Nikon Coolpix S1000pj - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe

Od pierwszych pogłosek o aparacie kompaktowym z wbudowanym projektorem z dużą uwagą śledzimy losy tego projektu. Dzisiaj dzielimy się pierwszymi wrażeniami z użytkowania tego aparatu - Nikona Coolpix S1000pj.
Producenci aparatów kompaktowych prześcigają się w pomysłach co jeszcze można zaoferować użytkownikom. Jedne są bardziej trafione, inne mniej jednak wszystkie rozwijają produkty i dają nam do dyspozycji nowe funkcje. Dzisiaj przyjrzymy się Nikonowi Coolpix S1000pj, który został wyposażony w projektor. Umożliwia on wyświetlanie zdjęć i filmów prosto z aparatu na dowolne tło.
Nikon Coolpix S1000pj


Pierwsze wrażenie

Gdy rozpakowaliśmy pudełko z Coolpiksem S1000pj naszą uwagę zwrócił zestaw handlowy, w którego skład wchodzą pilot i plastikowa podstawka do aparatu. Za ich pomocą możemy wygodnie ustawić S1000pj na blacie stołu, a następnie obsługiwać go pilotem.
Nikon Coolpix S1000pj, pilot, podstawka


Nikon Coolpix S1000pj to nieduży kompakt, który spokojnie zmieści się do kieszeni. W zestawie z aparatem dostajemy smycz, która zapewni bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. S1000pj jest solidnie wykonany, boki i część górnej ścianki zostały wykonane z chromowanego metalu. Jedynie klapka gniazda baterii trochę psuje pierwsze wrażenie - jest bardzo delikatna i prawdopodobnie łatwo będzie ją uszkodzić.
Nikon Coolpix S1000pj

Na przedniej ściance znajdziemy obiektyw, lampę błyskową i okienko projektora.
Nikon Coolpix S1000pj

Elementy sterujące znajdujące się na górnej ściance: włącznik projektora, wyostrzanie wyświetlanego obrazu, włącznik ON/OFF, spust migawki i tarcza zooma.

Na tylnej ściance umieszczono 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów. Z jego prawej strony znajdziemy przycisk wyboru trybu fotografowania / filmowania - SCENE i przycisk odtwarzania.
Nikon Coolpix S1000pj

Pod nimi znalazł się nawigator z dedykowanymi przyciskami obsługującymi lampę błyskową, korektę ekspozycji, tryb makro i samowyzwalacz. Środkowy przycisk OK służy do zatwierdzania funkcji.

Pod nawigatorem znalazły się ostatnie dwa przyciski: MENU, i kosz.
menu

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o wrażeniu jakie aparat, a raczej wbudowany w niego projektor robi na wszystkich, którzy mieli z nim kontakt. Podczas weekendu zabrałem S1000pj na dwie imprezy i aparat stał się ich hitem. Jeszcze nie miałem aparatu, który budziłby tak żywe reakcje. Wystarczy zrobić komuś zdjęcie i od razu wyświetlić je na ścianie.

Coolpix S1000pj może też być świetnym sposobem prezentacji swoich prac fotograficznych i filmowych.

Projektor
Coolpix S1000pj został wyposażony w projektor o jasności 10 lumenów. Za jego pomocą możemy wyświetlać zdjęcia o rozmiarze od 5 do 40 cali z odległości od 26 cm do 2 m. Projektor pozwala na uzyskanie rozdzielczości wyjściowej VGA.
Nikon Coolpix S1000pj podczas wyświetlania zdjęć

Nie znaczy to jednak, że projektor nie wyświetli nam większego obrazu z dalszej odległości - ograniczeniem jest jakość i jasność wyświetlanego obrazu. Nawet z kilku metrów w ciemnym oświetleniu możemy uzyskać zadowalające efekty.

Aparat
Nikon S1000pj to, pod względem fotograficznym, dość prosty kompakt. Wyposażono go w 12,1-megapikselową matrycę CCD i szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem (28-140 mm). Na uwagę zasługuje zakres ogniskowej, który zaczyna się od szerokiego kąta 28 mm. Jak widać moda na szeroki kąt trwa i bardzo to nas cieszy.

Nikon Coolpix S1000pj oferuje kilka trybów nagrywania:
  • Automatyczny
  • Tryby tematyczne
  • Portret inteligentny
  • Śledzenie obiektów w ruchu
  • Filmowanie.

tryby ekspozycji

tryby tematyczne

Podczas kilku dni użytkowania, głównie korzystałem z trybu automatycznego, czasami wprowadzając korektę ekspozycji. Nieźle radzi sobie także tryb inteligentnego portretu i śledzenie obiektów w ruchu. Aparat sprawnie śledzi obiekt, a trochę gorzej wygląda sprawa z szybkim ostrzeniem.

