Nikon Coolpix S1000pj - pierwszy na świecie aparat z wbudowanym projektorem

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Wrzesień 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Na rynek trafia właśnie Nikon Coolpix S1000pj: pierwszy cyfrowy kompakt z wbudowanym projektorem, który wprowadza innowacyjną metodę komunikacji wizualnej. O tym unikalnym aparacie opowiada Takeo Goto - pracownik działu projektowania Nikon Corporation oraz Yoko Masuda - z działu marketingu Nikon Corporation, którzy byli zaangażowani w jego powstanie.

Na czym polega funkcja projektora?

Masuda: Pozwala na wyświetlanie zdjęć i filmów w dowolnym miejscu. Projekcję można wykonać właściwie na każdej powierzchni, bez potrzeby drukowania zdjęć lub podłączania aparatu do jakichkolwiek innych urządzeń. Jak zwykle w przypadku projekcji, najlepsze efekty osiąga się w zaciemnionych pomieszczeniach.

Jak doszło do rozpoczęcia prac nad tym rozwiązaniem?

Masuda: Nikon jest taką firmą, w której pomysły na nowe rozwiązania może wysunąć praktycznie każdy pracownik. Właśnie jeden z nich zaproponował zastosowanie wbudowanego projektora. Mimo że każdy aparat cyfrowy wyposażony jest w monitor LCD, problem powstaje w momencie, gdy większa liczba osób chce równocześnie przeglądać zdjęcia, tłocząc się przy aparacie. Pracy od początku przyświecała więc idea jednoczesnego pokazywania zdjęć dużej grupie ludzi.

Jakie technologie zostały wykorzystane przy realizacji tego zamierzenia?

Goto: Od strony technicznej nie było łatwo zminimalizować elementy projektora tak, żeby zmieścił się on w aparacie kompaktowym, przy utrzymaniu jego dobrych parametrów. Najtrudniejsze było zapanowanie nad stosunkowo dużą ilością ciepła wydzielanego przez projektor. Osoby często korzystające z rzutników wiedzą, że stosowane są w nich bardzo mocne źródła światła, wydzielające sporo ciepła. Ale my projektowaliśmy przecież aparat kompaktowy! Nie mogliśmy pozwolić, aby nagrzewał się do tego stopnia, że trudno by go było utrzymać w dłoniach. Napotkaliśmy również ograniczenia związane z wydajnością akumulatora zasilającego aparat. Musieliśmy na tyle ograniczyć zużycie energii przez projektor, by umożliwić zarówno fotografowanie, jak i póżniejszą projekcję wykonanych zdjęć.

Kluczową sprawą okazało się wydajne skupianie światła. Podczas prac nad aparatem, zebraliśmy ekspertów z dziedzin optyki, mechaniki i elektroniki, by wspólnie przekonać się o możliwościach takiego rozwiązania. Doszliśmy do wniosku, że decydujące znaczenie będzie mieć skuteczne wykorzystanie światła, wydajniejsze niż w przypadku zastosowania tradycyjnych soczewek. Osiągnięcie sukcesu było możliwie dzięki doskonałej współpracy z działem produkcji układów optycznych, w którym opracowano zupełnie nowe komponenty optyczne.

Czy pamięta Pan jakieś szczególne trudności, które nastąpiły podczas procesu projektowania?

Goto: Aby przekonać się o wartości nowego rozwiązania, jakim byłby wbudowany projektor, postanowiliśmy zebrać opinie o prototypowym modelu. Nadal pamiętam, jak nieprzychylna była pierwsza z nich. Przyczyną takiego stanu rzeczy były niezbyt dobre wyniki, jakie osiągał projektor. Krok po kroku dokonywaliśmy usprawnień i w końcu powstał aparat, który zaskakiwał łatwością obsługi i możliwością natychmiastowego wyświetlania zdjęć.

Masuda: Testowałam ten aparat w pracy i - jak można oczekiwać - pierwsze osoby mające z nim kontakt były zaskoczone. Aparat wywoływał zachwyt! Możliwość natychmiastowego wyświetlania zdjęć w praktycznie każdym miejscu została bardzo dobrze przyjęta.

