Canon wystrzeli własnego satelitę obrazującego

Autor: Maciej Luśtyk

17 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Podczas gdy rynek fotograficzny maleje, a producenci poszukują alternatywnych źródeł zarobku, Canon znajduje je w kosmosie. Dosłownie.

Po cyfrowym boomie pierwszej dekady nowego millenium, rynek aparatów cyfrowych maleje z roku na rok, o czym przypominają nam udostępniane co kilka miesięcy raporty o sprzedaży aparatów, sporządzone przez CIPA (Camera & Imaging Products Association). Nic dziwnego, że producenci poszukują nowych źródeł zarobku. Jedno z nich, w dodatku bardzo lukratywne, odnalazł właśnie Canon.

Jak donosi serwis Nikkei, znany producent zamierza w przyszłym roku wystrzelić na orbitę okołoziemską miniaturowego satelitę, który wyposażony byłby w system obrazowania bazujący na najnowszej lustrzance EOS 5D Mark IV. Moduł o rozmiarach 85 x 50 x 50 cm i wadze 65 kg okrążać będzie Ziemię 15 razy dziennie, na wysokości 500 km.

Bazujący na zaawansowanej matrycy i optyce producenta satelita będzie w stanie wykonywać zdjęcia o wysokiej jak na kosmiczne standardy rozdzielczości (1 piksel na 1 metr mapowanego terenu) i znaleźć ma zastosowanie w branży reklamowej, rolniczej, badaniach rynku, wywiadzie terenowym i systemach zapobiegania katastrofom.

Choć satelita jest mały może przynosić niebotyczne zyski. Firma oczekuje, że do 2020 roku zarobi na nim około 482 mln dolarów, a warto dodać, że przez pierwsze dwa lata po wystrzeleniu moduł będzie testowany i kalibrowany.

Start przewidziano na marzec 2017 roku. Satelita ma zostać wyniesiony na orbitę rakietą dostarczoną przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikkei.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
95% osób twierdzi, że robi dobre zdjęcia
95% osób twierdzi, że robi dobre zdjęcia
Ale tylko 15% robi je w poziomie. Obraz współczesnej fotografii jest zupełnie inny niż Wam się wydaje. Ciekawy wgląd w bieżące trendy oferuje badanie przeprowadzone przez firmę...
18
Bentley Helmuta Newtona idzie pod młotek. Za 1,5 mln dolarów dostaniesz też oryginalny album „Sumo”
Bentley Helmuta Newtona idzie pod młotek. Za 1,5 mln dolarów dostaniesz też oryginalny album „Sumo”
Chcecie poczuć się jak Helmut Newton w latach swojej kariery? Luksusowy samochód kultowego fotografa niebawem trafi na aukcję.
5
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Erwin Olaf nie żyje. Holenderski fotograf zmarł w wieku 64 lat
Słynny holenderski fotograf zmarł nagle w Amsterdamie. O śmierci Erwina Olafa poinformowali na Instagramie jego współpracownicy ze studia.
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)