Sztuczna inteligencja tworzy trójwymiarowe modele twarzy z pojedynczego zdjęcia

Sztuczna inteligencja tworzy trójwymiarowe modele twarzy z pojedynczego zdjęcia

Do tej pory, bazujące na zdjęciach rekonstrukcje 3D były trudnym zadaniem. Angielskim naukowcom udało się jednak wytrenować sieci neuronowe do tworzenia realistycznych trójwymiarowych modeli twarzy z pojedynczego zdjęcia. Sprawdźcie sami.

Systemy rozpoznawania twarzy w aparatach znamy już od dawna. To jednak nic w porównaniu z osiągnięciem badaczy z uniwersytetów Kingston i Nottingham, które jest kolejną budząca tyle zachwytów, co wątpliwości umiejętnością szeroko pojętej “sztucznej inteligencji”, coraz częściej wykorzystywanej jest w różnych sferach codziennego życia. Jeżeli nie wzbudziła w Was niepokoju funkcja automatycznego rozpoznawania twarzy znajomych w przypadku zdjęć wgrywanych na Facebooka, to co powiecie na system będący w stanie stworzyć trójwymiarowy model Waszej twarzy na podstawie pojedynczego zdjęcia?

Zwykle do tego rodzaju rekonstrukcji potrzebne były zdjęcia wykonane z różnych kątów, a w przypadku tak skomplikowanych obiektów jak ludzka twarz, efekty i tak dalekie były od ideału. Jednak dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na splotowych sieciach neuronowych, w których układ połączeń pomiędzy neuronami bazuje na budowie narządu wzroku u ludzi i zwierząt, system udało się wytrenować tak, by był w stanie poradzić sobie ze znacznie mniejszą ilością danych (nawet gdy widoczna jest tylko jedna strona twarzy).

Screen ze strony demonstracyjnej projektu

Efekt? Możecie zobaczyć sami, odwiedzając stronę projektu. Do dyspozycji mamy 8 obrazów demonstracyjnych, udostępnionych przez twórców, ale możemy także wgrać własne zdjęcia. Naukowcy zapewniają, że przesłane obrazy i wytworzone na ich bazie rekonstrukcje 3D zostaną usunięte z serwerów w ciągu dwóch dni i nie będą dalej wykorzystywane.

Do czego technologia ta może zostać wykorzystana? Jej zastosowanie to przede wszystkim systemy rozpoznawania twarzy, a także rozwiązanie z obszaru rzeczywistości rozszerzonej. Jednym z praktycznych rozwiązań może być skuteczniejsze wyszukiwanie poszukiwanych osób za pośrednictwem systemów monitoringu miejskiego. Czy technologia ta może okazać się przydatna w przypadku samej fotografii? Jak na razie system ogranicza swoje działanie jedynie do twarzy, niemniej jednak podobna technologia może zostać wykorzystana do rozbudowana takich funkcji, jak facebookowe 3D Photo czy na przykład do tworzenia trójwymiarowych rzutów lokacji, co mogłoby chociażby ułatwić planowanie produkcji filmowych czy jakichkolwiek prac terenowych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem aaronsplace.co.uk.

(fot. okładkowa: Fabrice Florin / flickr.com)

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!