Olympus SP-500UZ - zoom 10x i RAW w kieszeni

0

Autor: Łukasz Kacperczyk

29 Sierpień 2005
Artykuł na: 23-28 minut
Olympus prezentuje kolejny cyfrowy kompakt dla zaawansowanych. Model SP-500UZ został wyposażony w 6-megową matrycę, 10-krotny zoom optyczny i możliwość zapisu plików RAW. A wszystko to zmieści się w kieszeni.

Wakacyjnego wysypu nowości ciąg dalszy. Tym razem przyszła kolej na Olympusa. Jedną z ciekawszych dzisiejszych premier jest aparat SP-500UZ, którego parametry wskazują, że powstał z myślą o zaawansowanym użytkowniku. Mogą o tym świadczyć choćby tryby preselekcji przysłony i czasu oraz możliwość pełnej kontroli nad ustawieniami parametrów ekspozycji.

Olympus SP-500UZ

Gdyby jednak trzeba było przekazać aparat na chwilę mniej doświadczonej osobie, do dyspozycji pozostaje aż 21 programów tematycznych (choć czy to taka zaleta? Naprawdę czasem aż trudno się w nich połapać...). Zwraca uwagę 2,5-calowy wyświetlacz LCD, który nie jest jednak jedynym celownikiem Olympusa SP-500UZ - fotografujący, którzy wolą przyłożyć aparat do oka mogą skorzystać z wizjera elektronicznego (201 600 punktów).

Olympus SP-500UZ to cyfrówka z segmentu "ultra zoomów" - aparat zapewnia 10-krotne zbliżenie optyczne w zakresie 38 - 380 mm (odpowiednik w małym obrazku) przy zmiennej jasności obiektywu F2.8 - F3.7. Niestety, w przeciwieństwie do wielu innych prodducentów (jak Sony, Panasonic, Konica Minolta czy Canon), Olympus nie dysponuje technologią stabilizacji obrazu i pod tym względem dzisiejsza premiera już na starcie przegrywa z takimi konkurentami jak choćby Sony Cyber-shot H1. Nie pomoże nawet większa ilość pikseli (SP-500 ma matrycę 6 Mp), ale w związku ze współpracą firmy z Panasonikiem, możemy chyba liczyć na to, że stabilizacja obrazu trafi również do cyfrówek Olympusa.

Wróćmy jednak do zalet opisywanego aparatu. Warto wspomnieć o systemie AF. Poza przydatną podczas fotografowania obiektów w ruchu "dobiegaczką", pomiarem punktowym i wielopunktowym aparat oferuje możliwość wyboru dowolnego ze 143 punktów ostrości, co znakomicie sprawdzi się, kiedy fotografowany obiekt nie znajduje się w centrum kadru, a my nie chcemy się zdać na automatyczny wybór punktu AF realizowany przez aparat.

Olympus SP-500UZ

Jak przystało na aparat dla zaawansowanych, Olympus SP-500UZ oferuje oczywiście podgląd histogramu (zarówno w trybie odtwarzania, jak i rejestracji) oraz funkcję autobracketingu (do 5 klatek). Olympus nie zamierza rezygnować z klientów, dla których najważniejsza jest jakość zdjęć i nie rezygnuje z udostępnienia możliwości zapisu plików w bezstratnym formacie RAW (w przeciwieństwie np. do Canona, którego PowerShot S80 zapisuje jedynie JPEG-i).

Olympus SP-500UZ ma trafić do sprzedaży jesienią tego roku. Nie znamy jeszcze jego ceny. Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta.

Kompaktowy, 10-krotny ultra-zoom, posiadający 6.0 milionów pikseli

Aparat Olympus SP-500UZ

Hamburg, 29 sierpnia 2005 - Dostać się w samo serce akcji. Nawet gdy stoisz z daleka, aparat Olympus SP-500UZ przeniesie blisko Ciebie odległy plan. Oferuje on fotografom moc powiększenia i wszechstronność precyzyjnego obiektywu z 10-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik obiektywu 38-380mm), który przy otworze przysłony 1:2.8-3.7 jest wyjątkowo jasny w całym spektrum dostępnych długości ogniskowej. W połączeniu z 6.0 milionami pikseli, aparat zapewnia wysoką rozdzielczość tworzonych kompozycji, które na długo zapadają w pamięci. Oprócz 21 programów tematycznych, automatyki ekspozycji oraz w pełni manualnej kontroli parametrów, dostępne są również tryby priorytetu przysłony i migawki, co daje fotografującym szerokie pole dla własnej kreatywności i eksperymentowania. Dzięki funkcji histogramu można sprawdzić informację o rozkładzie jasności na wyjątkowo dużym 6.4cm ekranie LCD zarówno przy odtwarzaniu zdjęcia, jak i w czasie rzeczywistym jeszcze w chwili kadrowania ujęcia. Aby zaś zapewnić ostrość obrazu w każdej niemal sytuacji, aparat SP-500UZ wykorzystuje precyzyjny system autofocus'a, a także punktowy i wielopunktowy AF - możliwość wybierania spośród 143 punktów - jak również wyprzedzający AF (dobiegaczkę) mierzący oddalanie się lub przybliżanie fotografowanego obiektu. Istnieje też możliwość rejestrowania wspaniałych sekwencji wideo z dźwiękiem - w rozdzielczości do VGA i przy 30 klatkach na sekundę. Ergonomiczny korpus aparatu o profesjonalnej formie w połączeniu z szeroką gamą, zaawansowanych funkcji sprawia, że model ten sprawdzi się idealnie, gdy zabierzemy go na zawody sportowe, wędrówkę na łono przyrody, czy też w podróż.

