Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fujifilm z lekiem na koronawirusa? Chińczycy potwierdzają skuteczność

0

Autor: Wojtek Skrzypczyński

19 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Tak, to nie pomyłka. Japoński koncern może się pochwalić lekiem, który pomaga w leczeniu wirusa SARS-CoV-2 - tak przynajmniej twierdzi jeden z urzędników chińskiego ministerstwa ds. nauki i technologii. Co to oznacza dla nas i czy ten lek rzeczywiście działa?

Testy przeprowadzone na 340 pacjentach w miastach Wuhan i Shenzhen potwierdziły przypuszczenia co do tego, że produkowany przez firmę Fujifilm lek Avigan, znany również jako Favipiravir, pomaga w szybszym zwalczeniu wirusa.

Fujifilm i lek? Jak to możliwe?

Fujifilm to nie tylko aparaty, a właściwie należałoby powiedzieć "także" aparaty. Japoński koncern skupia w sobie kilka podmiotów z różnych sektorów m.in.: obrazowania medycznego, kosmetyków i medycyny.

Toyama Chemical, jedna z odnóg firmy Fujifilm, to spółka odpowiedzialna za wynalezienie leku, który jak pokazują badania okazuje się bardzo skuteczny w walce z nowym koronawirusem. Avigan dostępny jest od 2014 roku kiedy to został zatwierdzony w Japonii. Lek szybko zyskał swoją dobrą sławę, ponieważ przyczynił się do walki z epidemią Eboli która wybuchła w Gwinei. Oryginalnie został wymyślony jako lek na nowe szczepy grypy, ale jak widać radzi sobie również z innymi wirusami.

Leczenie Aviganem

Chińscy pacjenci którzy przyjmowali lek (340 osób), zdrowieli w ciągu czterech dni (mediana wyników wszystkich pacjentów), podczas gdy osoby nie zażywające leku zwalczały chorobę dopiero po upływie 11 dni. Przeprowadzone u wyleczonych pacjentów badania rentgenowskie ukazały, że 91% osób leczonych za pomocą Aviganu ma znaczną poprawę stanu płuc (dla porównania u tylko 62% pacjentów nie leczonych farmaceutykiem można było zaobserwować taką poprawę).

Jak do tej pory triumf nad wirusem wieszczą jedynie Chińskie władze. Przytoczony już wcześniej urzędnik Zhang Xinmin podczas konferencji powiedział, że lek „ma wysoki stopień bezpieczeństwa i jest skuteczny w leczeniu". Ta wypowiedź, zadziałała bardzo szybko na notowania spółki na giełdzie - akcje tego samego dnia poszybowały w górę o około 15%. Warto tu podkreślić, że koncern Fujifilm z powodu recesji związanej z koronawirusem nie zanotował żadnych spadków na giełdzie. Stało się tak właśnie za sprawą spółki Toyama Chemical i ich dokonań.

Jak do tej pory jedynie Chińczycy i Japończycy stosują Avigan do walki z koronawirusem. Co ciekawe ani lekarze, ani rząd Japonii nie są tak optymistyczni jak ich sąsiedzi z Państwa Środka. Lekarze z kraju Kwitnącej Wiśni Aviganem leczą jedynie pacjentów z łagodnymi objawami infekcji i rzeczywiście, w tym wypadku lek spełnia swoją rolę. Dużo gorzej jest natomiast, gdy leczeni są pacjenci w ciężkim stanie. "Lek nie ma już tak samo wysokiej skuteczności u osób z namnożonym wirusem" - sugeruje japońskie ministerstwo zdrowia.

Fujifilm dystansuje się od wiadomości płynących z Chin

Po pierwszych pozytywnych wieściach z Chin, Fujifilm nie zdecydowało się jednak na masową produkcję leku. Avigan produkowany jest bowiem wyłącznie na zamówienie japońskiego rządu i nie ma żadnych przesłanek co do tego, aby trafił do ogólnej sprzedaży. Choć spółka nadal prowadzi intensywne badania nad działaniem leku, w najbliższym czasie raczej nie możemy więc raczej liczyć na to, że będzie on mógł pomóc osobom chorującym w Europie.

#zostańwdomu

Do czasu znalezienia leku lub wygaśnięcia epidemii radzimy zostać w domu (o ile to możliwe) i zajęcie się wszystkim, na co nie było czasu w normalnych warunkach. Z naszej strony możecie liczyć na codzienną garść nowych wiadomości i inspiracji ze świata fotografii.

Autor: Wojtek Skrzypczyński

Z wykształcenia fotograf, aparat wykorzystuje głównie do dokumentacji innych działań, czasem używa kamery do realizacji swoich pomysłów. Interesuje go sztuka współczesna i kino neomodernistyczne. Najbardziej lubi wodę.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0