichise, Roy Lee, Doug Davison
Produkcja: New Regency / Vertigo Entertainment / Ozla Pictures, Regency Enterprises, Twentieth Century Fox, 2008

Obsada: Joshua Jackson, Rachael Taylor, John Hensley, James Kyson Lee, David Denman, Maya Hazen, Adrienne Pickering, Natalie N. Okamoto

Przeprowadzony przez CNN sondaż ujawnia, że jedna trzecia ankietowanych wierzy w duchy, a wielu z nich twierdzi, że choć raz widzieli ducha. Nigdy dotąd nie było też tak dużego zainteresowania zjawiskiem "spirit photography" - fotografiami, na których mają się rzekomo pojawiać duchy zmarłych między żywymi.

Fenomen ten jest równie stary jak sama fotografia, sięga lat 60. XIX wieku. Mimo kontrowersji i demaskowania licznych mistyfikacji, wiele osób uważa, że to jedyna metoda uchwycenia obecności duchów. Istnieją nawet - głównie w Azji - pisma poświęcone temu zjawisku, zaś strony internetowe na ten temat pojawiają się jak grzyby po deszczu. Nawet nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizowało wystawę "Medium doskonałe: fotografia i okultyzm".

Ten intrygujący temat stał się kluczem do psychothrillera SHUTTER - WIDMO, zrealizowanym przez producentów amerykańskich wersji filmów "Klątwa" i "Krąg". Film opowiada o młodym małżeństwie, które odkrywa mroczne, przypominające ducha wizerunki na zdjęciach, które robiło po tragicznym wypadku drogowym. Obawiając się, że owe zjawy mogą mieć związek z ich udziałem w wypadku, podejmują śledztwo, by szybko przekonać się, że pewnych tajemnic lepiej nie wyjaśniać, bowiem popełniony w przeszłości błąd zaprowadzić w otchłań zemsty.

Fotografik Ben (Joshua Johnson) wraz ze świeżo poślubioną żoną Jane (Rachel Taylor) lecą do Tokio, gdzie Ben otrzymał propozycję pracy nad zdjęciami mody. To będzie egzotyczny, ale i pracowity miesiąc miodowy. Kiedy jadą samochodem w stronę Fudżijamy, ich szczęśliwe życie razem zostaje dosłownie zatrzymane. Na drodze tuż przez samochodem pojawia się nagle młoda kobieta, ale zatrzymać auta już nie sposób. Po odzyskaniu przytomności Ben i Jane nie potrafią odnaleźć ciała dziewczyny, którą - jak wierzy Jane - musieli potrącić.

Poruszeni wypadkiem i zniknięciem ofiary wracają do Tokio, gdzie Ben zaczyna swoją pracę. Jako osoba znająca język i japońskie zwyczaje Ben czuje się świetnie w środowisku znajomych. Jane - obca w obcym mieście - spędza czas na wędrówkach po japońskiej metropolii.
Tymczasem Ben odkrywa na swoich fotografiach białe smugi - przypominające sylwetkę człowieka. Jane jest przekonana, że plamy na fotografiach męża są cieniem potrąconej dziewczyny, która szuka zemsty na swych zabójcach.

Regency Enterprises przedstawia film SHUTTER - WIDMO produkcji A New Regency, Vertigo Entertainment i Ozla Pictures Production. W rolach głównych występują Joshua Jackson i Rachael Taylor, reżyseruje Masayuki Ochiai według scenariusza Luke’a Dawsona. Film został wyprodukowany przez Takiego Ichise, Roya Lee and Douga Davisona, przy udziale Arnona Milchana, Sonny'ego Mallhi i Gloria Fan. Zdjęcia - Katsumi Yanagijima, scenografia - Norifumi Ataka, montaż - Michael N. Knue i Tim Alverson. Ścieżkę dźwiękową napisał Nathan Barr, oprawą muzyczną zajęli się Dave Jordan i JoJo Villanueva.

SHUTTER - WIDMO oparty jest na przebojowym tajskim horrorze z 2004 roku, którego twórcami są Banjong Pisanthanakun i Parkpoom Wongpoom. Jego fabuła jest prosta: nagle pojawia się dziewczyna, zostaje potrącona przez samochód I znika, by pojawić się znów jako duch prześladujący sprawców swojej śmierci. Jednak liczne zaskoczenia i zwroty akcji nie tylko mylą widzów, ale i sprawiają, że film staje czymś więcej niż zwykłą historią o duchach.

Niezwykłego sukcesu filmu w Tajlandii nie udało się przenieść w innego strony świata ze względu na czysto tajski kontekst kulturowy opowieści. Aby uczynić film bardziej zrozumiałym dla zagranicznego widza, producenci nowej wersji - Taka Ichise, wraz Sonny Mallhi, Royem Lee i Dougiem Davisonem z Vertigo Entertainment oraz Sanfordem Panitchem i Alexandrą Sundell z New Regency Productions - przenieśli akcję do Japonii. Film - z poszanowaniem pierwowzoru - zrealizował japoński reżyser z amerykańską obsadą.


Magazyn Fotopolis.pl jest patronem medialnym filmu "Shutter - Widmo"
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0