GoPro Hero 12 Black - lepsza jakość, dłuższy czas pracy, niższa cena i funkcje, których brakuje aparatom

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa generacja kamerki GoPro wprowadza wiele istotnych zmian. Od wyższych możliwości zapisu dla trybu 10-bitowego, poprzez usprawnioną stabilizację aż po dwukrotnie bardziej wydajną baterię i możliwość współpracy z bezprzewodowymi mikrofonami i słuchawkami.

Informacja prasowa sklepu GoHERO.pl

Pokazane rok temu GoPro Hero 11 Black wprowadziło długo oczekiwany powiew świeżości w serii. Po roku producent rozwija konstrukcje o jeszcze więcej możliwości. Jakie nowości niesie ze sobą GoPro Hero 12 Black i co zostaje poprawione względem jej poprzednika?

Ta sama konstrukcja, więcej możliwości

Przede wszystkim nowe GoPro wielkościowo i konstrukcyjnie pozostaje bez zmian co jest dobrą wiadomością dla osób przesiadających się ze starszych modeli (Hero 9/10/11), ponieważ wszystkie akcesoria montażowe czy to baterie i case’y będą pasować również do nowej kamery. Jej dokładne wymiary to 71.8 szer. x 50.8 wys. x 33.6 głęb. (mm) a jej waga z baterią to 154 gramy. Kamera tak samo jest wodoszczelna do 10 metrów głębokości a jej zakres temperatur do pracy to od -10°C stopni do 35°C. Nowością w budowie jest otwór z gwintem 1/4" znajdujący się na dole kamery pomiędzy uchwytami montażowymi. Pozwala on na zamocowanie standardowych statywów fotograficznych czy też większości akcesoriów firm zewnętrznych. Zmianą wizualną jest dodanie niebieskich „ciapek” na całej kamerze jakby została spryskana farbą.

W kwestii jakości nagrywania nie mamy tutaj dużo zmian, czyli maksymalnie 5,3K 60 kl./s, 4K 120 kl./s, i 2,7K 240 kl./s, które pozwalają osiągnąć bardzo dokładne i szczegółowe ujęcia nawet w slow-motion, a wprowadzenie wyższych rozdzielczości z których i tak mało kto mógłby w pełni skorzystać raczej nie miałoby sensu. Zostało natomiast wprowadzone lepsze oprogramowanie, które umożliwia nagrywać w trybie 10-bitowym HDR w rozdzielczościach 4K i 5,3K oraz w logarytmicznej głębi kolorów - rzecz ważna dla osób zajmujących się edycją. W przypadku zdjęć mamy tu niezmienne 27 MP.

Jeszcze lepsza stabilizacja i dwukrotnie dłuższy czas pracy na baterii

Istotną zmianą jest na pewno wprowadzenie ulepszonego systemu cyfrowej stabilizacji obrazu tj. HyperSmooth 6.0 gdzie przede wszystkim została poprawiona funkcja AutoBoost co zapewnia jeszcze płynniejszy obraz i mniej drgań na nagraniach. Dodatkowo GoPro HERO 12 Black obsługuje nowy dodatek GoPro MAX Lens Mod 2.0, który poszerza pole widzenia do aż 177 stopni i oferuje blokadę horyzontu w trybie 360 stopni w wysokich rozdzielczościach.

GoPro Hero 12 Black zostało zoptymalizowane pod kątem czasu pracy na baterii. Jest to zmiana bardzo pozytywna i konkretna, ponieważ nie mowa tu o kilku minutach tylko o czasie wydłużonym dwukrotnie w porównaniu z czasem nagrywania wynoszącym 35 minut w przypadku jakości 5,3K 60 w kamerze HERO11 Black. Natomiast GoPro 12 pozwala nagrywać w najwyższej dostępnej rozdzielczości (5.3K 60 kl./s) do 70 minut ciągiem. Dla 5,3K 30 kl./s czas wydłuża się do 1,5 godziny, natomiast w przypadku Full HD 30 kl./s będzie to aż do 2,5 godziny.

Bezprzewodowa obsługa mikrofonów i słuchawek - tego wciąż brakuje aparatom i kamerom

Zupełną nowością w Hero 12 jest możliwość obsługi mikrofonów bezprzewodowych. Moduł bluetooth umożliwia teraz łączenie bezprzewodowe z różnymi kompatybilnymi urządzeniami. Przykładem mogą być właśnie mikrofony które często użytkownikom GoPro 11 sprawiały sporo problemów przede wszystkim przez konieczność dokupienia specjalnej ramki Media Mod, która była jedynym sposobem na wpięcie zewnętrznego mikrofonu. Poza tym nowe GoPro połączymy również z bezprzewodowymi słuchawkami wyposażonymi w mikrofon.

Cena i dostępność

Jedną z najprzyjemniejszych niespodzianek nowego GoPro jest niższa cena. Model Hero 12 Black debiutuje w cenie 2099 zł, czyli w takiej, w jakiej do niedawna sprzedawany jest model Hero 11. Warto przypomnieć, że „jedenastka” w dniu swojej premiery kosztowała aż 2699 zł.

Standardowa sprzedaż rusza 13 września, preorder można zaś składać od razu po premierze, tj. 6 września od 15:01 u wybranego autoryzowanego sprzedawcy jak GoHERO.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły