"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Listopad 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i możliwość wyznaczania w przestrzeni powietrznej stref geograficznych, które mogą ograniczyć lub wykluczyć loty.

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw, który dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (BSP) oraz ich systemów. Dzięki zmianom w prawie zwiększony zostanie także poziom bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. Chodzi o rozwiązania, które umożliwią zapobieganie bezprawnemu wykonywaniu operacji z użyciem dronów.

Trzy nowe kategorie operacji dla dronów

Dotychczasowy podział na operacje BSP o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz na operacje komercyjne zostanie zastąpiony trzema kategoriami, wynikającymi z przepisów UE i został dokonany w oparciu o analizę ryzyka wykonywanych operacji lotniczych:

  • Kategoria „otwarta” - przeznaczona będzie dla operacji wykonywanych w warunkach widzialności wzrokowej (VLOS), o najniższym ryzyku. Niskie ryzyko zapewnione zostanie dzięki jasnym wytycznym, określającym m.in. dopuszczalne masy startowe bezzałogowych statków powietrznych, ich wyposażenie, prędkości lotu, maksymalną energię kinetyczną uderzenia oraz odległość od pojedynczych osób i zgromadzeń.
  • Kategoria „szczególna” - operacje z tej kategorii zostaną ściśle określone i będą mogły być wykonywane na podstawie zezwolenia wydawanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
  • Kategoria „certyfikowana” - będzie najwyższą kategorią dopuszczenia do lotu bezzałogowego statku powietrznego. Aby wykonywać operacje w tej kategorii konieczne będzie posiadanie certyfikowanego systemu BSP, który uzyskał wpis do rejestru cywilnych statków powietrznych.

Wyznaczanie stref z ograniczeniem lub zakazem lotów

Nowym rozwiązaniem będzie możliwość wyznaczania w przestrzeni powietrznej stref geograficznych, które mogą ograniczyć lub wykluczyć wykonywanie operacji z użyciem systemów BSP. Chodzi o wyeliminowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa, prywatności czy środowiska naturalnego.

Wyznaczanie stref geograficznych zostanie powierzone Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Ponadto, Prezesi Urzędu Lotnictwa Cywilnego i PAŻP będą realizować swoje zdania w formie cyfrowej, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Kodak całkowicie wstrzymuje produkcję filmów. Powód: remont infrastruktury
Kodak całkowicie wstrzymuje produkcję filmów. Powód: remont infrastruktury
Eastman Kodak ogłosił tymczasowe wstrzymanie produkcji wszystkich filmów w celu przeprowadzenia modernizacji linii produkcyjnej w swojej fabryce w Rochester, w stanie Nowy Jork (USA). Firma...
9
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze...
Z zakupami nie musicie czekać do “czarnego piątku”. Black Week już trwa. Producenci sprzętu foto-wideo i sklepy obniżają ceny już kilka-kilkanaście dni przed Black Friday. Aby ułatwić Wam...
21
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9