W jakich sytuacjach widzą państwo zastosowanie projektora wbudowanego w Coolpixa?

Masuda: Pierwsze, oczywiste zastosowanie, to wspólne oglądanie zdjęć z rodziną lub znajomymi, gdzieś na wakacjach, urlopie bądź wycieczce. Dotychczas komfortowe oglądanie zdjęć i filmów możliwe było tylko po uprzednim podłączeniu aparatu do telewizora lub komputera. Jednak po powrocie z wakacji, niektóre zabawne zdjęcia i filmy tracą swój humorystyczny charakter, gdyż oglądane są w zupełnie innym kontekście. To sprawia, że z biegiem czasu ich siła oddziaływania jest znacznie mniejsza. Oglądanie zdjęć "na gorąco" - tego samego dnia, pozwala przeżyć wszystko "jeszcze raz". Poza tym projekcja na ścianie tworzy nastrój niemalże kinowy, którego nie potrafi zaoferować żaden inny kompaktowy aparat cyfrowy. Dzięki funkcjom pokazu slajdów czy śmiesznej animacji, oglądanie zdjęć z pewnością wywoła dużo emocji.

Jakie inne funkcje Coolpixa s1000pj zasługują na wzmiankę?

Goto: Poza wieloma udoskonaleniami w dziedzinie obsługi, opracowaliśmy niewielkiego pilota zdalnego sterowania, który znajdziemy w pudełku z aparatem. Pilot steruje funkcjami zarówno aparatu, jak i projektora. Do funkcji samego aparatu dodaliśmy nowy ciekawy program "Miękki odcień skóry", który poprzez automatyczne wygładzenie skóry, ułatwia wykonywanie pięknych portretów fotografowanych osób. Coolpix S1000pj wyposażony został również w nowy, hybrydowy układ redukcji drgań VR - połączenie redukcji drgań w obiektywie z elektroniczną.

Ostatni komentarz dla osób wahających się z kupnem Coolpixa S1000pj.

Masuda: Dodanie funkcji projektora zwielokrotnia możliwości oferowane przez ten aparat. Opisane przeze mnie wcześniej zastosowanie aparatu na wakacjach, to oczywiście tylko jedna z wielu możliwości jego użycia. Wierzę, że ten aparat będzie doskonale stymulował wyobraźnię korzystających z niego osób. Nic nie cieszy nas tak bardzo, jak odkrywanie przez użytkowników własnych sposobów na wykorzystanie swoich aparatów.

Goto: Nowy Coolpix S1000pj nie tylko doskonale nadaje się do utrwalania ulotnych chwil, ale też idealnie spisuje się przy dzieleniu sie tymi przeżyciami z innymi. Jestem przekonany, że każdy, kto trzymał w rękach tego Coolpixa, szybko przekona się, jak wielofunkcyjnym i przydatnym jest urządzeniem. To aparat naszpikowany najnowocześniejszą technologią, który sam dla siebie stworzył unikalną klasę wyjątkowego sprzętu fotograficznego i zredefiniował pojęcie wartości aparatu amatorskiego.

Aparat będzie wkrótce dostępny na polskim rynku w sugerowanej cenie detalicznej 1799 PLN.

Zobacz jak działa Coolpix S1000pj: www.youtube.com/watch?v=9NO_3DeMVxw

Ms. Yoko Masuda
Mr. Takao Goto

Wywiad opracowany na podstawie materiałów firmy Nikon.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
Rollei 35AF - wszystko, co musisz wiedzieć o nowym analogowym kompakcie
MiNT zdradza kolejne szczegóły na temat pierwszego współczesnego analogowego aparatu kompaktowego, który już niebawem trafi na rynek. Oto czym nowy model, różni się od wcześniejszych...
18
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm GFX100S II - najnowsza 102-megapikselowa matryca w kompaktowym body
Fujifilm powraca z kompaktowym średnim formatem GFX100S II. Niewielkie body skrywa uaktualniony sensor, najnowszy układ AF i jeszcze szybszy tryb seryjny, ale względem pełnowymiarowej...
18
Powiązane artykuły