Sprzęt Nikona w warszawskim Muzeum Narodowym

0
Patryk Wiśniewski
31 Sierpień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Firma Nikon Polska poinformowała o sfotografowaniu jej sprzętem ponad trzech tysięcy obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Oddział japońskiego koncernu wspiera digitalizację zbiorów w stołecznym muzeum od 2010 roku.
Sprzęt firmy Nikon służy muzeum od 2010 roku roku. Placówka wykorzystuje go do dokumentacji zbiorów oraz dokumentacji prac konserwatorskich odbywających się w budynku. Ostatnio przed obiektywem stanęła słynna "Pomarańczarka". Dzieło Aleksanda Gierymskiego zostało odzyskane w tym roku.
Aleksander Gierymski - "Żydówka z pomarańczami"


Sprzęt służący do dokumentacji to: pełnoklatkowy Nikon D3X, obiektyw AF-S NIKKOR 24-70mm f/2,8G ED, obiektyw makro F-S Micro NIKKOR 60mm f/2,8G ED, teleobiektyw AF-S NIKKOR 70-200mm f/2,8G ED VR II oraz oprogramowanie Nikon Capture NX2. Efekty prac możemy zobczyć na stronie Muzeum Narodowego.Poniżej zamieszczamy informację prasową.


Pomarańczarka w obiektywie Nikona

Sprzętem Nikon sfotografowano już ponad 3 tysiące obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w tym ostatnio odzyskany przez placówkę obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami. Nikon Polska - jako Partner Programu Dokumentacji Fotograficznej Zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie - wspiera digitalizację jego kolekcji od września 2010 r.


Sfotografowane eksponaty pochodzą ze zbiorów sztuki starożytnej, orientalnej, nowożytnej polskiej, współczesnej, a także z Gabinetu Grafiki i Rysunku Nowożytnego Polskiego. Znajdują się wśród nich także obiekty ikonograficzne i fotograficzne. Cyfrowe wizerunki najcenniejszych eksponatów z kolekcji Muzeum wykonane sprzętem Nikon można zobaczyć na portalu www.cyfrowe.mnw.art.pl. Sprzęt fotograficzny przekazany przez Nikon Polska wykorzystywany jest również do dokumentacji prac konserwatorskich odbywających się w Muzeum Narodowym.

Wśród sfotografowanych sprzętem Nikon dzieł znalazł się również niedawno odzyskany obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami. Dzieło zostało namalowane w latach 1880 - 1881 i przedstawia starą Żydówkę sprzedającą pomarańcze z koszy trzymanych na rękach. Obraz funkcjonujący na początku pod nazwą Przekupka z pomarańczami został wystawiony na wielkiej wystawie Aleksandra Gierymskiego w 1902 r. w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Muzeum Narodowe w Warszawie kupiło Pomarańczarkę w 1928 roku. Dzieło zrabowano z polskich zbiorów w czasie II wojny światowej, prawdopodobnie po upadku Powstania Warszawskiego. Od tego momentu jego losy pozostawały nieznane. W listopadzie 2010 roku obraz pojawił się w ofercie domu aukcyjnego pod Hamburgiem. Dokładna analiza wykonana przez konserwatorów Muzeum Narodowego potwierdziła autentyczność Pomarańczarki. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skradzione dzieło po 67 latach powróciło do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Więcej informacji na temat dzieła: http://synology.mnw.art.pl/blog_mnw/?p=73

Sprzęt Nikon używany w Muzeum Narodowym to: pełnoklatkowa lustrzanka profesjonalna Nikon D3X, profesjonalny obiektyw zmiennoogniskowy AF-S NIKKOR 24-70mm f/2,8G ED, obiektyw do makrofotografii AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2,8G ED, profesjonalny teleobiektyw zmiennoogniskowy AF-S NIKKOR 70-200mm f/2,8G ED VR II oraz zaawansowane oprogramowanie do edycji i przetwarzania zdjęć -Nikon Capture NX2.Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły