Kandao QooCam EGO - podręczna kamerka 3D z kompaktowymi goglami

Autor: Maciej Luśtyk

9 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent kamer VR prezentuje swoje najnowsze urządzenie. Kandao QooCam EGO to niedroga kamerka 3D, która pozwolić ma zwykłym użytkownikom wyjść poza zwykły format „płaskich” zdjęć i filmów.

Choć na polskim rynku firma Kandao jest jeszcze mało znana, ma w swojej ofercie jedną z najbardziej atrakcyjnych kamer sferycznych na rynku. Teraz firma wyciąga rękę do twórców, których nie przekonuje idea filmów 360°, ale którzy chcieliby dodać swoim materiałom nieco życia i głębi. I tak oto powstała Kandao QooCam EGO - niewielka kamerka 3D, która przy okazji jest odpowiedzą na problem trudności z oglądaniem materiałów nagranych w ten sposób.

Kandao QooCam EGO, czyli filmy 3D dla każdego

Kandao QooCam EGO bazuje na dwóch kamerkach rejestrujących obraz w jakości Full HD 1920 x 1080 px z prędkością 60 kl./s (4K w przypadku trybu fotograficznego) oraz na odczepianym module „wizjera”, który służy do wygodnego podglądu materiału 3D bez konieczności zakładania jakichkolwiek gogli i montowania smartfona.

Producent obiecuje świetne wrażenie z oglądania i jakość wykraczającą poza wiele dzisiejszych headsetów (37 PPD), ale biorąc pod uwagę rozdzielczość i rozmiar wyświetlacza (1440 x 1600 px, 2,54 cala) raczej nie ma co spodziewać się tutaj cudów.

Filmy będą zapisywane w formacie MOV z przepływnością 60 Mb/s, a zdjęcia będziemy mogli zapisywać w formatach JPEG i DNG. Otrzymamy też 6-osiową stabilizację wykorzystująca wbudowane żyroskopy, a urządzenie wyposażone zostało także w mikrofon stereo. Za wygodne przeglądania i edycję materiału będzie z kolei odpowiadać dedykowana aplikacja mobilna.

Wygląda jednak na to, że będziemy mocno ograniczenia w zakresie możliwości sterowania parametrami ekspozycji. Specyfikacja wyszczególnia jedynie możliwości regulacji ekspozycji +/- 2 EV. Producent nie wspomina też o żadnych specjalnych trybach oferowanych przez kamerkę. W końcu największym problemem tego urządzenie będzie dzielenie się nagranym materiałem. Bo choć my bez problemu obejrzymy nagrane przez siebie klipy i zdjęcia 3D, zwykły odbiorca przeglądając media społecznościowe ze smartfonem w ręku już takiej możliwości mieć nie będzie.

Tak czy inaczej Kandao QooCam EGO zapowiada się na lekkie, niewielkie i przystępnie wycenione urządzenie, które ma szansę spodobać się osobom szukającym czegoś nowego.

Cena i dostępność

Kandao QooCam EGO dostępne jest do kupienia w ramach w całości juz sfinansowanej kampanii w serwisie Kickstarter w cenie 279 dolarów (ok. 1100 zł). Gdy kamerka trafi już na rynek (planowo w marcu 2022 roku) jej cena wzrośnie do 370 dolarów (ok. 1460 zł). Biorąc pod uwagę, że Kandao to normalnie prosperujący producent, z powodzeniem projektu raczej nie powinno być problemów, a akcję na Kickstarterze należy traktować jako formę przedsprzedaży.

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu w serwisie Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły