Sony A1 otrzymuje kluczowe usprawnienie

Autor: Maciej Luśtyk

14 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Po 1,5 roku od premiery flagowy model Sony otrzymuje nowy firmware wprowadzający funkcję, jakiej aparatowi brakowało najbardziej.

Choć Sony A1 to jeden z najdoskonalszych aparatów na rynku, ma pewną wadę, która utrudnia zastosowanie go w sytuacjach typowo reporterskich. Chodzi mianowicie o ogromny rozmiar plików. Producent w końcu posłuchał narzekań fotografów i wypuścił nowe oprogramowanie w wersji 1.3, które wprowadza opcję Lossless Compressed Raw.

W jej ramach otrzymamy możliwość wyboru 3 wielkości bezstratnie skompresowanych RAW-ów (L,M,S). Oznacza to, że wreszcie będziemy mogli zapisywać RAW-y w mniejszej rozdzielczości tak, jak pozwalają na to flagowce konkurentów.

Przeczytaj także:
Sony A1 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Nowy topowy aparat Sony zachwyca, ale czy rzeczywiście zasługuje na miano najlepszego, typowo reporterskiego bezlusterkowego korpusu? Nowe body trafiło już w nasze ręce. [Czytaj więcej]
Sony A1 pod lupą - analizujemy specyfikację i rozwiewamy wątpliwości

Sony A1 zelektryzował świat fotografii. Topowa specyfikacja stawia jednak kilka znaków zapytania. Dzielimy się z wami szczegółami konstrukcji, którym mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się na specjalnym spotkaniu dla prasy. [Czytaj więcej]

Oprócz tego aparat został wzbogacony także o możliwość rejestracji wideo 10-bit 8K 4:2:2. Do tej pory możliwości trybu wideo kończyły się na zapisie 8K 4:2:0.

Obydwie zmiany z pewnością ucieszą użytkowników i sprawią, że w stronę A1 znacznie chętniej spojrzą osoby, które z jednego zlecenia mają w zwyczaju przynosić po kilka tysięcy zdjęć. Dzięki rozszerzeniu funkcji wideo, Sony A1 dłużej będzie miało szansę konkurować z flagowcami Canona i Nikona. Wygląda bowiem na to, że producent nie planuje jeszcze odsyłać swoje „jedynki” na emeryturę.

Sony A1 - skąd pobrać nowy firmware?

Nowe oprogramowanie do aparatu Sony A1 możecie pobrać za pośrednictwem poniższych linków.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
11
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony ZV-E10 II - aparat dla vlogerów z dużymi usprawnieniami (i wyższą ceną)
Sony prezentuje drugą generację aparatu, który w przystępnej cenie oferować ma dużo możliwości osobom zainteresowany nagrywaniem filmów do internetu. Nowy ZV-E10 II to m.in. lepsza...
7
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii Max - alternatywa dla Leiki po raz pierwszy z pełną klatką
Pixii prezentuje swój najnowszy aparat dalmierzowy. Model Max jako pierwszy w serii prowadza matrycę pełnoklatkową, stając się pełnoprawnym rywalem dla aparatów Leica.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)