Znamy już pełny program pierwszych Warszawskich Targów Książki Artystycznej!

0
Michał Chrzanowski
20 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Już za tydzień rozpocznie się pierwsza edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej. W ramach wydarzenia będą mieć miejsce między innymi liczne spotkania z artystami i wydawcami oraz wystawa Fotograficzna Publikacja Roku 2015, którą w Warszawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem Targów!
Na pierwszych Warszawskich Targach Książki Artystycznej będzie można znaleźć wydawane w limitowanych nakładach artbooki i książki fotograficzne oraz publikacje gromadzące wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej – sztuki, fotografii, designu, architektury czy mody. Swoje publikacje zaprezentują polskie galerie sztuki, niezależne wydawnictwa współpracujące z artystami oraz najważniejsze, wielokrotnie nagradzane wydawnictwa z Europy i Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie też przedstawicieli niezależnego rynku wydawniczego z sąsiednich Czech, Słowacji, Litwy czy Ukrainy, a Azję reprezentować będzie wyjątkowa kolekcja japońskich photobooków.

W ramach Targów odbędą się też spotkania z artystami i wydawcami, warsztaty oraz wystawa Fotograficzna Publikacja Roku 2015, którą w Warszawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Poniżej prezentujemy program pierwszych Warszawskich Targów Książki Artystycznej.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Sobota (28 listopada 2015) 12:00-20:00


Pomiędzy książką kulinarną a artbookiem - godzina 12:00
Panel dyskusyjny będzie poświęcony książkom kulinarnym, które ze względu na swoją formę coraz bardziej przypominają książki artystyczne. Jak oddać smak na papierze i jaką rolę w tworzeniu książki kulinarnej odgrywają projekt graficzny czy rodzaj papieru? W jaki sposób wraz z biegiem czasu zmienia się estetyka książek kulinarnych? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć prelegenci.

Bolesław Chromy - godzina 13:30
Spotkanie z Bolesławem Chromrym, autorem opowieści graficznej “Renata". „Renata to miejska baśń, zaludniona plejadą zmutowanych karykatur, które doświadczają życia lub są przez życie doświadczane. Możemy w Renacie zobaczyć melancholię niespełnienia. Możemy złamać kod obrazkowych rebusów i otworzyć szerszy kontekst. Przyjemność czytania Renaty tkwi w detalach. Są jak linki do innej, równoległej rzeczywistości” – powiedział Sławomir Shuty.

Magenta Mag - godzina 15:00
“Nowa anatomia, czyli kilka słów o współczesnych tendencjach” - spotkanie z Michałem Grochowiakiem i Dawidem Misiornym.

Kolekcja Wrzesińska - godzina 16:00
Spotkanie z kuratorem Karolem Szymkowiakiem i projektantem książek Tomaszem Wojciechowskim. Rezultatem projektu „Kolekcja Wrzesińska” jest artystyczne archiwum fotograficzne Wrześni, co roku publikowane w postaci książki autorstwa innego fotografa. Do tej pory książki opublikowali: Bogdan Konopka, Andrzej Jerzy Lech, Mariusz Forecki, Nicolas Grospierre, Zbigniew Tomaszczuk i Katarzyna Majak.

Sputnik Photos - godzina 17:30
Spotkanie z fotografami Sputnik Photos – Rafałem Milachem i Janem Brykczyńskim oraz współpracującymi z kolektywem Anną Nałęcką i Pawłem Szypulskim, którzy opowiedzą o projekcie Stracone Terytoria. Podsumowuje on działania Sputnik Photos na obszarze byłych republik ZSRR – Europy Środkowo-Wschodniej, Krajów Nadbałtyckich, Kaukazu i Azji Centralnej. Podczas spotkania będzie można otrzymać specjalną gazetę poświęconą projektowi.

