Canon wystrzeli własnego satelitę obrazującego

2
Maciej Luśtyk
17 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas gdy rynek fotograficzny maleje, a producenci poszukują alternatywnych źródeł zarobku, Canon znajduje je w kosmosie. Dosłownie.

Po cyfrowym boomie pierwszej dekady nowego millenium, rynek aparatów cyfrowych maleje z roku na rok, o czym przypominają nam udostępniane co kilka miesięcy raporty o sprzedaży aparatów, sporządzone przez CIPA (Camera & Imaging Products Association). Nic dziwnego, że producenci poszukują nowych źródeł zarobku. Jedno z nich, w dodatku bardzo lukratywne, odnalazł właśnie Canon.

Jak donosi serwis Nikkei, znany producent zamierza w przyszłym roku wystrzelić na orbitę okołoziemską miniaturowego satelitę, który wyposażony byłby w system obrazowania bazujący na najnowszej lustrzance EOS 5D Mark IV. Moduł o rozmiarach 85 x 50 x 50 cm i wadze 65 kg okrążać będzie Ziemię 15 razy dziennie, na wysokości 500 km.

Bazujący na zaawansowanej matrycy i optyce producenta satelita będzie w stanie wykonywać zdjęcia o wysokiej jak na kosmiczne standardy rozdzielczości (1 piksel na 1 metr mapowanego terenu) i znaleźć ma zastosowanie w branży reklamowej, rolniczej, badaniach rynku, wywiadzie terenowym i systemach zapobiegania katastrofom.

Choć satelita jest mały może przynosić niebotyczne zyski. Firma oczekuje, że do 2020 roku zarobi na nim około 482 mln dolarów, a warto dodać, że przez pierwsze dwa lata po wystrzeleniu moduł będzie testowany i kalibrowany.

Start przewidziano na marzec 2017 roku. Satelita ma zostać wyniesiony na orbitę rakietą dostarczoną przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikkei.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
36
0
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)