Naukowcy dowodzą: wykonywanie i publikowanie jednego zdjęcia dziennie może poprawić nasze samopoczucie

1
Michał Chrzanowski
7 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Brytyjscy naukowcy odkryli „złożone korzyści“ związane z robieniem jednego zdjęcia dziennie i udostępnieniem go mediach społecznościowych. Główną korzyścią ma być między innymi poprawa samopoczucia. Ale na tym nie koniec.

Do bardzo ciekawych wniosków doszli dr Andrew Cox z Uniwersytetu w Sheffield dr Liz Brewster Uniwersytetu Lancaster - autorzy badania „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“, które zostało opublikowane w Journal Health.

Ich zdaniem codzienne fotografowanie oraz umieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, czy chociażby własne dowartościowanie i poprawę kontaktu z innymi ludźmi. Autorzy przyglądali się zarówno temu, co uczestnicy badania fotografowali, jak ich interakcji z innymi ludźmi w serwisach, na których udostępniali zrobione zdjęcia.

Jedno zdjęcie, wiele korzyści

- Wykonywanie jednej fotografii dziennie nie jest prostą i nieskomplikowaną praktyką; raczej złożonym oddziaływaniem i wariancją w praktyce odnoszącymi się do dobrego samopoczucia. Wnioskujemy, że ta praktyka ma wielorakie korzyści dla poprawy samopoczucia - zaznaczają naukowcy.

Po stronie innych kluczowych korzyści wpisali między innymi „zmniejszenie osamotnienia ze względu na kontakt z internetową społecznością, samodyscyplinę i ćwiczenia nad sobą, a także poprawę w przywoływaniu wspomnień.“

- To może być nawet bezwartościowe zdjęcie, ale jeśli ktoś je skomentował, to się opłacało - zaznacza jeden z uczestników badania. Inni natomiast dostrzegli korzyści płynące z różnych aspektów takiego działania, na przykład fotografowanie jako sposób na oderwanie się od stresującej pracy.

Trzeba przyznać, że chyba niewiele osób dostrzegało w udostępnianiu zdjęć w mediach społecznościowych leczniczą kurację. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat to odsyłamy do artykułu „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“.

wykorzystane zdjęcia: pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24