Sony Cyber-shot DSC-W170, DSC-W150, DSC-W130, DSC-W120 - W jak wysyp?

0
Michał Sułkiewicz
23 Styczeń 2008
Artykuł na: 6-9 minut
PMA 08 Firma Sony już w dość tradycyjnym dla siebie stylu za jednym zamachem zaprezentowała aż cztery modele serii W: W120, W130, W150, W170. Wszystkie otrzymały tryb wyzwalania migawki pod wpływem uśmiechu, a także imponują dostępnymi wersjami kolorystycznymi. Jednak również od strony fotograficznej znajdziemy kilka ciekawych nowinek.
Seria W w linii modelowej Sony zajmuje specyficzne miejsce. Są to proste kompakty dla początkujących użytkowników, jednak nie tak wyczulonych na styl i nowinki techniczne, żeby kupić płaskiego "T", ale wymagających więcej niż daje linia "S". Gdzieś pośrodku plasują się modele "W". Dzisiaj seria ta rozkwitła swoje wieloma odmianami i kolorami, które kiełkowały w biurach konstrukcyjnych koncernu nieco ponad rok - tyle mniej, więcej minęło od odstatniej premiery Cyber-shotów W.

Sony Cyber-shot DSC-W170 w czerwieni

Trzymając się nadal analogii ogrodniczej, można powiedzieć, że najokazalszym egzemplarzem jest Sony Cyber-shot DSC-W170. Wyposażony w matrycę o rozdzielczości 10,3 megapiksela, ekran LCD 2,7 cala oraz obiektyw Vario-Tessar firmowany przez markę Carl Zeiss W170 ma oferować, to co najlepsze. Warto wspomnieć więcej właśnie o obiektywie, który oferuje 5-krotny zoom zaczynający się - co jest nowością w Sony - już od ekwiwalentu 28 mm (zakres 28-140 mm). Szeroki kącie witaj! Czyżby nasze wieloletnie błagania zostały wreszcie wysłuchane?

Oczywiście W170 ma wszystkie nowe bajery, które wprowadza zaprezentowana dzisiaj gama modeli W, z których najważniejsze to: wyzwalania migawki pod wpływem uśmiechu modela (z wyborem dorosły/dziecko), inteligentne rozpoznawanie fotografowanej sceny (iSCN), optymizację obrazu D-Range Optimizer (znany z lustrzanek Sony) oraz maksymalną czułość ISO 3200.

Sony Cyber-shot DSC-W150 w złocie

Trochę niżej w hierarchii plasuje się model Sony Cyber-shot DSC-W150, który otrzymał matrycę 8,1 megapiksela, zakres ogniskowych obiektywu Vario-Tessar wynosi 30-150 mm. Oba modele wyposażone zostały w tradycyjne wizjery optyczne. Ukłon w stronę konserwatywnych użytkowników. Dostępne kolory to złoto (nazywane przez Sony “szampanem”), czerwień, czerń i srebro.

W rolę ubogich krewnych wcieliły się natomiast modele Sony Cyber-shot DSC-W130 i Sony Cyber-shot DSC-W120. Ale nawet one mają się czym pochwalić. Otrzymały matrycę odpowiednio 8,1 Mp i 7,2 Mp, obiektyw z 4-krotnym zoomem optycznym (zakres 32-128 mm) oraz ekran LCD o przekątnej 2,5 cala. Nie dostaniemy co prawda w tych modelach ani systemu iSCN, ani D-Range Optimizer, ale obecny jest system rozpoznawania twarzy i wyzwalanie migawki przy uśmiechu. Kolory do wyboru to róż, błękit, czerń i srebro (W120) oraz róż, czerń i srebro (W130).

gama kolorów Cyber-shota DSC-W120

Dostępność i ceny
  • W170: połowa kwietnia 2008, cena ok. 1100 zł
  • W150: połowa kwietnia 2008, cena ok. 1000 zł
  • W130: połowa lutego 2008, cena ok. 920 zł
  • W120: koniec lutego 2008, cena ok. 820 zł
  • W110: koniec kwietnia 2008, cena ok. 700 zł
Szczegółowe specyfikacje opublikujemy wkrótce.