Autofokus
Autofokus S1000pj prezentuje dość przyzwoitą prędkość działania, jak na kompakt tej klasy przystało. Aparat zazwyczaj ostrzy w czasie od 0,3 do 1,5 s. Gorzej wygląda sprawa z opóźnieniem wyzwalania migawki. Coolpix S1000pj każe nam czekać dłuższą chwilę od naciśnięcia spustu do wyzwolenia migawki.
tryby autofokusa

Do dyspozycji mamy kilka trybów działania autofokusa, możemy wybrać priorytet twarzy, wybór pól automatyczny, ręczny lub na środku kadru.

Menu
Menu S1000pj zostało podzielone na dwie zasadnicze zakładki: menu fotografowania i ustawienia. Do dyspozycji mamy także menu odtwarzania, które jest dostępne w trybie odtwarzania po wciśnięciu przycisku MENU. Menu możemy wyświetlać na dwa sposoby: jako listę lub zestaw ikonek. S1000pj jest na tyle nieskomplikowanym aparatem, że menu jest krótkie i nie było sensu dołączania szybkiego menu ekranowego.
menu fotografowania

ustawienia

odtwarzanie


Odtwarzanie
W trybie odtwarzania aparat wyświetla nam najpierw zdjęcie z informacją, by po chwili ona zniknęła. Za pomocą pokrętła zoom możemy wyświetlić miniaturki i powiększenie zdjęcia, do dyspozycji mamy także kalendarz.


Podsumowanie
Nikon Coolpix S1000pj to wyjątkowy aparat przede wszystkim ze względu na wbudowany projektor. Za jego pomocą możemy wyświetlać nasze zdjęcia i filmy w dużym formacie właściwie wszędzie. Aparat świetnie sprawdzi się na imprezie czy wyjeździe ze znajomymi, gdy będziemy chcieli zrobić pokaz slajdów dla wszystkich na raz, a nie dla tych, którzy akurat trzymają aparat.

W wygodnym użytkowaniu Coolpixa S1000pj pomaga plastikowa stopka do ustawiania aparatu i pilot, za pomocą którego sterujemy naszym projektorem z odległości.

Jeżeli chodzi o sam aparat to dostajemy przyzwoitą, kieszonkową "małpkę", która radzi sobie całkiem nieźle. Zdjęcia imprezowe, czyli z bliskiej odległości lampą błyskową wychodzą dobrze. Nie można też narzekać na zdjęcia plenerowe, S1000 sj dobrze mierzy światło, a tryb portret inteligentny pozwoli na wykonanie poprawnych ujęć ludzi.

Na uwagę zasługuje także szerokokątny obiektyw zaczynający się od 28 mm. Dzięki takiemu kątowi widzenia można wykonać dynamiczne ujęcia i uchwycić szerszą scenę.

słowa kluczowe:
 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Przetestuj aparat Fujifilm XF10 - opinia Jakuba Barańskiego
9 Lis 2018
Fujifilm XF10 - mały kompakt z dużą matrycą i jasnym obiektywem. Czy ten aparat jest w stanie zastąpić lustrzankę podczas górskich wędrówek? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia drugi testujący, Jakub Barański.
1
Mikro Cztery Trzecie okiem zawodowców. Ambasadorzy Olympus opowiadają o swoich ulubionych szkłach
8 Lis 2018
Mikro Cztery Trzecie to nie tylko aparaty, ale przede wszystkim świetne, wyjątkowe obiektywy, które wielu fotografów skłoniły do przesiadki na mniejszy system. O zaletach swoich ulubionych szkieł, bez których nie potrafiliby już się obejść, opowiadają nam Krysztof Śliwak, Ireneusz Walędzik i Łukasz Bożycki.
0
Zanim kupisz: kluczowe cechy monitora dla fotografa
1 Lis 2018
Na co warto zwrócić uwagę wybierając monitor do edycji zdjęć? Które parametry i funkcje są najbardziej istotne? Na przykładzie serii BenQ SW pokazujemy kluczowe cechy monitora dla fotografa.
2
Panasonic Lumix GX9 - wszędzie tam, gdzie ty
29 Paź 2018
Kompaktowy następca modelu GX8 to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają narzędzia do kreatywnego działania i dyskretnego partnera do codziennej fotografii.
0