Rusza sezon dronowy. Co musisz wiedzieć?

Autor:

24 Kwiecień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Choć ostatnie opady śniegu zaskoczyły chyba większość właścicieli dronów, to niewątpliwie początek wiosny mamy już za sobą, a wraz z nim rusza sezon dronowy. Dłuższe, pełne słońca dni i rozkwitająca zieleń zachęcają do poszukiwania nowych ciekawych kadrów. Warto wiedzieć co wydarzyło się na rynku dronów w Polsce i na świecie w ciągu kilku ostatnich tygodni.

Nowe licencje

Drony to sprzęt lotniczy, dlatego w pierwszej kolejności warto wspomnieć o ważnych zmianach w polskim prawie. 6 listopada zeszłego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw kwalifikacji (czyli też tzw. „licencji dronowych”). Zmiany dotykają zarówno obecnych licencjonowanych operatorów dronów jak i tych, którzy dopiero będą chcieli zdobyć świadectwo kwalifikacji UAVO.

Droniarze posiadający już dokument mogą go wymienić na nowy. Wraz z wymianą dostaną wyższe kategorie wagowe oraz nieco zmienione kategorie sprzętowe. Każdy operator drona w ramach nowego świadectwa kwalifikacji uzyskuje uprawnienie UAV<5kg, dzięki któremu będzie mógł pilotować dowolny bezzałogowiec do 5 kg masy startowej, niezależnie od tego na jaką kategorię miał wydane "stare" świadectwo.

Chcesz latać legalnie w mieście? Musisz odbyć szkolenie

Z kolei osoby, które dopiero ubiegają się o „prawo jazdy” na drona mają obowiązek odbycia kursu w ośrodku szkoleniowym, akredytowanym przez ULC. Innymi słowy została zniesiona bardzo popularna wcześniej możliwość podejścia do egzaminu na zasadach samokształcenia. Teraz trzeba przejść odpowiednie szkolenie. Warto przy tym być ostrożnym, gdyż wpis w ULC świadczy o spełnieniu podstawowych wymogów. Diabeł tkwi oczywiście w szczegółach i dlatego spośród wielu działających na rynku ośrodków warto wybrać te najbardziej renomowane, gwarantujące, że przygotują nie tylko do egzaminu, ale także do wykorzystywania drona na co dzień, dając użytkownikom odpowiednie wsparcie. Jednym z najbardziej popularnych obecnie ośrodków jest oficjalna akademia największego producenta dronów na świecie - DJI Academy.

Akademia regularnie szkoli w 6 największych miastach w Polsce, dając przy tym wsparcie techniczne, zakupowe i sprzętowe dla osób, które właśnie w DJI Academy ukończą szkolenie. Zrobimy tam uprawnienia UAVO VLOS oraz BVLOS, a także wiele szkoleń warsztatowych, tematycznych czy nawet “dronoekspedycji”.

Posiadanie licencji jest o tyle ważne - o czym nie pamięta lub nie wie duża część użytkowników - że bez niej loty w terenie zabudowanym i wśród obcych ludzi są mocno ograniczone (patrz infografika). Odpada także zarobkowe latanie. Praktycznie rzecz biorąc osoby, które nie posiadają świadectw mogą latać tylko nad terenami niezabudowanymi, bez ludzi, przestrzegając oczywiście przy tym i tak odpowiednich przepisów i stref. Bardzo pomocna w planowaniu lotów dla każdego użytkownika jest aplikacja Drone Radar.

