Sony ECM-B10 - mikrofon 3w1 z regulacją charakterystyki

Autor: Maciej Luśtyk

14 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Sony prezentuje nowy mikrofon nakamerowy, który spodoba się filmującym w zmiennych warunkach. Dzięki możliwości regulacji charakterystyki oraz wzmocnienia, ECM-B10 może okazać się jednym z bardziej praktycznych mikrofonów na filmowania.

Cyfrowe mikrofony o regulowanej charakterystyce nie są niczym nowym, jednak do tej pory niewiele tego typu konstrukcji zagościło w segmencie mikrofonów nakamerowych. Sony ECM-B10 jest więc miłym odstępstwem od reguły i ciekawym spojrzeniem w przyszłość rejestratorów dźwięku.

Sony ECM-B10 to w zasadzie 3 mikrofony w jednym

Sony ECM-B10 jest mały, odporny na wibracje i uszczelniony, a rejestracja dźwięku odbywa się tu za pomocą 4 „zaawansowanych kapsuł mikrofonowych, wykorzystujących technologię kształtowania wiązki”.  W praktyce oznacza to, że możemy regulować czułość mikrofony na dźwięki dobiegające z różnych kierunków i sterować jego charakterystyką.

Do wyboru otrzymujemy w sumie trzy ustawienia charakterystyki: superkardioidalną, kardioidalną i wielokierunkową. Po wybraniu charakterystyki superkardioidalnej mikrofon zbiera dźwięki dobiegające z wąskiej strefy z przodu i nieco z tyłu aparatu. Ma być to najlepsze ustawienie do nagrywania wywiadów, filmowania samego siebie itp. W trybie charakterystyki jednokierunkowej mikrofon zbiera dźwięki z szerszej strefy z przodu z wyłączeniem innych kierunków. Z kolei po przełączeniu na tryb wielokierunkowy mikrofon jednakowo zbiera dźwięki ze wszystkich kierunków, pozwalając nagrać na przykład dźwięki z otoczenia.

Rozbudowane funkcje

Oprócz tego, otrzymujemy pokrętło do płynnej regulacji wzmocnienia, przełącznik tłumienia (0 / 10 / 20 dB) oraz skorzystania z filtra górnoprzepustowego w celu redukcji zakłóceń w niskich częstotliwościach.

Mikrofon ma oferować także krystaliczną jakość dźwięku oraz ponadprzeciętną wygodę pracy, a to dzięki temu, że z aparatami Sony będzie łączyć się bez jakichkolwiek kabli, poprzez cyfrowy interfejs stopki Multi Interface. Na pewno ułatwi to więc pracę z odchylonym ekranem czy też z gimbalami. Również zasilanie odbywa się poprzez stopkę, dzięki czemu nie będziemy musieli pamiętać o ładowaniu mikrofonu.

Cena i dostępność

Mikrofon Sony ECM-B10 pojawi się w sprzedaży w lipcu 2022 roku, w cenie ok. 1300 zł. W zestawie znajdziemy też osłonę przeciwwiatrową typy martwy kot.

Więcej informacji o mikrofonie znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Microsoft pokazał najnowsza generację notebooków z serii Surface. Nowe laptopy bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon X i mają zapewniać większa wydajność od komputerów z...
8
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Calibrite, lider w produkcji kalibratorów i wzorników, wystartował z nową atrakcyjną promocją. Przy zakupie wybranych wzorców ColorChecker otrzymamy w prezencie kartę SanDisk 64GB Extreme PRO...
11
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
Czy w temacie kieszonkowych lamp LED można powiedzieć coś nowego? Hobolite udowadnia, że tak i prezentuje model Iris, który pozwala na znacznie bardziej kreatywną zabawę niż większość...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)