Fujifilm X-T30 II - nowy ekran, zwiększona wydajność i… wyższa cena

Autor: Maciej Luśtyk

2 Wrzesień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm prezentuje następcę jednego z najbardziej popularnych amatorskich korpusów APS-C. Niestety zmiany są w zasadzie kosmetyczne, a body debiutuje w widocznie wyższej cenie.

Pokazany w 2019 roku Fujifilm X-T30 do dziś pozostaje najciekawszym amatorskim aparatem z oryginalną „analogową” systematyką obsługi Fujifilm. Teraz firma zdecydowała się na jego aktualizację. Niestety zamiast modelu X-T40 otrzymujemy drugą odsłonę poprzednika, która wnosi niewiele, oprócz wyższej ceny.

Fujifilm X-T30 to odświeżenie bardzo dobrej konstrukcji. Szkoda tylko, że tak znikome

Główną nowością jest to wyższa rozdzielczość tylnego ekranu LCD, która wzrosła z 1,04 mln punktów do 1,6 mln punktów, co powinno przełożyć się na wygodniejszy i bardziej rzetelny podgląd zdjęć.

Oprócz tego zmiany są raczej kosmetyczne. Aparat otrzymał usprawniony firmware tak, aby system AF był równie skuteczny, co ten we flagowym modelu X-T4. Do tego pojawiły się nowe symulacje filmów Classic Neg i Eterna Bleach Bypass oraz usprawnione algorytmy odpowiadające za tryb Auto.

Poza tym, to dokładnie ten sam aparat, co wcześniej, jeśli więc chcecie dowiedzieć się o nim więcej, odsyłamy do naszych artykułów na temat modelu X-T30.

Korzystałem z:
Fujifilm X-T30 - mocne wnętrze godne flagowca, ta sama zwarta budowa

Znaczna część specyfikacji zaczerpnięta z modelu X-T3, usprawniony system AF z nowymi algorytmami śledzenia, ten sam design o lekko zmienionej ergonomii i cena, która może zaskoczyć - oto nowy Fujifilm X-T30 [Czytaj więcej]
Fujifilm X-T30 - test aparatu

Lwia część specyfikacji zapożyczona z X-T3, wyraźnie poprawiony AF z funkcją wykrywania oka oraz dobrze znany korpus z jeszcze bardziej uproszczoną obsługą - czy to wystarczy, by X-T30 odniósł sukces w tym mocno obsadzonym segmencie bezlusterkowców? [Czytaj więcej]

Cena i dostępność

Niewielkie usprawnienia nie przeszkodziły producentowi w ustaleniu dla nowego modelu wyższej ceny startowej. Podczas gdy X-T30 debiutował w cenie 4099 zł, za model X-T30 II musimy zapłacić 4499 zł.

Aparat będzie też dostępny w zestawach z obiektywami XC 15-45 mm f/3.5-5.6 OIS PZ lub XF 18-55 mm f/2.8-4 R LM OIS w cenach 4999 zł i 6199 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Przyszły rok zapowiada się fascynująco. Według plotek Fujifilm ma szansę na dobre odmienić to, jak postrzegamy aparaty z segmentu APS-C i jeszcze bardziej zatrzeć...
6
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
11
Powiązane artykuły