Sztuczna inteligencja tworzy trójwymiarowe modele twarzy z pojedynczego zdjęcia

1
Maciej Luśtyk
7 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Do tej pory, bazujące na zdjęciach rekonstrukcje 3D były trudnym zadaniem. Angielskim naukowcom udało się jednak wytrenować sieci neuronowe do tworzenia realistycznych trójwymiarowych modeli twarzy z pojedynczego zdjęcia. Sprawdźcie sami.

Systemy rozpoznawania twarzy w aparatach znamy już od dawna. To jednak nic w porównaniu z osiągnięciem badaczy z uniwersytetów Kingston i Nottingham, które jest kolejną budząca tyle zachwytów, co wątpliwości umiejętnością szeroko pojętej “sztucznej inteligencji”, coraz częściej wykorzystywanej jest w różnych sferach codziennego życia. Jeżeli nie wzbudziła w Was niepokoju funkcja automatycznego rozpoznawania twarzy znajomych w przypadku zdjęć wgrywanych na Facebooka, to co powiecie na system będący w stanie stworzyć trójwymiarowy model Waszej twarzy na podstawie pojedynczego zdjęcia?

Zwykle do tego rodzaju rekonstrukcji potrzebne były zdjęcia wykonane z różnych kątów, a w przypadku tak skomplikowanych obiektów jak ludzka twarz, efekty i tak dalekie były od ideału. Jednak dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na splotowych sieciach neuronowych, w których układ połączeń pomiędzy neuronami bazuje na budowie narządu wzroku u ludzi i zwierząt, system udało się wytrenować tak, by był w stanie poradzić sobie ze znacznie mniejszą ilością danych (nawet gdy widoczna jest tylko jedna strona twarzy).

Screen ze strony demonstracyjnej projektu

Efekt? Możecie zobaczyć sami, odwiedzając stronę projektu. Do dyspozycji mamy 8 obrazów demonstracyjnych, udostępnionych przez twórców, ale możemy także wgrać własne zdjęcia. Naukowcy zapewniają, że przesłane obrazy i wytworzone na ich bazie rekonstrukcje 3D zostaną usunięte z serwerów w ciągu dwóch dni i nie będą dalej wykorzystywane.

Do czego technologia ta może zostać wykorzystana? Jej zastosowanie to przede wszystkim systemy rozpoznawania twarzy, a także rozwiązanie z obszaru rzeczywistości rozszerzonej. Jednym z praktycznych rozwiązań może być skuteczniejsze wyszukiwanie poszukiwanych osób za pośrednictwem systemów monitoringu miejskiego. Czy technologia ta może okazać się przydatna w przypadku samej fotografii? Jak na razie system ogranicza swoje działanie jedynie do twarzy, niemniej jednak podobna technologia może zostać wykorzystana do rozbudowana takich funkcji, jak facebookowe 3D Photo czy na przykład do tworzenia trójwymiarowych rzutów lokacji, co mogłoby chociażby ułatwić planowanie produkcji filmowych czy jakichkolwiek prac terenowych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem aaronsplace.co.uk.

(fot. okładkowa: Fabrice Florin / flickr.com)

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły