Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon wystrzeli własnego satelitę obrazującego

2

Autor: Maciej Luśtyk

17 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas gdy rynek fotograficzny maleje, a producenci poszukują alternatywnych źródeł zarobku, Canon znajduje je w kosmosie. Dosłownie.

Po cyfrowym boomie pierwszej dekady nowego millenium, rynek aparatów cyfrowych maleje z roku na rok, o czym przypominają nam udostępniane co kilka miesięcy raporty o sprzedaży aparatów, sporządzone przez CIPA (Camera & Imaging Products Association). Nic dziwnego, że producenci poszukują nowych źródeł zarobku. Jedno z nich, w dodatku bardzo lukratywne, odnalazł właśnie Canon.

Jak donosi serwis Nikkei, znany producent zamierza w przyszłym roku wystrzelić na orbitę okołoziemską miniaturowego satelitę, który wyposażony byłby w system obrazowania bazujący na najnowszej lustrzance EOS 5D Mark IV. Moduł o rozmiarach 85 x 50 x 50 cm i wadze 65 kg okrążać będzie Ziemię 15 razy dziennie, na wysokości 500 km.

Bazujący na zaawansowanej matrycy i optyce producenta satelita będzie w stanie wykonywać zdjęcia o wysokiej jak na kosmiczne standardy rozdzielczości (1 piksel na 1 metr mapowanego terenu) i znaleźć ma zastosowanie w branży reklamowej, rolniczej, badaniach rynku, wywiadzie terenowym i systemach zapobiegania katastrofom.

Choć satelita jest mały może przynosić niebotyczne zyski. Firma oczekuje, że do 2020 roku zarobi na nim około 482 mln dolarów, a warto dodać, że przez pierwsze dwa lata po wystrzeleniu moduł będzie testowany i kalibrowany.

Start przewidziano na marzec 2017 roku. Satelita ma zostać wyniesiony na orbitę rakietą dostarczoną przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikkei.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
3
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)