Afera w Olympusie - pierwszy niezależny raport

Opublikowano pierwszy niezależny raport poświęcony aferze w Olympusie. Wbrew wcześniejszym plotkom nie potwierdzono udziału w aferze japońskiej mafii yakuza. Jako centralne postacie skandalu wskazano byłego wiceprezydenta Hisashi Mori oraz byłego rewidenta Hideo Yamadę.
Olympus opublikował niezależny raport przygotowany przez zewnętrznych audytorów kierowanych przez byłego sędziego Sądu Najwyższego. Wynika z niego, że centralnymi postaciami skandalu byli były wiceprezydent Hisashi Mori oraz były rewident Hideo Yamada, choć o całej sprawie wiedziało i uczestniczyło w niej znacznie więcej osób z zarządu Olympusa. Audytorzy wskazali również na "pomoc" osób z zewnątrz, jednak wbrew wcześniejszym plotkom nie potwierdzono związków z japońską mafią yakuza.


Przypominamy: nieprawidłowości w Olympusie polegały na wieloletnim tuszowaniu strat z inwestycji - według ostatniego raportu chodzi o kwotę 1,73 miliarda dolarów. Nieprawidłowości zaczęły się w 1998 roku, a więc trwały bez przerwy ponad 13 lat. Oczywiście opublikowany raport nie zamyka sprawy. Olympus jest obiektem śledztwa tokijskiej policji, prokuratory i służb nadzoru finansowego, a także FBI i brytyjskiego {ITL|Serious Fraud Office. Koncernowi grozi też wyrzucenie z giełdy, jeśli do 14 grudnia nie prześle raportu z bieżącymi wynikami finansowymi, co biorą pod uwagę okoliczności, nie jest wykluczone.]
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13