Chcesz w tym roku zaskoczyć wszystkich świetnymi zdjęciami z wakacji? Akademia Nikona przygotowała coś specjalnego dla Ciebie

0

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Czerwiec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Dziś niemal każdy ma aparat, ale nie każdy potrafi zrobić interesujące zdjęcie. Najnowszy kurs Akademii Nikona jest o tym jak je wykonać. Dowiesz się między innymi co powoduje, że fotografia jest interesująca, że wracamy do niej i oglądamy z zaciekawieniem.

Zbliżające się wakacje to świetna okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Letnie światło jest idealne do fotografowania, a ponadto w tych miesiącach częściej podróżujemy i oglądamy piękne miejsca. Problem polega tylko na tym, że nawet najlepszy aparat sam nie zrobi za nas dobrych zdjęć. To my musimy wiedzieć, jak to się robi. Co zrobić w takiej sytuacji? Uczyć się samemu czy zainwestować w kurs fotografii? Kraków oferuje wiele interesujących możliwości!

Jak uczyć się fotografii na własną rękę?

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z aparatem od nauki na własną rękę. W pierwszym etapie naszego samodzielnego szkolenia musimy być gotowi na to, że czeka nas masa wiedzy do przyswojenia. Na pierwszy ogień idzie instrukcja obsługi aparatu. Przeczytajmy ją dokładnie, żeby poznać wszystkie funkcje naszego sprzętu. Na samym początku zacznijmy od tego, co to jest szybkość naświetlania i jak ustawić ją w aparacie. Następnie poczytajmy i sprawdźmy balans bieli oraz dowiedzmy się, jak działa przysłona i obiektyw. Potem przyjdzie czas na następne funkcje aparatu.

Nie ma samodzielnej nauki robienia zdjęć bez dobrych poradników. Ucząc się fotografii, nie uciekniemy od podstaw teoretycznych. Poświęćmy więc dużo czasu na czytanie o wszystkich parametrach aparatu fotograficznego, o odpowiedniej kompozycji, dynamice, statyce, centralnym kadrze, mocnych punktach zdjęć, roli oświetlenia i wielu innych. Jeżeli nie będziemy mieć zapału do nauki z poradników, to prędzej czy później to się na nas zemści. Na pewnym etapie fotografowania bez podstaw teoretycznych nie da się dalej rozwijać swoich umiejętności. Znajdźmy też czas na oglądanie i analizowanie prac innych osób. Dzięki temu wyrobimy sobie gust fotograficzny, zaczniemy rozpoznawać dobre zdjęcia, a może nawet podpatrzymy coś, co nas zainspiruje do dalszych ćwiczeń.

Podczas samodzielnej nauki najważniejsze jest, by w każdej wolnej chwili chwytać za aparat. Im częściej będziemy robić zdjęcia, tym szybciej oswoimy się ze wszystkimi funkcjami naszego sprzętu. Nie zniechęcajmy się, gdy nasze pierwsze próby są dalekie od ideału. Żeby zobaczyć wyraźny postęp, czasami będziemy musieli wykonać setki zdjęć. Jeśli jakieś ujęcia nam się podobają, możemy popracować nad nimi w programach graficznych. Obróbka zdjęć to również część pracy fotografa.

Czy uczenie się samemu to rozwiązanie idealne? Niestety nie. Samodzielna nauka jest tania i to my dyktujemy sobie tempo, w jakim się uczymy, ale musimy liczyć się z tym, że czeka nas ogrom pracy. Dodatkowo każdy problem, który stanie na naszej drodze będziemy musieli rozwiązać sami. Pytania i wątpliwości, na które nie znajdziemy odpowiedzi, mogą nas zniechęcić do dalszej nauki. Chcesz w tym roku zaskoczyć wszystkich świetnymi zdjęciami z wakacji? Jeśli tak, to odwiedź stronę www.akademianikona.pl i zapoznaj się z najnowszym kursem fotografii od podstaw.

Kurs fotografii w Krakowie – dlaczego warto się zapisać?

Wiele osób rezygnuje z samodzielnej nauki i zapisuje się na kursy fotografii. Samodzielna nauka jest o wiele trudniejsza niż praca w grupie pod okiem doświadczonego fotografa. Jednym z podstawowych plusów kursu fotografii jest bardzo duża ilość zajęć praktycznych. Naukę nie zaczynamy od przebrnięcia przez instrukcje i książki. Zamiast tego otrzymujemy od prowadzącego najważniejsze informacje na temat danego parametru, a zdobytą wiedzę możemy od razu przetestować w praktyce.

Podczas kursu możemy na bieżąco wyjaśniać wszystko to, co jest dla nas trudne lub niejasne – obsługa aparatu, nauka programów graficznych czy zagadnienia teoretyczne. Lekcje obejmują naukę robienia zdjęć w trybie manualnym, uczestnictwo w plenerach, fotografowanie w studio i wiele innych. Prowadzący zdradzi nam jak uzyskać najlepsze światło, jak ustawiać fotografowany przedmiot względem aparatu czy to jak pracować z modelami.

Mało który amator ma szansę wykonać sesję w profesjonalnym studiu zdjęciowym, bo jest to dość droga zabawa. Na szczęście uczestnictwo w zajęciach fotograficznych daje nam możliwość doświadczenia tego wszystkiego. Kurs to również dobra okazja, żeby przetestować profesjonalny sprzęt, który udostępni prowadzący. Podczas lekcji będziemy mogli wypróbować blendę lub wziąć się za robienie zdjęć z rozwijanym tłem czy przy użyciu soft-boksu. Jeżeli myślimy o zmianie aparatu, obiektywu lub zakupie statywu, to tę kwestię również będziemy mogli przedyskutować. Osobom początkującym trudno jest wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie, szczególnie że to niemała inwestycja. Rozmowa z doświadczonym fotografem rozjaśni wiele naszych wątpliwości.

Innym plusem uczestnictwa w tego typu kursach jest to, że możemy poznać podobnych do nas pasjonatów. Wiele osób nawet po zakończeniu kursów fotografii, nadal utrzymuje kontakt z innymi uczestnikami. Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólna pasja! Regularne zajęcia fotograficzne motywują też do zgłębiania swojego hobby. Nie zdziwcie się, gdy po zakończeniu kursu będziecie chcieli jeszcze więcej ćwiczyć i chłonąć wiedzę na temat robienia zdjęć.

wykorzystane zdjęcia: pexels.com

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Archiwa błyskawiczne” - ruszyła największa polska wystawa fotografii natychmiastowej
„Archiwa błyskawiczne” - ruszyła największa polska wystawa fotografii natychmiastowej
Ponad 2 tys. zdjęć, kilkudziesięciu autorów i 50 lat historii. W czerwcu Muzeum Narodowe w Gdańsku otworzyło jeden z największych polskich przeglądów...
6
1
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Co łączy palenie czarownic i protesty kobiet?
Za tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej odpowiadają Magdalena i Maksymilian Rigamonti. „Stos” to fotograficzno-literacka opowieść o kobietach, powstała w czasie...
0
1
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
„Pokaż się” i zorganizuj własną wystawę na 11. Opolskim Festiwalu Fotografii
Rusza 8. edycja konkursu „Pokaż się”, którego laureat będzie miał szansę zaprezentowania swojej wystawy podczas tegorocznego Opolskiego Festiwalu...
0
0