"Shutter - Widmo" - fotograficzny psychothriller powraca

0
Michal Grzegorczyk
7 Maj 2008
Artykuł na: 6-9 minut
16 maja 2008 roku na ekrany polskich kin wejdzie film "Shutter - Widmo". Jest to remake tajskiego horroru sprzed kilku lat. Nad nową wersją pracował japoński reżyser Masayuki Ochiai oraz amerykańscy producenci i aktorzy. Choć akcja przeniosła się do Tokio, a główni bohaterowie to Amerykanie, to tak jak w pierwowzorze pierwszoplanową rolę odgrywają fotografie...
Stali czytelnicy Fotopolis.pl z pewnością pamiętają film "Shutter" - tajski horror z 2004 roku, który do naszych kin trafił na początku 2006 roku. Teraz "Shutter" powraca z amerykańską obsadą i w reżyserii japońskiego twórcy Masayuki Ochiai. Producentami nowej wersji są A New Regency, Vertigo Entertainment i Ozla Pictures Production, a polskim dystrybutorem filmu został Imperial CinePix.

Film trafi do kin 16 maja, lecz nasi czytelnicy mają szansę obejrzeć go wcześniej - w poniedziałek 12 maja o godzinie 20:00, w warszawskim Cinema City Arkadia (Al. Jana Pawła II 82).

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jak nazywają się reżyserzy pierwszej (tajskiej) wersji filmu "Shutter"?

Odpowiedzi należy przesłać na adres mgrzegorczyk@fotopolis.pl - pierwsze 10 osób otrzyma podwójne zaproszenie na zamknięty, przedpremierowy pokaz filmu.

Aktualizacja: wszystkie zaproszenia już rozdaliśmy - osoby, które wygrały dostały potwierdzenie e-mailowe. Dziękujemy za wzięcie udziału w szybkim konkursie filmowym.


Poniżej prezentujemy więcej informacji o filmie przygotowanych przez dystrybutora:

Reżyseria: Masayuki Ochiai
Scenariusz: Luke Dawson
Zdjęcia: Katsumi Yanagijima
Montaż: Michael N. Knue, Tim Alverson
Scenografia: Norifumi Ataka
Muzyka: Nathan Barr
Konsultacja muzyczna: Dave Jordan, Jojo Villanueva
Kierownictwo produkcji: Arnon Milchan, Sonny Mallhi, Goria Fa
Producenci: Taka Ichise, Roy Lee, Doug Davison
Produkcja: New Regency / Vertigo Entertainment / Ozla Pictures, Regency Enterprises, Twentieth Century Fox, 2008

Obsada: Joshua Jackson, Rachael Taylor, John Hensley, James Kyson Lee, David Denman, Maya Hazen, Adrienne Pickering, Natalie N. Okamoto

Przeprowadzony przez CNN sondaż ujawnia, że jedna trzecia ankietowanych wierzy w duchy, a wielu z nich twierdzi, że choć raz widzieli ducha. Nigdy dotąd nie było też tak dużego zainteresowania zjawiskiem "spirit photography" - fotografiami, na których mają się rzekomo pojawiać duchy zmarłych między żywymi.

Fenomen ten jest równie stary jak sama fotografia, sięga lat 60. XIX wieku. Mimo kontrowersji i demaskowania licznych mistyfikacji, wiele osób uważa, że to jedyna metoda uchwycenia obecności duchów. Istnieją nawet - głównie w Azji - pisma poświęcone temu zjawisku, zaś strony internetowe na ten temat pojawiają się jak grzyby po deszczu. Nawet nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizowało wystawę "Medium doskonałe: fotografia i okultyzm".

Ten intrygujący temat stał się kluczem do psychothrillera SHUTTER - WIDMO, zrealizowanym przez producentów amerykańskich wersji filmów "Klątwa" i "Krąg". Film opowiada o młodym małżeństwie, które odkrywa mroczne, przypominające ducha wizerunki na zdjęciach, które robiło po tragicznym wypadku drogowym. Obawiając się, że owe zjawy mogą mieć związek z ich udziałem w wypadku, podejmują śledztwo, by szybko przekonać się, że pewnych tajemnic lepiej nie wyjaśniać, bowiem popełniony w przeszłości błąd zaprowadzić w otchłań zemsty.

Fotografik Ben (Joshua Johnson) wraz ze świeżo poślubioną żoną Jane (Rachel Taylor) lecą do Tokio, gdzie Ben otrzymał propozycję pracy nad zdjęciami mody. To będzie egzotyczny, ale i pracowity miesiąc miodowy. Kiedy jadą samochodem w stronę Fudżijamy, ich szczęśliwe życie razem zostaje dosłownie zatrzymane. Na drodze tuż przez samochodem pojawia się nagle młoda kobieta, ale zatrzymać auta już nie sposób. Po odzyskaniu przytomności Ben i Jane nie potrafią odnaleźć ciała dziewczyny, którą - jak wierzy Jane - musieli potrącić.

Poruszeni wypadkiem i zniknięciem ofiary wracają do Tokio, gdzie Ben zaczyna swoją pracę. Jako osoba znająca język i japońskie zwyczaje Ben czuje się świetnie w środowisku znajomych. Jane - obca w obcym mieście - spędza czas na wędrówkach po japońskiej metropolii.
Tymczasem Ben odkrywa na swoich fotografiach białe smugi - przypominające sylwetkę człowieka. Jane jest przekonana, że plamy na fotografiach męża są cieniem potrąconej dziewczyny, która szuka zemsty na swych zabójcach.

Regency Enterprises przedstawia film SHUTTER - WIDMO produkcji A New Regency, Vertigo Entertainment i Ozla Pictures Production. W rolach głównych występują Joshua Jackson i Rachael Taylor, reżyseruje Masayuki Ochiai według scenariusza Luke’a Dawsona. Film został wyprodukowany przez Takiego Ichise, Roya Lee and Douga Davisona, przy udziale Arnona Milchana, Sonny'ego Mallhi i Gloria Fan. Zdjęcia - Katsumi Yanagijima, scenografia - Norifumi Ataka, montaż - Michael N. Knue i Tim Alverson. Ścieżkę dźwiękową napisał Nathan Barr, oprawą muzyczną zajęli się Dave Jordan i JoJo Villanueva.

SHUTTER - WIDMO oparty jest na przebojowym tajskim horrorze z 2004 roku, którego twórcami są Banjong Pisanthanakun i Parkpoom Wongpoom. Jego fabuła jest prosta: nagle pojawia się dziewczyna, zostaje potrącona przez samochód I znika, by pojawić się znów jako duch prześladujący sprawców swojej śmierci. Jednak liczne zaskoczenia i zwroty akcji nie tylko mylą widzów, ale i sprawiają, że film staje czymś więcej niż zwykłą historią o duchach.

Niezwykłego sukcesu filmu w Tajlandii nie udało się przenieść w innego strony świata ze względu na czysto tajski kontekst kulturowy opowieści. Aby uczynić film bardziej zrozumiałym dla zagranicznego widza, producenci nowej wersji - Taka Ichise, wraz Sonny Mallhi, Royem Lee i Dougiem Davisonem z Vertigo Entertainment oraz Sanfordem Panitchem i Alexandrą Sundell z New Regency Productions - przenieśli akcję do Japonii. Film - z poszanowaniem pierwowzoru - zrealizował japoński reżyser z amerykańską obsadą.


Magazyn Fotopolis.pl jest patronem medialnym filmu "Shutter - Widmo"

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły