Afera w Olympusie - pierwszy niezależny raport

Opublikowano pierwszy niezależny raport poświęcony aferze w Olympusie. Wbrew wcześniejszym plotkom nie potwierdzono udziału w aferze japońskiej mafii yakuza. Jako centralne postacie skandalu wskazano byłego wiceprezydenta Hisashi Mori oraz byłego rewidenta Hideo Yamadę.
Olympus opublikował niezależny raport przygotowany przez zewnętrznych audytorów kierowanych przez byłego sędziego Sądu Najwyższego. Wynika z niego, że centralnymi postaciami skandalu byli były wiceprezydent Hisashi Mori oraz były rewident Hideo Yamada, choć o całej sprawie wiedziało i uczestniczyło w niej znacznie więcej osób z zarządu Olympusa. Audytorzy wskazali również na "pomoc" osób z zewnątrz, jednak wbrew wcześniejszym plotkom nie potwierdzono związków z japońską mafią yakuza.


Przypominamy: nieprawidłowości w Olympusie polegały na wieloletnim tuszowaniu strat z inwestycji - według ostatniego raportu chodzi o kwotę 1,73 miliarda dolarów. Nieprawidłowości zaczęły się w 1998 roku, a więc trwały bez przerwy ponad 13 lat. Oczywiście opublikowany raport nie zamyka sprawy. Olympus jest obiektem śledztwa tokijskiej policji, prokuratory i służb nadzoru finansowego, a także FBI i brytyjskiego {ITL|Serious Fraud Office. Koncernowi grozi też wyrzucenie z giełdy, jeśli do 14 grudnia nie prześle raportu z bieżącymi wynikami finansowymi, co biorą pod uwagę okoliczności, nie jest wykluczone.]
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1