Sztuczna inteligencja tworzy trójwymiarowe modele twarzy z pojedynczego zdjęcia

Sztuczna inteligencja tworzy trójwymiarowe modele twarzy z pojedynczego zdjęcia

Do tej pory, bazujące na zdjęciach rekonstrukcje 3D były trudnym zadaniem. Angielskim naukowcom udało się jednak wytrenować sieci neuronowe do tworzenia realistycznych trójwymiarowych modeli twarzy z pojedynczego zdjęcia. Sprawdźcie sami.

Systemy rozpoznawania twarzy w aparatach znamy już od dawna. To jednak nic w porównaniu z osiągnięciem badaczy z uniwersytetów Kingston i Nottingham, które jest kolejną budząca tyle zachwytów, co wątpliwości umiejętnością szeroko pojętej “sztucznej inteligencji”, coraz częściej wykorzystywanej jest w różnych sferach codziennego życia. Jeżeli nie wzbudziła w Was niepokoju funkcja automatycznego rozpoznawania twarzy znajomych w przypadku zdjęć wgrywanych na Facebooka, to co powiecie na system będący w stanie stworzyć trójwymiarowy model Waszej twarzy na podstawie pojedynczego zdjęcia?

Zwykle do tego rodzaju rekonstrukcji potrzebne były zdjęcia wykonane z różnych kątów, a w przypadku tak skomplikowanych obiektów jak ludzka twarz, efekty i tak dalekie były od ideału. Jednak dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na splotowych sieciach neuronowych, w których układ połączeń pomiędzy neuronami bazuje na budowie narządu wzroku u ludzi i zwierząt, system udało się wytrenować tak, by był w stanie poradzić sobie ze znacznie mniejszą ilością danych (nawet gdy widoczna jest tylko jedna strona twarzy).

Screen ze strony demonstracyjnej projektu

Efekt? Możecie zobaczyć sami, odwiedzając stronę projektu. Do dyspozycji mamy 8 obrazów demonstracyjnych, udostępnionych przez twórców, ale możemy także wgrać własne zdjęcia. Naukowcy zapewniają, że przesłane obrazy i wytworzone na ich bazie rekonstrukcje 3D zostaną usunięte z serwerów w ciągu dwóch dni i nie będą dalej wykorzystywane.

Do czego technologia ta może zostać wykorzystana? Jej zastosowanie to przede wszystkim systemy rozpoznawania twarzy, a także rozwiązanie z obszaru rzeczywistości rozszerzonej. Jednym z praktycznych rozwiązań może być skuteczniejsze wyszukiwanie poszukiwanych osób za pośrednictwem systemów monitoringu miejskiego. Czy technologia ta może okazać się przydatna w przypadku samej fotografii? Jak na razie system ogranicza swoje działanie jedynie do twarzy, niemniej jednak podobna technologia może zostać wykorzystana do rozbudowana takich funkcji, jak facebookowe 3D Photo czy na przykład do tworzenia trójwymiarowych rzutów lokacji, co mogłoby chociażby ułatwić planowanie produkcji filmowych czy jakichkolwiek prac terenowych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem aaronsplace.co.uk.

(fot. okładkowa: Fabrice Florin / flickr.com)

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8