How to make a book with… Prestel - godzina 18:30
Spotkanie z Andrew Hansenem, dyrektorem zarządzającym wydawnictwa Prestel Publishing - jednym z najważniejszych na świecie wydawnictw zajmujących się sztuką, architekturą, fotografią i designem.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Niedziela (29 listopada 2015) 12:00-20:00


Eksplozja niezależnych magazynów - godzina 12:00
Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni przez magazyn Contemporary Lynx goście będą rozmawiać o powrocie magazynów drukowanych. Co sprawia, że internetowe pokolenie wraca do „staroświeckiej” prasy drukowanej? Czy jest to tylko tymczasowa moda, czy nostalgia za estetyką papierowych magazynów o ekskluzywnych treściach? Jak powinna wyglądać równowaga między drukiem a treściami online? Na te i inne pytania postarają się znaleźć odpowiedź zaproszeni goście.

Spotkanie z Patrykiem Karbowskim, autorem książki “Halfway" - godzina 13:00
W „Halfaway” Patryk Karbowski pokazuje pomniki aspiracji lokalnych władz – place miejskie po modernizacji, migawki z imprez plenerowych, park wodny. Wszystko to zrealizowane dzięki funduszom z Unii Europejskiej, które zmieniają wygląd miast, a co za tym idzie wpływają na zachowania ich mieszkańców. Słodko-gorzka ironia Karbowskiego zatrzymuje w kadrze moment transformacji, specyficznej mieszanki przeszłości i nowoczesności, nostalgii i nadziei.


Spotkanie z Maciejem Jeziorkiem, autorem książki "317 dni do Marsa” - godzina 14:00
Około trzystu dni zajęło indyjskiemu statkowi kosmicznemu dotarcie na orbitę Marsa. Podstawą książki Macieja Jeziorka jest poczucie obcości odczuwane przez Europejczyków na ulicach indyjskich miast, które porównać można właśnie z doświadczeniem podróży na obcą planetę. Jednocześnie książka Jeziorka zaprasza odbiorów do gry w niszczenie stereotypów o Oriencie i odkrywania nowego oblicza współczesnych Indii.

Książka wobec traumy - godzina 15:30
Spotkanie z Pawłem Szypulskim, autorem książki "Pozdrowienia z Auschwitz”. Współczesna ikonografia wojen, konfliktów i aktów terroru zdominowana jest przez amatorskie obrazy rejestrowane telefonami komórkowymi i nadawane wprost z miejsca tragicznych wydarzeń newsowe materiały telewizyjne. Widzowie, jak nigdy wcześniej mogą mieć uczucie niemal bezpośredniego uczestnictwa w tego rodzaju zdarzeniach. Jaką rolę ma w tej sytuacji do odegrania książka – medium z zasady „wolne”, wymagające czasu i dystansu? Co publikacje artystyczne mogą wnieść do naszego sposobu widzenia i rozumienia traumatycznych wydarzeń?

Spotkanie z Oskarem Dawickim i prezentacja książki "I'M SORRY” - godzina 16:30
Jest to pierwsze albumowe opracowanie twórczości artysty. Oprócz fotograficznej dokumentacji prac i performansów, książka prezentuje fotosy z planu Performera – całość w efektownej, albumowej formie z wieloma zdjęciami, których szczegółowe opisy wprowadzają za kulisy twórczości Dawickiego.

Spotkanie z Magdą Buczek, autorką książek “JUSTINA&CO.UK" i "Random selection” - godzina 17:30
Artystka opowie o “JUSTINA&CO.UK" w kontekście długoterminowego projektu "JUSTINA", w którym artystka buduje historię wokół barwnej osobowości swojej kuzynki. Artbook “JUSTINA&CO.UK" otrzymał nagrodę w kategorii Selfpublishing w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014.

Warszawskie Targi Książki Artystycznej organizuje księgarnia artystyczna Bookoff i rocznik Print Control poświęcony polskiemu projektowaniu drukowanemu. Targi odbywać się będą w dniach 27-29 listopada 2015 roku, w godzinach 12:00-20:00, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Pańskiej 3 w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji w tym między innymi szczegółową listę biorących udział w wydarzeniu wydawców możecie znaleźć na stronie artbookfair.pl.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
22
24
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
19
0
Powiązane artykuły