Beata Zawrzel Fotoreporterem Roku 2020

Autor: Maciej Luśtyk

1 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Stowarzyszenie Fotoreporterów po raz szósty przyznało nagrody najlepszym polskim fotografom prasowym. W tym roku zaszczytny tytuł Fotoreportera Roku przypadł współpracującej z Agencją Reporter, krakowskiej fotografce Beacie Zawrzel.

Celem konkursu Fotoreporter Roku jest wybór wyróżniającego się spośród innych, warsztatowo i artystycznie dojrzałego fotoreportera oraz wskazanie najbardziej wartościowych fotografii informacyjnych, opowiadających o roku 2019.

W tym roku zdjęcia oceniało jury w składzie: Ewa Fałkiewicz (fotoedytorka Newsweeka), Ewelina Karpińska Morek (Interia.pl), Jaap Arriens (fotoreporter), Wojciech Druszcz (członek honorowy SF), Jacek Grzegorczyk (fotoedytor PAP), Alik Kęplicz (członek honorowy SF) i Marek Zalejski (Tygodnik Powszechny).

To pierwszy raz gdy główną nagrodę w konkursie FR zdobywa kobieta

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 75 polskich fotoreporterów. To być może niewiele, ale trzeba pamiętać o dość trudnym sposobie aplikowania. Oprócz legitymacji prasowej dziennikarze musieli załączyć także 10 kopii publikacji swoich zdjęć w prasie.

Zwycięzcą tegorocznej edycji została krakowska fotografka Beata Zawrzel.

Beata Zawrzel - Fotoreporter Roku 2020

Zobacz wszystkie zdjęcia (28)

Za zdjęcie roku uznana została z kolei fotografia Macieja Jaźwieckiego, przedstawiająca rehabilitanta przeprowadzającego ćwiczenia z pacjentem na Oddziale Intensywnej Terapii w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim.

fot. Maciej Jaźwiecki / Zdjęcie Roku w konkursie Fotoreporter Roku 2020

Fotoreporter Roku 2020 - najlepsze zdjęcia z kategorii

Przyznano także 8 nagród w 7 kategoriach konkursowych tegorocznej edycji FR, których laureatami zostali: Marek M. Berezowski (kat. wydarzenia), Bartłomiej Jurecki (kat. Kultura i obyczaje oraz Portret), Jakub Porzycki (kat. Kultura i obyczaje), Justyna Rojek-Linda (Nauka i cywilizacja) i Tomasz Markowski (kat. Sport), Mateusz Włodarczyk (kat. Polityka), Maciej Jaźwiecki (kat. Życie codzienne).

fot. Jakub Porzycki, nagroda w kat. Kultura i obyczaj / Fotoreporter Roku 2020

fot. Marek M. Berezowski, nagroda w kat. Wydarzenia / Fotoreporter Roku 2020 

fot. Bartłomiej Jurecki, nagroda w kat. Kultura i obyczaje / Fotoreporter Roku 2020

fot. Bartłomiej Jurecki, nagroda w kat. Portret / Fotoreporter Roku 2020

fot. Justyna Rojek, nagroda w kat. Nauka i cywilizacja / Fotoreporter Roku 2020

fot. Mateusz Włodarczyk, nagroda w kat. Polityka / Fotoreporter Roku 2020

fot. Tomasz Markowski, nagroda w kat. Sport / Fotoreporter Roku 2020 

fot. Czarek Sokołowski, nagroda Stróża Opinii Publicznej / Fotoreporter Roku 2020 

Zwycięzcą kategorii Fotoreportaż został Maciej Stanik ze swoim cyklem o Górskim Karabachu. Nagrodę Stróża opinii publicznej otrzymał z kolei Czarek Sokołowski z Associated Press za fotografię dokumentującą użycie gazu wobec posłanki Barbary Nowickiej podczas Strajku Kobiet w listopadzie 2020 roku.

Maciej Stanik - 1. nagroda w kat. Fotoreportaż

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)
 

Konkurs Fotoreporter Roku - o konkursie

Konkurs Fotoreporter Roku od 2015 roku organizuje Stowarzyszenie Fotoreporterów, które działa na rzecz ochrony zawodu fotoreportera, wspierania wolności słowa i dostępu do informacji. Co roku w konkursie wyłaniani są twórcy, których praca wyróżnia się na tle branży. Partnerem konkursu jest firma Nikon.

Laureatami poprzednich edycji konkursu byli: Maciej Moskwa (2015), Tymon Markowski (2016), Krystian Maj (2017) i Mirosław Pieślak (2019). Nagrody za rok 2018 nie przyznano.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem stowarzyszeniefotoreporterow.pl oraz na stronie facebookowej Stowarzyszenia Fotoreporterów.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)