Maciej Dakowicz z nagrodą w prestiżowym konkursie Pictures of the Year International

1

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Pictures of the Year International co roku nagradza najlepsze zdjęcia prasowe i dokumentalne z całego świata. Zdjęcie polskiego fotografa podróżniczego, Macieja Dakowicza, zajęło 2 miejsce w kategorii poświęconej nauce i środowisku.

Pictures of the Year International to swojego rodzaju amerykański odpowiednik konkursu World Press Photo, który choć mniej nagłośniony to przez wielu uważany za najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie. Za jego elitarnością przemawia także historia - nagrody za najlepsze zdjęcia przyznawane są w nim już po raz 77, co czyni z wydarzenia najstarszy tego typu konkurs na świecie.

Na przestrzeni lat w POYI byli już wyróżniani Polacy. Warto przypomnieć choćby nagrody za najlepszą książki fotograficzne przyznane Rafałowi Milachowi (2012) oraz Maksymilianowi i Magdalenie Rigamonti (2019), wyróżnienie Awards of Excellence przyznane w 2012 roku Agnieszce Rayss, czy też zwycięstwo Tomasza Gudzowatego w kategorii Recreational Sports (2012). Oprócz tego, w konkursie nagradzani byli też m.in. Tomasz Lazar, Piotr Małecki, Kacper Kowalski czy Bartłomiej Jurecki.

Maciej Dakowicz na podium

fot. Maciej Dakowicz, "Pollution of Yangon River in Yangon, Myanmar", 2. miejsce w kategorii Science & Natural History / Pictures of the Year International

W tym roku triumfuje polski fotograf dokumentalny i podróżniczy Maciej Dakowicz, którego fotografia zajęła drugie miejsce pojedynczej kategorii Science & Natural History. Zdjęcie Pollution of Yangon River komentuje sytuację rzeki Yangon w Birmie, która jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń zatoki Martaban i morza Andamańskiego. Na zdjęciu porter transportujący martwe kurczaki z targu Kyee Myin Daing Kannar na przycumowaną do brzegu łódkę w celu dowiezienia towaru do klientów.

Zdjęcie Dakowicza o podium w kategorii Science & Natural History rywalizowało z 18 innymi fotografiami. Proces oceniania zdjęć przez jury możecie obejrzeć poniżej.

Zobacz uzasadnienie jury

Jak na razie w tegorocznej odsłonie POYI nie został wyróżniony żaden inny fotograf z polski, ale konkurs ma charakter etapowy. Pełną listę zwycięzców poznamy dopiero po 3 marca.

Maciej Dakowicz

Fotograf, podróżnik, edukator. Jedyny Polak profilowany w klasycznej już książce Street Photography Now, autor książki "Cardiff after dark", Współtwórca kultowej Third Floor Gallery w Cardiff. Członek kolektywów fotografii ulicznej Un-Posed i In-Public. Miłośnik Azji, w której mieszka od kilku lat. Regularnie organizuje i prowadzi cieszące się dużą popularnością warsztaty fotograficzne w różnych krajach.

Więcej informacji na temat tegorocznych zwycięzców znajdziecie pod adresem poy.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Peak Design Marketplace - firma zachęca użytkowników do sprzedaży używanych akcesoriów fotograficznych
Peak Design Marketplace - firma zachęca użytkowników do sprzedaży używanych akcesoriów...
Coraz więcej producentów idzie w stronę recyklingu, oferując używane produkty w niższych cenach. Do tego grona dołącza Peak Design, które stworzyło platformę do...
5
0
Koniec lustrzanek Sony. Bagnet Minolta A przeszedł do historii…
Koniec lustrzanek Sony. Bagnet Minolta A przeszedł do historii…
Ostatnie modele lustrzanek Sony zniknęły ze strony producenta. To symboliczny koniec systemu opartego na bagnecie A
14
3
Mem warty fortunę - zdjęcie "Disaster Girl" sprzedane za pół mln dolarów jako token NFT
Mem warty fortunę - zdjęcie "Disaster Girl" sprzedane za pół mln dolarów jako token NFT
Technologia kryptowalut zmienia świat sztuki na naszych oczach i na nowo definiuje wartość dzieł w przestrzeni cyfrowej, wprowadzając do niej pojęcie unikalności....
84
4
Powiązane artykuły