Album "Akt3 - Naked Wind"

Nakładem Wydawnictwa Art and Psyche ukazał się dwujęzyczny album "Akt3 - Naked Wind", w którym znalazły się fotografie aktu wykonane przez Jana Berdaka, Jacka Jędrzejczaka oraz Sergiusza Sachno. Projektem graficznym zajął się Marek Goebel, a wstęp napisali Jacek Santorski i Marian Rumin.

Art and Psyche wydało właśnie oryginalny, dwujęzyczny album fotograficzny zatytułowany "Akt3 - Naked Wind" z fotografiami trzech artystów: Jana Berdaka, Jacka Jędrzejczaka oraz Sergiusza Sachno. Premiera albumu nastąpiła na zakończonych w ostatnim czasie Targach Książki w Krakowie.

Autorów albumu połączyła pasja fotografowania w czerni i bieli aktów kobiecych, każdy z nich zrobił to inaczej, a jednak istnieje między tymi pracami wspólna nuta podobnego "czucia" magii klasycznej fotografii. Tę myśl połączył w jedność projekt znakomitego grafika Marka Goebla.

Album został wydany w dość nowatorski sposób. Wydaje się, że zaciekawia nie tylko treścią ale również formą projektu i sposobem wydruku. Aby poczuć jego wyjątkowość, niewątpliwie należy go dotknąć. Książka ta przeznaczona jest nie tylko dla koneserów sztuki, ale dla wszystkich wrażliwych na piękno fotografii. Wstęp do albumu został napisany przez wybitnego psychologa Jacka Santorskiego oraz krytyka sztuki Mariana Rumina.

Akt3 - Naked Wind
Koncepcja albumu: Jacek Jędrzejczak
Fotografie: Jan Berdak, Jacek Jędrzejczak, Sergiusz Sachno
Wstęp: Jacek Santorski, Marian Rumin
Projekt graficzny: Marek Goebel
Wydawnictwo: Art and Psyche
Format: 240 x 320 mm
Stron: 104
Rok wydania: 2010
Oprawa: miękka + etui
Język: angielski, polski
Cena: 69 PLN


Jan Berdak

Jan Berdak urodził się w 1944 r. we Lwowie, zmarł w 2009 r. w Opolu. Od 1971 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Posiadał tytuł AFIAP. Na jego dorobek składa się kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych. Swoje prace wystawiał w towarzystwie sław światowej fotografii XX wieku, m.in. w 1991 r. w mediolańskiej La Scali wraz z Helmutem Newtonem, Samem Haskinsem i innymi wielkimi fotografami - "100 nudi/100 fotografie". Prace jego autorstwa znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Publikował w Antologii Fotografii Polskiej, Mistrzach Polskiego Krajobrazu, Fantastic Photography i innych prestiżowych albumach oraz katalogach.

Do końca lat 60. uprawiał fotografię w jej tradycyjnym rozumieniu. Lata 70. to wykorzystywanie fotografii klasycznej jako tworzywa do eksperymentów z technikami szlachetnymi i fotomontażem, tak by tworzyły własną podmiotowość. Ten okres jego działań na polu "creative photography" to nie tylko eksperymenty z dwuwymiarową przestrzenią obrazu fotograficznego, ale również tworzenie przestrzeni na potrzeby fotografii.

Pojawienie się techniki cyfrowej oraz jej rozwój, pozwalający na swobodną manipulację obrazem, zafascynowały go. Był pierwszym polskim fotografem wykonującym montaż cyfrowy na dostępnych wtedy prymitywnych komputerach. W 1988 r. w warszawskiej Starej Galerii ZPAF pokazał pierwszą polską wystawę przetworzeń cyfrowych, eksponowaną potem w wielu krajach. Od 1987 r. korzystał z technik przetwarzania komputerowego, nie zapominając o fotografii klasycznej. Aktywnie uczestniczył w wielu internetowych prezentacjach, a jego prace można zobaczyć na wielu prestiżowych portalach.
Jacek Jędrzejczak

Jacek Jędrzejczak urodził się w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią artystyczną i sztuką wideo. Poszukuje i eksperymentuje w różnych dziedzinach. Portret, akt, martwa natura - to główne kierunki jego poszukiwań. Za jeden z ważniejszych nurtów swoich fotograficznych zainteresowań uważa prace związane z przemijaniem. Jest autorem terminu "psychofotografia-innerfotografia" oraz teorii, którą posługuje się od 1995 r.

Jego fotografie były publikowane w niemieckim "Color Photo", francuskim "Photo" i "Réponses Photo" oraz angielskim "Practical Photography". Współpracuje z wydawnictwami albumowymi ze Szwajcarii, z Wielkiej Brytanii i Polski. Autorski album Naga został uznany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za Najpiękniejszy Album Roku.

Zdobywca licznych nagród w kraju i za granicą. Ma za sobą dorobek wystawienniczy w Polsce, Anglii, Argentynie, Hiszpanii, Luksemburgu, na Litwie, Słowacji w Kanadzie oraz we Włoszech. Ostatnia wystawa - "Ego", Art Museum of Chianciano Terme, Włochy, 2010 r. Kolekcjoner sztuki.
Sergiusz Sachno

Sergiusz Sachno urodził się w Chinach. Ukończył liceum im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie. Do marca 1968 r. studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, który ukończył w 1970 r. Fotografią zajmuje się od 1972 r.

Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju, ponadto uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m.in. w Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie. Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Twórca licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych.

Autor wystawy "Stulecie Polaków", eksponowanej w 1999 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, następnie w wielu krajach europejskich, oraz albumu pod tym samym tytułem. Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych.

Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, współpracował z czasopismami "Film", "Kino", "Scena", "Twój Styl", "Pani", "Uroda" i z wieloma innymi. W 1979 r. otrzymał od Jacques'a Chiraca Medal Miasta Paryża za działalność fotograficzną, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata. Od 1979 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem najwyższych władz.

Zajmuje się pracą dydaktyczną w dziedzinie fotografii. Prowadzi zajęcia z portretu i aktu w Studium Fotografii przy ZPAF, jest również wykładowcą fotografii reklamowej w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Doktorat z fotografii uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13