Sony Cyber-shot DSC-S780 i Cyber-shot DSC-S750 także rozpoznają twarze

0
Michał Sułkiewicz
23 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
PMA 08. Kolejne zaprezentowane kompakty firmy Sony to podstawowe model DSC-S750 i DSC-S780. Dołączają one do dosyć bogatego już zestawu aparatów wyposażonych w funkcję rozpoznawania twarzy. Inną nowością jest zastosowanie w tej serii modeli Sony baterii litowo-jonowych zamiast paluszków.
W gamie produktów fotograficznych koncernu Sony seria "S" reprezentuje najprostsze modele. Zaprezentowane dzisiaj Sony Cyber-shot DSC-S780 i Sony Cyber-shot DSC-S750 to właśnie aparaty dla mniej wymagających klientów. Mniej wymagających to nie znaczy obojętnych na jakość zdjęć. Od aparatów z tej półki oczekuje się właśnie największej uniwersalności.

Sony Cyber-shot DSC-S780

Takie właśnie są dzisiejsze nowości. Mają zapewnić przyzwoite zdjęcia w najpopularniejszych sytuacjach zdjęciowych, a do takich z pewnością należy fotografowanie ludzi. Dlatego też nie jest niespodzianką, że S750 i S780 otrzymały system rozpoznawania i optymalizacji ekspozycji twarzy na fotografii. W serii "S" umożliwia on rozpoznanie do trzech twarzy na raz.

ekran o przekątnej 2,5 cala w DSC-S780

Inne cechy to 3-krotny zoom optyczny w obiektywie 35-105 mm, ekwiwalent ISO do wartości 1250 oraz 2,5-calowy ekran LCD. Kolejną, po rozpoznawaniu twarzy, nowością w serii "S" jest zasilanie z akumulatora litowo-jonowego, który zastąpił popularne ale mało wydajne baterie typu AA.

Sony Cyber-shot DSC-S750

W DSC-S780 znajdziemy matrycę o efektywnej rozdzielczości 8,1 megapiksela, a w DSC-S750 sensor 7,2 megapiksela. Oczywiście jak przystało na tę klasę sprzętu początkujący użytkownik znajdzie najpotrzebniejsze programy tematyczne.

Model Cyber-shot S750 będzie dostępny w sprzedaży w marcu 2008 w cenie około 600 zł, zaś S780 trafi na półki w kwietniu 2008 w cenie około 800 zł. Wkrótce opublikujemy pełne specyfikacje techniczne.

DWA NOWE, SMUKŁE MODELE Z SERII CYBER-SHOT S: TERAZ Z TECHNOLOGIĄ ROZPOZNAWANIA TWARZY

Dzięki nowym, smukłym aparatom Cyber-shot S780 i S750, świetny obraz staje się dostępny dla każdego, zwłaszcza, gdy uwzględni się atrakcyjną cenę tych modeli.

Najlepszy w gamie model
Cyber-shot S780 jest wyposażony w obiektyw Sony z 3-krotnym zoomem optycznym i ma 8,1 megapiksela efektywnej rozdzielczości. Wykonane nim zdjęcia można śmiało powiększać nawet do formatu A3. Zaletą aparatu Cyber-shot S750, którego rozdzielczość wynosi 7,2 megapiksela, jest dodatkowo przystępna cena.

Oba aparaty są pierwszymi modelami z serii S wyposażonymi w technologię rozpoznawania twarzy. Ten zaawansowany system może wykryć i śledzić trzy twarze znajdujące się w kadrze, aby za pomocą odpowiednich korekt ostrości i naświetlenia zapewnić wyraźne, pięknie naświetlone portrety bliskich. Nowość w serii Cyber-shot S stanowi także zastosowanie wydajnego akumulatora litowo-jonowego Sony, a nie standardowych baterii alkalicznych. Oba nowe aparaty są dzięki temu smukłe i lżejsze, jeśli porównamy je z poprzednimi modelami. Co więcej, akumulator o małej grubości zajmuje mniej miejsca niż zwykłe baterie. Ma to szczególne znaczenie podczas długich sesji zdjęciowych poza domem, gdy trzeba zabrać zapasowe akcesoria do kieszeni albo torby.

Podczas fotografowania w słabym oświetleniu albo w pochmurny dzień aparaty Cyber-shot S780 i S750 mogą wykonać ostre zdjęcia bez użycia lampy błyskowej. Jest to zasługa trybu dużej czułości (ISO 1250), który można bardzo szybko wybrać pokrętłem trybu pracy aparatu. Duża czułość pozwala na skrócenie czasu migawki, zmniejsza więc ryzyko rozmycia obrazu nawet przy fotografowaniu poruszających się obiektów.

Nowy, wielopolowy autofokus zagwarantuje ostrość i dokładność fotografii nawet wówczas, gdy obiekt porusza się lub znajduje się poza środkiem kadru.

Wyświetlanie gotowych zdjęć, komponowanie ujęć, wybieranie wariantów z menu i sprawdzanie ustawień aparatu umożliwia duży, 2,5-calowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości. Obraz na wyświetlaczu jest dobrze widoczny i pozwala na prezentację zdjęć nawet dla większej grupy osób. Na ekranie można także wyświetlić histogram, będący graficzną reprezentacją rozkładu jasności w obrazie. Funkcja ta ułatwia precyzyjne nastawianie ekspozycji w celu uzyskania najlepszych możliwych wyników.

Nowi użytkownicy docenią fakt wyświetlania na ekranie różnych funkcji, takich jak lampa błyskowa, tryb makro czy samowyzwalacz. Mogą też skorzystać z pojawiających się na wyświetlaczu wskazówek, które ułatwiają dobór właściwych ustawień do tematu zdjęcia wybranego pokrętłem trybu fotografowania.

Aparaty pomogą początkującym użytkownikom dobrać optymalną wielkość obrazu do planowanej wielkości odbitki lub pozostałej ilości miejsca w pamięci.


Najważniejsze cechy

Cyber-shot S780
;
Obiektyw z zoomem optycznym 3x;
Ekran LCD 2,5";
Rozpoznawanie twarzy;
Nieduża, ergonomiczna obudowa;
Czułość do ISO 1250;
Kolor: srebrny]Cyber-shot S750;
Obiektyw z zoomem optycznym 3x;
Ekran LCD 2,5";
Rozpoznawanie twarzy;
Nieduża, ergonomiczna obudowa;
Czułość do ISO 1250;
Kolor: srebrny]Istnieje możliwość wprowadzenia zmian po ukazaniu się niniejszej publikacji.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
12
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły