Jak wygląda i jak wybrać szkolenie dronowe?

Autor:

28 Czerwiec 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Szkolenia dronowe na państwową licencję, nazywane profesjonalnie szkoleniami UAVO cieszą się sporą popularnością wśród osób, które m.in. wykorzystują drony do fotografii i filmowania. Wynika to z dość prostego faktu: przeszkolony operator ze świadectwem kwalifikacji UAVO może więcej! Dowiedz się, dlaczego warto zrobić takie szkolenie i jak ono przebiega!

Nie ma ograniczeń odległości lotów od osób postronnych, budynków i pojazdów, można latać w miastach, a w strefach podwyższonego ryzyka łatwiej dostaje zgody od odpowiednich organów – to największe korzyści jakie mają posiadacze popularnej licencji dronowej.

Przede wszystkim jednak osoba po szkoleniu UAVO jest znacznie bardziej świadoma ograniczeń i zagrożeń, które wynikają z latania dronami i zna prawo lotnicze w zakresie umożliwiającym bezpieczne korzystanie z przestrzeni powietrznej. Latanie dronem to nie przelewki, a odpowiedzialnym operatorem można stać tylko po odpowiednim szkoleniu, które będzie stało na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym.

Wybór najlepszej oferty

Jak zatem wybrać kurs na drony? Z pozoru oferta szkoleniowa na polskim rynku jest bardzo szeroka, bo zarejestrowanych jest kilkadziesiąt ośrodków szkoleniowych. Jednak co szkoła to inna oferta i niestety, nie zawsze najwyższa jakość szkolenia. Warto zwracać więc uwagę nie na takie, które tylko przeszkolą, ale takie które dobrze przygotują do egzaminu, nauczą prawa lotniczego, zasad lotu a także po kursie nie zostawią użytkownika samemu sobie i zapewnią odpowiednie wsparcie poszkoleniowe i np. zniżki na sprzęt. Jeśli zawęzimy już nasze poszukiwania do kilku konkretnych podmiotów warto zapytać o formę i szczegóły przebiegu samego szkolenia.

Diabeł tkwi w szczegółach i z pozoru podobne oferty mogą się od siebie znacznie różnić. Dlatego warto zapytać na wstępie w jakim miejscu realizowana jest część praktyczna, ile trwają zajęcia, na jakich dronach odbywa się praktyka i co prócz wiedzy dostaniemy w ramach szkolenia. Istotne jest również czy możliwe są bezpłatne loty doszkalające z instruktorem oraz czy sprzęt szkoleniowy jest najwyższej jakości - mówi Piotr Gawron, kierownik szkoleń z DJI Academy Fly and Film, z jednej z najbardziej popularnych obecnie na rynku szkół dronowych w Polsce.

Jak się okazuje równie istotna jest obsługa i pomoc po kursie. - Bierzemy na siebie organizację egzaminu państwowego zaraz po szkoleniu, pomagamy dobrać ubezpieczenie OC/AC. W specjalnej zamkniętej grupie dyskusyjnej tylko dla absolwentów informujemy o zmianach w prawie i ważnych kwestiach, a także o zamkniętych i często bezpłatnych wydarzeniach DJI. Kursanci dostają też zniżki na zakup sprzętu DJI z oficjalnej polskiej dystrybucji, zniżki na kolejne kursy czy nawet bezpłatne wsparcie sprzętem, w wypadku awarii prywatnego drona - dodaje Gawron.

Zawsze warto zasięgnąć opinii na forach i w mediach społecznościowych lub zrobić rozeznanie wśród szkół UAVO na własną rękę przeczesując informacje dostępne w Internecie. Warto korzystać z szkół, które szkolą w całym kraju. Duże podmioty szkoleniowe z ogólnopolskim zasięgiem działania mają większe doświadczenie, jakość obsługi oraz szkolenia i podchodzą bardziej kompleksowo do  kursantów. To one też zwykle kuszą dodatkowymi benefitami dla uczestników w postaci kuponów rabatów lub zniżek na inne produkty i usługi, których próżno szukać w małych szkołach.

Przebieg szkolenia

Każde szkolenie UAVO powinno składać się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zwykle w sumie trwa ono około 3-4 dni. Na część praktyczną składa się nie mniej niż 14 godzin zegarowych wykładów z zakresu prawa lotniczego, zasad lotów, bezpieczeństwa wykonywania lotów i sytuacji niebezpieczne, obsługi, budowy i działania dronów oraz czynnika ludzkiego w lotnictwie.

Część praktyczna składa się z ćwiczeń naziemnych oraz ćwiczeń w locie, które powinny zostać poprzedzone zajęciami na symulatorach, by kursanci byli w stanie nabrać pewnych nawyków podczas sterowania aparaturą przed wykonaniem lotów na prawdziwych dronach. Najlepsze szkoły UAVO zapewniają własne bezzałogowce na potrzeby szkoleń, a od ich masy zależy czas, który kursant powinien spędzić „w powietrzu” tzn. sterując dronem. W przypadku dronów do 5kg szkolenie praktyczne w powietrzu powinno trwać 4h samych lotów, dla cięższych dronów o masie między 5 a 25kg - 8h lotów.

- Szkoły dronowe, nim dopuszczą kursanta do egzaminu państwowego, mają również obowiązek przeegzaminowania wewnętrznie na koniec szkolenia w celu sprawdzania wiedzy i umiejętności praktycznych, które nabył w trakcie kursu. Sprawdzenie to ma formę egzaminu wewnętrznego, który uznaje się za zdany jeśli co najmniej 75% pytań teoretycznych i ćwiczeń praktycznych zostanie zaliczonych prawidłowo przez kursanta – mówi kierownik szkolenia z DJI Academy Fly and film. Podobnie jest już na egzaminie państwowym, który w najlepszych szkołach organizowany jest przez samą szkołę, tuż po szkoleniu, w miejscu gdzie odbywał się kurs.

Koszty szkolenia UAVO

Na koniec rzecz, która w dużej mierze rzutuje na wybór odpowiedniej szkoły czyli cena jaką przyjdzie nam zapłacić za uzyskaną wiedzę i kwalifikacje. Szkolenia dronowe nie mają jednej wspólnej stawki zagwarantowanej ustawowo, więc wiele szkół „gra ceną” chcąc przyciągnąć klientów. Warto jednak od razu zapytać - co wchodzi w cenę danego kursu? Często niski koszt wynika z oszczędności na sprzęcie czy organizacji samego szkolenia, które mogą mieć znaczący wpływ na jego przebieg. Całkowity koszt kompleksowego szkolenia, z egzaminem państwowym, niezbędnymi badaniami lekarskimi, ubezpieczeniem, wyżywieniem, sprzętem w profesjonalnych ośrodkach wynosi zwykle około 2300 złotych. Cena bywa dla wielu może dość duża, dlatego niektóre ośrodki wprowadziły system ratalny.

Partnerem artykułu jest DJI Academy (www.flyandfilm.pl), oficjalna akademia największego producenta dronów na świecie. Akademia szkoli w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Gliwicach, Krakowie i Rzeszowie. Dla absolwentów prowadzi projekt DJI Academy Support.

 

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
6
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
7
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)