CYBER-SHOT SERIA W - PIĘĆ NOWYCH MODELI O ATRAKCYJNYM WZORNICTWIE i DUŻYCH MOŻLIWOŚCIACH

Seria popularnych aparatów cyfrowych Sony Cyber-shot W zyska w 2008 roku nowy, świeży wizerunek. Będzie ją tworzyć pięć modeli o stylowym z wyglądzie, łączących bardzo wysoką jakość obrazu z łatwą obsługą. Nowe aparaty z serii W będą oferowane w kilku atrakcyjnych odmianach kolorystycznych. Wykonana w całości z aluminium obudowa kryje w sobie najnowsze rozwiązania firmy Sony, których zadaniem jest zwiększenie twórczych możliwości. Najbardziej zaawansowany model Cyber-shot W170 posiada matrycę o rozdzielczości 10,1 megapiksela. Jasny, duży, 2,7-calowy wyświetlacz Clear Photo LCD wyróżnia się dużą rozdzielczością (230 tysięcy punktów) i świetnym kontrastem, nawet podczas zdjęć plenerowych w ciągu dnia. Jest także wyposażony w najwyższej jakości obiektyw szerokokątny Carl Zeiss z 5 krotnym zoomem optycznym. Ponieważ minimalna ogniskowa tego obiektywu (w przeliczeniu na format 35 mm) wynosi 28 mm, w kadrze można w całości zmieścić rozległe krajobrazy i dużą grupę osób.DSC-W170 jest pierwszym aparatem z serii W z funkcją inteligentnego rozpoznawania sceny. Dzięki niej użytkownik nie musi zastanawiać się nad doborem właściwych ustawień aparatu do szeregu typowych warunków fotografowania. W trybie zaawansowanym aparat wykonuje dwa zdjęcia - jedno przy standardowych ustawieniach automatycznych, a drugie po przeprowadzeniu optymalizacji - pozostawiając ich późniejszą ocenę i wybór użytkownikowi. 
Wśród wielu innych funkcji modelu W170 na uwagę zasługują wykrywanie uśmiechu (Smile Shutter), rozpoznawanie twarzy (Face Detection) oraz optyczny stabilizator obrazu Super SteadyShot, ułatwiający wykonanie ostrych zdjęć w słabym świetle.

Cyber-shot W150 ma efektywną rozdzielczość 8,1 megapiksela i jasny, duży, 2,7-calowy wyświetlacz Clear Photo LCD - taki sam jak we flagowym modelu W170. Jest także wyposażony w szerokokątny obiektyw Carl Zeiss z zoomem 5x, optyczny stabilizator obrazu Super SteadyShot oraz funkcje wykrywania uśmiechu, rozpoznawania twarzy i inteligentnego rozpoznawania sceny. Aparat W130 ma również efektywną rozdzielczość 8,1 megapiksela. Jego użytkownicy będą ponadto mieli do dyspozycji funkcje wykrywania uśmiechu i rozpoznawania twarzy, stabilizator obrazu Super SteadyShot i obiektyw Carl Zeiss z zoomem optycznym 4x. Dane modelu W120 przedstawiają się podobnie do W130, ale efektywna rozdzielczość wynosi 7,2 megapiksela. Model klasy podstawowej W110 ma efektywną rozdzielczość 7,2 megapiksela, zoom optyczny 4x oraz funkcje wykrywania uśmiechu i rozpoznawania twarzy.

Najważniejsze cechy serii Sony Cyber-shot W
Opracowany przez Sony procesor obrazu BIONZ, w który wyposażone są wszystkie nowe modele z serii W, pozwolił na wprowadzenie ulepszonej technologii rozpoznawania twarzy. Obecnie jej algorytmy działają szybciej i pozwalają na wykrycie twarzy z większej odległości. Oprócz tego, technologia ta automatycznie rozróżnia twarze dziecięce i osób dorosłych, a odpowiednia korekta ekspozycji, kolorystyki skóry i zaczerwienienia oczu przekłada się na świetną jakość portretów fotografowanych osób. Inną przydatną funkcją wprowadzoną po raz pierwszy przez firmę Sony jest funkcja rozpoznawania uśmiechu (Smile Shutter) czyli wyzwalanie migawki pod wpływem uśmiechu na twarzy. Dzięki niej zdjęcia mogą przedstawiać tylko zadowolone, radosne twarze. Nowe ustawienie poziomu uśmiechu pozwala na zdefiniowanie poziomu wyzwolenia migawki - od lekkiego uśmieszku aż po uśmiech od ucha do ucha. Procesor BIONZ odpowiada także za działanie systemu optymalizacji zakresu dynamicznego (D-Range Optimizer - DRO). System ten automatycznie koryguje ekspozycję i kontrast, zapewniając naturalny wygląd zdjęć. Jest szczególnie przydatny przy fotografowaniu w trudnych warunkach, gdy istnieje duże ryzyko utraty szczegółów w światłach i cieniach. Maksymalna czułość wszystkich modeli wynosi ISO 3200. Umożliwia to wykonywanie zdjęć bez użycia lampy błyskowej w warunkach bardzo słabego oświetlenia. Dopełnienie dużej czułości stanowi optyczny stabilizator obrazu Super SteadyShot. Skutecznie przeciwdziała on rozmazaniu obrazu przy fotografowaniu z ręki w słabym świetle lub przy długich ogniskowych obiektywu. Wszystkie modele mają wyjście HD pozwalające na przeglądanie zdjęć na dużym ekranie telewizora BRAVIA lub dowolnego innego urządzenia HD ready. Podłączając aparat do telewizora Full HD z funkcją PhotoTV HD (za pomocą oferowanego osobno przewodu przejściowego), można uzyskać najwyższą jakość, cechującą się niesłychanym realizmem i szczegółowością zdjęć.

Pomimo wielu zaawansowanych funkcji, modele z serii W są niezwykle łatwe w użyciu. Nowi użytkownicy docenią wygodny, ekranowy przewodnik po funkcjach oraz specjalny tryb Easy Shooting, który upraszcza obsługę. Wszystkie modele są ponadto wyposażone w wizjer optyczny, co z zadowoleniem powitają osoby zamieniające tradycyjny aparat kompaktowy na model cyfrowy. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian po ukazaniu się niniejszej publikacji.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)