Sony ECM-B10 - mikrofon 3w1 z regulacją charakterystyki

Autor: Maciej Luśtyk

14 Czerwiec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Sony prezentuje nowy mikrofon nakamerowy, który spodoba się filmującym w zmiennych warunkach. Dzięki możliwości regulacji charakterystyki oraz wzmocnienia, ECM-B10 może okazać się jednym z bardziej praktycznych mikrofonów na filmowania.

Cyfrowe mikrofony o regulowanej charakterystyce nie są niczym nowym, jednak do tej pory niewiele tego typu konstrukcji zagościło w segmencie mikrofonów nakamerowych. Sony ECM-B10 jest więc miłym odstępstwem od reguły i ciekawym spojrzeniem w przyszłość rejestratorów dźwięku.

Sony ECM-B10 to w zasadzie 3 mikrofony w jednym

Sony ECM-B10 jest mały, odporny na wibracje i uszczelniony, a rejestracja dźwięku odbywa się tu za pomocą 4 „zaawansowanych kapsuł mikrofonowych, wykorzystujących technologię kształtowania wiązki”.  W praktyce oznacza to, że możemy regulować czułość mikrofony na dźwięki dobiegające z różnych kierunków i sterować jego charakterystyką.

Do wyboru otrzymujemy w sumie trzy ustawienia charakterystyki: superkardioidalną, kardioidalną i wielokierunkową. Po wybraniu charakterystyki superkardioidalnej mikrofon zbiera dźwięki dobiegające z wąskiej strefy z przodu i nieco z tyłu aparatu. Ma być to najlepsze ustawienie do nagrywania wywiadów, filmowania samego siebie itp. W trybie charakterystyki jednokierunkowej mikrofon zbiera dźwięki z szerszej strefy z przodu z wyłączeniem innych kierunków. Z kolei po przełączeniu na tryb wielokierunkowy mikrofon jednakowo zbiera dźwięki ze wszystkich kierunków, pozwalając nagrać na przykład dźwięki z otoczenia.

Rozbudowane funkcje

Oprócz tego, otrzymujemy pokrętło do płynnej regulacji wzmocnienia, przełącznik tłumienia (0 / 10 / 20 dB) oraz skorzystania z filtra górnoprzepustowego w celu redukcji zakłóceń w niskich częstotliwościach.

Mikrofon ma oferować także krystaliczną jakość dźwięku oraz ponadprzeciętną wygodę pracy, a to dzięki temu, że z aparatami Sony będzie łączyć się bez jakichkolwiek kabli, poprzez cyfrowy interfejs stopki Multi Interface. Na pewno ułatwi to więc pracę z odchylonym ekranem czy też z gimbalami. Również zasilanie odbywa się poprzez stopkę, dzięki czemu nie będziemy musieli pamiętać o ładowaniu mikrofonu.

Cena i dostępność

Mikrofon Sony ECM-B10 pojawi się w sprzedaży w lipcu 2022 roku, w cenie ok. 1300 zł. W zestawie znajdziemy też osłonę przeciwwiatrową typy martwy kot.

Więcej informacji o mikrofonie znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Profoto A2 - głowica oświetleniowa, którą zmieścisz w kieszeni
Profoto A2 - głowica oświetleniowa, którą zmieścisz w kieszeni
Profoto prezentuje najmniejszą głowice w swoim systemie. Lampa o mocy 100 Ws ma rozmiar puszki napoju i na jednym ładowaniu pozwoli wykonać do 400 błysków.
6
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox prezentuje nowe akcesorium, które zamieni lampy AD200 i AD200 Pro w lampę typu ring flash. To lżejsza alternatywa dla samodzielnej lampy AR400.
4
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
Nowe monitory BenQ oferują rozdzielczość 4K na dużych 27- i 32-calowych matrycach, zachowując przystępną cenę i oferując szereg funkcji dodatkowych.
4
Powiązane artykuły