Canon wystrzeli własnego satelitę obrazującego

Autor: Maciej Luśtyk

17 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Podczas gdy rynek fotograficzny maleje, a producenci poszukują alternatywnych źródeł zarobku, Canon znajduje je w kosmosie. Dosłownie.

Po cyfrowym boomie pierwszej dekady nowego millenium, rynek aparatów cyfrowych maleje z roku na rok, o czym przypominają nam udostępniane co kilka miesięcy raporty o sprzedaży aparatów, sporządzone przez CIPA (Camera & Imaging Products Association). Nic dziwnego, że producenci poszukują nowych źródeł zarobku. Jedno z nich, w dodatku bardzo lukratywne, odnalazł właśnie Canon.

Jak donosi serwis Nikkei, znany producent zamierza w przyszłym roku wystrzelić na orbitę okołoziemską miniaturowego satelitę, który wyposażony byłby w system obrazowania bazujący na najnowszej lustrzance EOS 5D Mark IV. Moduł o rozmiarach 85 x 50 x 50 cm i wadze 65 kg okrążać będzie Ziemię 15 razy dziennie, na wysokości 500 km.

Bazujący na zaawansowanej matrycy i optyce producenta satelita będzie w stanie wykonywać zdjęcia o wysokiej jak na kosmiczne standardy rozdzielczości (1 piksel na 1 metr mapowanego terenu) i znaleźć ma zastosowanie w branży reklamowej, rolniczej, badaniach rynku, wywiadzie terenowym i systemach zapobiegania katastrofom.

Choć satelita jest mały może przynosić niebotyczne zyski. Firma oczekuje, że do 2020 roku zarobi na nim około 482 mln dolarów, a warto dodać, że przez pierwsze dwa lata po wystrzeleniu moduł będzie testowany i kalibrowany.

Start przewidziano na marzec 2017 roku. Satelita ma zostać wyniesiony na orbitę rakietą dostarczoną przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem nikkei.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Perfect Picture - jesienią zobaczymy pierwszy w Polsce reality show o fotografii
Perfect Picture - jesienią zobaczymy pierwszy w Polsce reality show o fotografii
Perfect Picture to nazwa pierwszego polskiego reality show o fotografii, które jesienią zadebiutuje w ramówce TVN7. Przed nami 8 odcinków, w których uczestnicy będą...
6
Getty Images zakazuje sprzedaży obrazów wytworzonych przez AI. Troska czy obawa przed zmianą?
Getty Images zakazuje sprzedaży obrazów wytworzonych przez AI. Troska czy obawa przed zmianą?
Wyobraźcie sobie świat, w którym ludzie mogą błyskawicznie wytworzyć dowolny obraz o jakim pomyślą. Właśnie w takim żyjemy, co niebawem pociągnie za sobą fundamentalne...
7
Nikon idzie na noże z RED. „Urząd nie przyznałby patentu, gdyby o tym wiedział”
Nikon idzie na noże z RED. „Urząd nie przyznałby patentu, gdyby o tym wiedział”
W maju RED, gigant branży wideo, wytoczył Nikonowi proces w sprawie naruszenia patentu dotyczącego kompresji materiałów filmowych. W odpowiedzi Japończycy wskazują, że...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)