Warsztaty fotograficzne czy może nauka na własnych błędach? Zobacz, co ma większy sens

10

Autor: Redakcja Fotopolis

30 Marzec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Czy nauka wykonywania zdjęć poprawnych nie tylko od strony technicznej na własnych błędach ma sens, czy może lepiej skorzystać ze wsparcia najlepszych specjalistów w tej dziedzinie?

Nikt z nas nie rodzi się profesjonalistą w danej dziedzinie. Owszem można pokusić się o stwierdzenie, że niektórym nauka pewnych umiejętności przychodzi znacznie łatwiej i być może posiadają wrodzony, ukryty talent. W praktyce jednak za wszystkim stoi doświadczenie oraz posiadana wiedza. Wydawać by się mogło, że robienie zdjęć ogranicza się jedynie do procesu naciśnięcia spustu migawki w odpowiednim momencie. To jednak zbyt duże uproszczenie, gdyż to, że ujęcie jest takie, a nie inne, determinuje mnóstwo powiązanych ze sobą czynników.

Czym w ogóle charakteryzują się warsztaty fotograficzne?

Nauka na własnych błędach w wielu wypadkach bywa na tyle frustrująca, że często porzucamy dane zajęcie. W końcu nie zawsze będziemy w stanie znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania, gdyż za tym kryje się tak naprawdę wiedza specjalistyczna. Może to w praktyce oznaczać, że konieczne będzie przewertowanie wielu książek i innych materiałów, a czasami nawet to okaże się niewystarczające. Realną szansą na zdobycie wiedzy praktycznej jest zapisanie się na profesjonalne warsztaty fotograficzne.

Zajęcia łączące ze sobą teorię z praktyką pozwalają tak naprawdę najlepiej zrozumieć, czym jest wykonywanie ujęć takich, jakie sobie wyobraziliśmy. To w rzeczy samej lekcje pozwalające poznać od podszewki bezbłędną technikę fotografowania w zależności od jej typu podzielone na stopnie zaawansowania. W końcu ciężko żeby ktoś z pewnym doświadczeniem miał uczęszczać na zajęcia skierowane do zupełnych nowicjuszy.

Profil odpowiadający twoim potrzebom

Fotografia to na tyle obszerna dziedzina, że zrozumienie wszystkich zasad rządzących się wspomnianą sztuką podczas kilku, czy nawet kilkunastogodzinnych zajęć byłoby tak naprawdę jedynie streszczeniem w pigułce. Dlatego jej podział na kategorie ma szczególne uzasadnienie także w kwestii samej nauki. Szkoły nie bez powodu profilują warsztaty fotograficzne, gdyż klienci zorientowani na uwiecznianie ludzi mają zupełnie inne potrzeby od tych, którzy chcieliby się nauczyć wykonywać bezbłędne zdjęcia produktów.

Zajęcia nie bez powodu zróżnicowane są na stopień zaawansowania. Nie ma potrzeby przeceniać swoich umiejętności i w przypadku ewentualnych braków lepiej udać się na lekcje dla początkujących. To właśnie podczas takich warsztatów fotograficznych dowiemy się tego, co mamy robić, żeby nasze kolejne ujęcia nie były już przypadkowym naciśnięciem spustu migawki, a w pełni przemyślanym procesem nawet wtedy, kiedy wykonujemy spontaniczne zdjęcia.

Wiek, ani też posiadany przez nas sprzęt nie powinien być żadną przeszkodą w uczestniczeniu w lekcjach pod okiem doświadczonych fachowców. Co ciekawe istnieją także specjalne warsztaty fotograficzne skierowane do dzieci i młodzieży. Zasadniczo zajęcia obejmują takie dziedziny jak fotografia: produktowa, portretowa, nocna, uliczna, krajobrazowa, czy nawet klasyczna. Nie brakuje też lekcji wykonywania ujęć z dronów, które cieszą się w ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem.

Nowy, lepszy punkt widzenia

Cenna wiedza przekazywana przez doświadczonych fotografów pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dzięki temu przy nadarzającej się, jak zawsze niepowtarzalnej okazji możemy zupełnie inaczej podejść do tematu fotografowania. Finalnie pozwoli nam to uchwycić zupełnie niepowtarzalny moment w niezwykle atrakcyjny dla oka sposób.

Po zakończeniu zajęć prowadzonych w ramach warsztatów fotograficznych zdobędziemy przede wszystkim jedną, niezwykle cenną umiejętność. To zmiana spojrzenia na całokształt procesu wykonywania zdjęć. Zrozumiemy, że posiadając odpowiednią wiedzę światło zastane stanie się naszym sprzymierzeńcem, a nie przeciwnikiem. Poza tym nowy wymiar kadrowania pozwoli nam rejestrować obrazy ciekawe dla odbiorcy. Ponadto zdamy sobie sprawę z tego, że zakup kolejnego obiektywu, by uzyskiwać konkretne efekty to nie fanaberia, a często konieczność.

Choć w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można podszkolić swoje umiejętności z zakresu fotografowania, tylko nielicznie z nich zasługują na większą uwagę. Odpowiednim zapleczem od strony nie tylko sprzętowej, ale także i kadrowej dysponuje między innymi Akademia Nikona. W ramach zajęć odbywających się nieprzerwanie od 2009 roku przeszkolono już dziesiątki tysięcy kursantów. Przejdź do warsztatów fotograficznych Akademii Nikona i zdobądź szczegółową wiedzę na ich temat oraz poznaj najbliższy rozkład zajęć.

Nauka czyni mistrza i nie inaczej jest w przypadku fotografii. Inwestując w dodatkową wiedzę z pewnością z czasem ujrzymy efekty w postaci jedynych w swoim rodzaju ujęć. Porzućmy więc wszelkie obawy i bądźmy skłonni przekonać się, że na zdobywanie nowych umiejętności tak naprawdę nigdy nie jest za późno. Z pewnością nie pożałujemy tej decyzji.

wykorzystane zdjęcia: pexels.com

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jonathan Mannion to znany amerykański fotograf związany z kultura Hiphopową, który m.in. sprzedaje produkty ze swoimi zdjęciami. Teraz znany...
0
0
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na okładce
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na...
Po 4 latach sprawa głośnego fotomontażu na okładce Gazety Polskiej wreszcie dobiega końca. Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok podtrzymał wyrok z listopada 2020.
0
2
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Na początku czerwca serwery Fujifilm padły ofiarą hakerów. Co sobie jednak myśleli atakując jednego z najważniejszych graczy rynku backupu?
0
0