Sony FX3 i FX30 wreszcie bardziej Cine - kamery otrzymują zapis DCI 4K 24 kl./s i obsługę obiektywów anamorficznych

Autor: Maciej Luśtyk

17 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Najmniejsze kamery z serii Sony Cinema Line otrzymują opcje, dzięki którym staną się lepszym uzupełnieniem sprzętu większego kalibru. Nareszcie pojawia się opcja zapisu w formacie DCI (17:9), a także szereg innych ważnych funkcji.

Modele Sony FX3 (pełna klatka) i Sony FX30 (APS-C / Super 35) to na chwilę obecną prawdopodobnie najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne kamery filmowe segmentu półprofesjonalnego. Nie oznacza to jednak, że nie mają minusów. Jednym z najbardziej istotnych pominięć był brak opcji zapisu w panoramicznym formacie DCI (17:9). Na szczęście właśnie się to zmienia.

Zapis 4K 17:9 trafia do modeli FX3 i FX30

W ramach najnowszej aktualizacji firmware’u, kamery otrzymują tryb zapisu DCI 4K (4096 × 2160 px) w rzeczywistym klatkażu 24 kl./s., w formacie X-AVC S-I. Oprócz tego, nowe oprogramowanie kamer FX3 i FX30 obsługuje teraz obiektywy anamorficzne z opcjami De-Squeeze 1.3x i 2.0x,a model FX3 otrzymuje też wprowadzoną w nowszych modelach opcję kompensacji breathingu.

Przeczytaj także:
Sony FX30 - pierwsze wrażenia i przykładowe wideo

Po długich oczekiwaniach otrzymujemy wreszcie zaawansowany korpus APS-C ze stajni Sony. Nie jest on bynajmniej tym czego większość mogła się spodziewać. Sony FX30 to kamera filmowa, która na cel bierze aspirujących twórców wideo. Sprawdzamy, na co ją stać. [Czytaj więcej]

Dodano również inne funkcje w celu ułatwienia obsługi kamery, w tym możliwość przełączania między trybami Standard Movie i S&Q Motion za naciśnięciem przycisku, a nazewnictwo plików jest teraz podobne jak w kamerach z serii CineAlta, takich jak FX9, VENICE i VENICE 2, co ma usprawnić organizację pracy, szczególnie w przypadku projektów, w których FX3/FX30 służą jako B-Camy lub C-Camy.

Kamery Sony kompatybilne z chmurą Creators’ Cloud

Jako uzupełnienie nowych funkcji bezpośrednio związanych z nagrywaniem filmów, nowe oprogramowanie sprzętowe umożliwia również łatwe podłączenie smartfona i integrację z nową platformą Creators’ Cloud. Platforma oferuje usługi i zoptymalizowane zastosowania, od nagrywania po współpracę z twórcami na całym świecie. Nowo wprowadzona aplikacja Creators’ App umożliwia wszystkim posiadającym konto na przesyłanie zdjęć i filmów z kamery na telefon, a następnie do chmury, oferując jednocześnie zdalne sterowanie kamerą.

Przeczytaj także:
Sony FX3 - pierwsze wrażenia

Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w systemie. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce. [Czytaj więcej]

Zwiększono również stabilność połączenia w trakcie przesyłania zdjęć z kamery do aplikacji Creators’ App na smartfonie, jako że transfer plików jest kontynuowany w tle nawet wtedy, gdy smartfon znajduje się w trybie uśpienia lub gdy uruchomiona jest inna aplikacja. Z poziomu smartfona można monitorować stan naładowania baterii kamery i status mediów oraz w razie potrzeby edytować datę i nazwy kamer. 

Sony FX3 i FX30 - Skąd pobrać nowy firmware?

Aktualizacje kamer Sony FX3 i FX30 są już dostępne do pobrania. Możecie je pobrać za pośrednictwem poniższych linków. Aktualizacji można dokonać także przez aplikację Creators App.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
"Mini na maksa" - takim sloganem DJI reklamuje swojego najnowszego drona z kompaktowej serii. DJI Mini 4 Pro zachowuje specyfikację poprzednika, ale nadbudowuje ją m.in. doskonalszym...
7
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Rodzinę natychmiastowych aparatów Instax wzbogaca Instax Pal - miniaturowy aparat cyfrowy, który możemy mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a zdjęcia z niego wydrukujemy na drukarce.
6
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon prezentuje długo oczekiwany model Zf - połączenie nowoczesnej technologii z obudową w stylu retro, nawiązującą do klasycznych lustrzanek producenta z lat 80. XX wieku. Nikon Zf...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)