Unijne prawo tuż tuż

Z końcem marca w Warszawie odbyła się ważna dla branży "IV Konferencja o BSP", która w całości była poświęcona obecnemu prawu i nadchodzącym zmianom wynikającym z unijnego rozporządzenia. Rozporządzenie Komisji Europejskiej prawdopodobnie w przeciągu najbliższego roku obejmie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a więc wprowadzi kolejne zmiany prawne w Polsce w kontekście zasad lotów i uprawnień do sterowania dronami. Rozporządzenie to ma za zadanie ujednolicić prawo do poruszania się dronami w przestrzeni powietrznej całej Unii Europejskiej i tym samym ułatwić operatorom latanie (na jednolitych zasadach) poza granicami swojego kraju. Obecnie jest z tym duży problem, gdyż np. polskie świadectwo kwalifikacji (czyli pot. licencja) nie jest honorowana w wielu krajach unijnych. Ta zmiana jest oczekiwana przez wielu użytkowników dronów.

Nowy sprzęt dla profesjonalistów – DJI Matrice 200!

Ostatnie tygodnie przyniosły również nowości sprzętowe. Tu od dłuższego czasu na czele jest jeden producent – wspomniany wcześniej DJI. Na rynku pojawił się DJI Matrice 200 - quadcopter o sporo mniejszych wymiarach niż jego "starszy brat" Matrice 600, ale również przeznaczony  do profesjonalnych zastosowań. DJI Matrice 200 jest wodoodporny, a loty w temperaturach poniżej zera nie są dla niego żadnym problemem.

Maksymalny czas lotu wynosi 38 minut. Ładowność Matrice 200 sięga 2 kg, ale co ważniejsze dron ma możliwość wpięcia kamer w trzech różnych konfiguracjach: od dołu, na górze platformy oraz na systemie dwóch gimbali montowanych razem od spodu. Dzięki temu dron może latać jednocześnie z kamerą klasyczną (Zenmuse X4S/X5S lub Z30) i z termowizyjną  Zenmuse XT. Matrice 200 dedykowany jest przede wszystkim firmom świadczącym profesjonalne usługi inspekcji sieci energetycznych, mostów, turbin wiatrowych itp. lub służbom, jako wsparcie w operacjach SAR

Dla fotografów i filmowców – Phantom 4 PRO i Advanced

Mniej wymagających odbiorców z pewnością zainteresuje najnowsza odsłona DJI Phantom 4 w wersji Pro oraz Advanced. Wersja Pro miała swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku natomiast wersja Advanced została wprowadzona do sprzedaży na początku kwietnia tego roku. Oba modele posiadają tą samą kamerę z 1-calowym sensorem CMOS, która potrafi robić zdjęcia w rozdzielczości 20 Mp oraz filmować w jakości 4K z prędkością 60 kl./s. To, co je odróżnia, to czujniki odległości, które pozwalają ominąć przeszkody - w wersji Advanced producent pozostawił je jedynie z przodu drona natomiast w wersji Pro są one również z tyłu i po bokach. Z tego faktu wynika również różnica cenowa - za dodatkowe czujniki w wersji DJI Phantom 4 Pro przyjdzie nam dopłacić dodatkowe $150, ale w zamian dostajemy możliwość unikania przeszkód niezależnie od kierunku lotu.

Mavic ciągle na czasie!

Osoby, które lubią mobilność i planują ten sezon spędzić w podróży powinny zainteresować się najbardziej kompaktowym modelem drona na rynku - DJI Mavic Pro. Dron miał wprawdzie swoją premierę już prawie pół roku temu, ale dopiero teraz jest on w pełni dostępny w sprzedaży.

Listę sklepów, które współpracują z oficjalną polską dystrybucją znajdziecie tutaj.

Artykuł powstał we współpracy z DJI Academy

 

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
„Zapis socjologiczny” Zofii Rydet wpisany na listę UNESCO
„Zapis socjologiczny” Zofii Rydet wpisany na listę UNESCO
Długoterminowy cykl „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, która jest spisem przejawów żywego dziedzictwa...
24
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Adobe gasi pożar i obiecuje nowe, jaśniejsze warunki usługi. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb
Niedawne zmiany regulaminu usług Adobe spotkały się z ostrą krytyką użytkowników. Pod naporem złego PR-u, producent wycofuje się z nich rakiem i obiecuje wiekszą przejrzystość. To...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)