Nowa era wizjerów elektronicznych? Sony prezentuje moduł o rozdzielczości 5,6 mln punktów i prędkości odświeżania 240 kl./s

0
Maciej Luśtyk
29 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli jakaś rzecz przeszkadza użytkownikom lustrzanek po przesiadce na bezlusterkowece, zazwyczaj jest to wizjer elektroniczny. Już niebawem sytuacja ulegnie znacznej poprawie.

Obecnie najlepsze aparaty bezlusterkowe wyposażony są w wizjery elektroniczne o rozdzielczości 3,6 miliona punktów. W konstrukcje te mogliśmy spoglądać chociażby w przypadku modeli Sony A7R III, Panasonic G9 czy Fujifilm X-H1. To świetny moduł, przy którym już powoli zaczynamy zapominać, że mamy do czynienia z wizjerem elektronicznym, ciągle jednak jest miejsce na usprawnienia, zwłaszcza, że po przesiadce ze zwykłej lustrzanki, nadal różnica jest mocno zauważalna.

Do tej pory chyba najlepszy wizjer elektroniczny widzieliśmy w przypadku aparatu Leica SL (4,4 miliona punktów). Już niedługo jednak ta konstrukcja może nam się wydać przestarzała. Sony oficjalnie zaprezentowało właśnie nową generację wizjera OLED, który dostępny będzie komercyjnie już w listopadzie 2018 roku.

Szybszy i dokładniejszy

Ekran ECX339A charakteryzuje się przekątną 12,6 mm i oferuje rozdzielczość 5,6 miliona punktów (rozdzielczość UXGA 1600 x 1200 pikseli) oraz dwa razy większą niż dotychczas prędkość odświeżania - 240 kl./s. Oprócz tego, otrzymamy jasność rzędu 1000 cd/m2, kontrast 100000:1 i 110-procentowe pokrycie gamutu sRGB. Co ciekawe, zwiększenie rozdzielczości nie wpłynie negatywnie na pobór mocy. Dzięki zastosowaniu nowej architektury obwodów, przy tych samych ustawieniach odświeżania, ten ma być taki sam jak w przypadku poprzednika. Oczywiście przy odświeżaniu zwiększonym do 240 kl./s już tak nie będzie.

Kiedy spojrzymy w nowy wizjer?

Nową konstrukcję w pierwszych aparatach zobaczymy prawdopodobnie na przełomie 2018 i 2019 roku, gdyż była dostępna do testowania przez producentów już od stycznia bieżącego roku. Czy zostanie ona zaimplementowana w profesjonalnych bezlusterkowcach Canona i Nikona? Odpowiedź poznamy zapewne już niedługo. Jedynym problemem może być cena nowego modułu - sample wycenione były na 50 tys. jenów (około 1670 zł). Prawdopodobnie więc wizjer zobaczymy jedynie w modelach z górnej półki.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.net.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
15
1
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki z branży
85-megapikselowy bezlusterkowiec Canona i aparat APS-C w systemie Nikon Z, czyli najnowsze plotki...
Najświeższe plotki wskazują na wyjątkowo ciekawe nowości, które już niebawem mogą pojawić się na rynku fotograficznym. Czy Canon zamierza dołączyć do zaognionej na...
21
5