Sony A1 otrzymuje kluczowe usprawnienie

Autor: Maciej Luśtyk

14 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Po 1,5 roku od premiery flagowy model Sony otrzymuje nowy firmware wprowadzający funkcję, jakiej aparatowi brakowało najbardziej.

Choć Sony A1 to jeden z najdoskonalszych aparatów na rynku, ma pewną wadę, która utrudnia zastosowanie go w sytuacjach typowo reporterskich. Chodzi mianowicie o ogromny rozmiar plików. Producent w końcu posłuchał narzekań fotografów i wypuścił nowe oprogramowanie w wersji 1.3, które wprowadza opcję Lossless Compressed Raw.

W jej ramach otrzymamy możliwość wyboru 3 wielkości bezstratnie skompresowanych RAW-ów (L,M,S). Oznacza to, że wreszcie będziemy mogli zapisywać RAW-y w mniejszej rozdzielczości tak, jak pozwalają na to flagowce konkurentów.

Przeczytaj także:
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Nowy topowy aparat Sony zachwyca, ale czy rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, typowo reporterskiego bezlusterkowego korpusu? Nowe body trafiło już w nasze ręce. [Czytaj więcej]
Sony A1 pod lupą - analizujemy specyfikację i rozwiewamy wątpliwości

Sony A1 zelektryzował świat fotografii. Topowa specyfikacja stawia jednak kilka znaków zapytania. Dzielimy się z wami szczegółami konstrukcji, którym mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się na specjalnym spotkaniu dla prasy. [Czytaj więcej]

Oprócz tego aparat został wzbogacony także o możliwość rejestracji wideo 10-bit 8K 4:2:2. Do tej pory możliwości trybu wideo kończyły się na zapisie 8K 4:2:0.

Obydwie zmiany z pewnością ucieszą użytkowników i sprawią, że w stronę A1 znacznie chętniej spojrzą osoby, które z jednego zlecenia mają w zwyczaju przynosić po kilka tysięcy zdjęć. Dzięki rozszerzeniu funkcji wideo, Sony A1 dłużej będzie miało szansę konkurować z flagowcami Canona i Nikona. Wygląda bowiem na to, że producent nie planuje jeszcze odsyłać swoje „jedynki” na emeryturę.

Sony A1 - skąd pobrać nowy firmware?

Nowe oprogramowanie do aparatu Sony A1 możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)