Maciej Dakowicz z nagrodą w prestiżowym konkursie Pictures of the Year International

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Pictures of the Year International co roku nagradza najlepsze zdjęcia prasowe i dokumentalne z całego świata. Zdjęcie polskiego fotografa podróżniczego, Macieja Dakowicza, zajęło 2 miejsce w kategorii poświęconej nauce i środowisku.

Pictures of the Year International to swojego rodzaju amerykański odpowiednik konkursu World Press Photo, który choć mniej nagłośniony to przez wielu uważany za najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie. Za jego elitarnością przemawia także historia - nagrody za najlepsze zdjęcia przyznawane są w nim już po raz 77, co czyni z wydarzenia najstarszy tego typu konkurs na świecie.

Na przestrzeni lat w POYI byli już wyróżniani Polacy. Warto przypomnieć choćby nagrody za najlepszą książki fotograficzne przyznane Rafałowi Milachowi (2012) oraz Maksymilianowi i Magdalenie Rigamonti (2019), wyróżnienie Awards of Excellence przyznane w 2012 roku Agnieszce Rayss, czy też zwycięstwo Tomasza Gudzowatego w kategorii Recreational Sports (2012). Oprócz tego, w konkursie nagradzani byli też m.in. Tomasz Lazar, Piotr Małecki, Kacper Kowalski czy Bartłomiej Jurecki.

Maciej Dakowicz na podium

fot. Maciej Dakowicz, "Pollution of Yangon River in Yangon, Myanmar", 2. miejsce w kategorii Science & Natural History / Pictures of the Year International

W tym roku triumfuje polski fotograf dokumentalny i podróżniczy Maciej Dakowicz, którego fotografia zajęła drugie miejsce pojedynczej kategorii Science & Natural History. Zdjęcie Pollution of Yangon River komentuje sytuację rzeki Yangon w Birmie, która jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń zatoki Martaban i morza Andamańskiego. Na zdjęciu porter transportujący martwe kurczaki z targu Kyee Myin Daing Kannar na przycumowaną do brzegu łódkę w celu dowiezienia towaru do klientów.

Zdjęcie Dakowicza o podium w kategorii Science & Natural History rywalizowało z 18 innymi fotografiami. Proces oceniania zdjęć przez jury możecie obejrzeć poniżej.

Zobacz uzasadnienie jury

Jak na razie w tegorocznej odsłonie POYI nie został wyróżniony żaden inny fotograf z polski, ale konkurs ma charakter etapowy. Pełną listę zwycięzców poznamy dopiero po 3 marca.

Maciej Dakowicz

Fotograf, podróżnik, edukator. Jedyny Polak profilowany w klasycznej już książce Street Photography Now, autor książki "Cardiff after dark", Współtwórca kultowej Third Floor Gallery w Cardiff. Członek kolektywów fotografii ulicznej Un-Posed i In-Public. Miłośnik Azji, w której mieszka od kilku lat. Regularnie organizuje i prowadzi cieszące się dużą popularnością warsztaty fotograficzne w różnych krajach.

Więcej informacji na temat tegorocznych zwycięzców znajdziecie pod adresem poy.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)