Naukowcy dowodzą: wykonywanie i publikowanie jednego zdjęcia dziennie może poprawić nasze samopoczucie

1

Autor: Michał Chrzanowski

7 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Brytyjscy naukowcy odkryli „złożone korzyści“ związane z robieniem jednego zdjęcia dziennie i udostępnieniem go mediach społecznościowych. Główną korzyścią ma być między innymi poprawa samopoczucia. Ale na tym nie koniec.

Do bardzo ciekawych wniosków doszli dr Andrew Cox z Uniwersytetu w Sheffield dr Liz Brewster Uniwersytetu Lancaster - autorzy badania „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“, które zostało opublikowane w Journal Health.

Ich zdaniem codzienne fotografowanie oraz umieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, czy chociażby własne dowartościowanie i poprawę kontaktu z innymi ludźmi. Autorzy przyglądali się zarówno temu, co uczestnicy badania fotografowali, jak ich interakcji z innymi ludźmi w serwisach, na których udostępniali zrobione zdjęcia.

Jedno zdjęcie, wiele korzyści

- Wykonywanie jednej fotografii dziennie nie jest prostą i nieskomplikowaną praktyką; raczej złożonym oddziaływaniem i wariancją w praktyce odnoszącymi się do dobrego samopoczucia. Wnioskujemy, że ta praktyka ma wielorakie korzyści dla poprawy samopoczucia - zaznaczają naukowcy.

Po stronie innych kluczowych korzyści wpisali między innymi „zmniejszenie osamotnienia ze względu na kontakt z internetową społecznością, samodyscyplinę i ćwiczenia nad sobą, a także poprawę w przywoływaniu wspomnień.“

- To może być nawet bezwartościowe zdjęcie, ale jeśli ktoś je skomentował, to się opłacało - zaznacza jeden z uczestników badania. Inni natomiast dostrzegli korzyści płynące z różnych aspektów takiego działania, na przykład fotografowanie jako sposób na oderwanie się od stresującej pracy.

Trzeba przyznać, że chyba niewiele osób dostrzegało w udostępnianiu zdjęć w mediach społecznościowych leczniczą kurację. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat to odsyłamy do artykułu „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“.

wykorzystane zdjęcia: pexels.com

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
21
1