Znaleźć się bliżej fotografowanej sceny

Posiadając jasny obiektyw (1:2.8-3.7) z 10-krotnym zoomem optycznym pokrywającym zakres ogniskowych 38-380mm (odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego), aparat SP-500UZ jest wprost stworzony dla niezwykle wszechstronnego fotografowania. Pozwala on, by oddalone obiekty - takie jak gracz na drugim końcu boiska piłkarskiego - zostały wychwycone i ujęte w kompozycji wypełniającej cały kadr. Dostęp do jeszcze większej mocy zoomu uzyskamy, gdy skorzystamy z opcjonalnego tele-konwertera TCON-17*, który wydłuża ogniskową o współczynnik 1.7x i w tym modelu aparatu daje w efekcie maksymalną długość ogniskowej wynoszącą 646mm (odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego). Można również rozbudować szerokokątne możliwości aparatu stosując konwerter WCON-07*, który zapewni fantastyczną perspektywę ogniskowej 27mm (odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego). Fotografujący mogą również wykonywać zdjęcia z wyjątkowo bliskiej odległości korzystając w tym celu z trybu Super Makro, który pozwala na fotografowanie zaledwie z 3cm. Co więcej, procesor TruePic TURBO sprawia, że wszystkie dane obrazu są niezwykle szybko i optymalnie przetwarzane, by za każdym razem powstawały uderzające swą jakością zdjęcia.

Aby zarówno sama scena, jak i parametry fotografowania były w pełni widoczne w modelu tym zastosowano wyjątkowo duży 6.4cm ekran LCD służący kadrowaniu ujęć oraz, oczywiście, pozwalający wygodnie przeglądać uzyskiwane rezultaty. Dodatkowo dostępny jest elektroniczny celownik zawierający 201,600 pikseli.

Swoboda tworzenia

Z jednej strony, aparat SP-500UZ spełnia oczekiwanie odnośnie prostego, wygodnego fotografowania. Dla tych użytkowników oczkiem w głowie będzie gama 21 programów tematycznych pokrywających większość sytuacji, w jakich wykonuje się zdjęcia, takich jak portrety, akcje sportowe czy zachody słońca. Z drugiej strony, ambitni użytkownicy wymagają, by wszechstronność sprzętu wspierała ich twórcze wizje. Dlatego też model ten oferuje nie tylko fotografowanie z priorytetem przysłony i priorytetem migawki, ale zapewnia również alternatywę w postaci w pełni manualnego ustawiania parametrów ekspozycji. Rozkład jasności obrazu można sprawdzić korzystając z funkcji histogramu - dostępnej zarówno w trybie fotografowania, jak i odtwarzania. By zaś automatycznie zapewnić, że zdjęcie będzie miało najlepszą wartość ekspozycji, funkcja Auto Bracketing wykonuje serię do 5 zdjęć z wartością naświetlania przesuniętą za każdym razem o +/-1/3EV, po czym z zarejestrowanych kadrów można wybrać ten najlepszy.

Pamiętano również o różnych opcjach ustawiania ostrości: począwszy od autofocus'a iESP poprzez punktowy i wielopunktowy AF z wybieranym obszarem ogniskowania oferującym 143 punkty aż po manualne ustawianie ostrości - fotografujący może w pełni decydować, jakie sterowanie ostrością będzie w danej sytuacji najbardziej odpowiednie. Ponadto, tak jak zdobywca nagrody EISA Award model Olympus C-7070 Wide Zoom, aparat SP-500UZ posiada system wyprzedzającego AF (dobiegaczkę). Wykrywa on odległość przybliżającego się lub oddalającego się obiektu, a następnie oblicza jego przewidywane położenie w momencie zwolnienia migawki. Jest to szczególnie pomocne na przykład przy fotografowaniu bawiących się dzieci lub okazów dzikiej przyrody.

Przy funkcji zdjęć sekwencyjnych, można na serii zdjęć wykonywanych z prędkością 2.5 kadru na sekundę uchwycić poszczególne fazy ruchu. By zaś płynnie przedstawić toczącą się akcję, model ten pozwala na rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem. Materiał filmowy jest rejestrowany maksymalnie z jakością VGA przy 30 klatkach na sekundę, a jego długość jest ograniczona jedynie miejscem dostępnym w pamięci. Pobieranie zdjęć oraz sekwencji wideo z aparatu do komputera osobistego lub drukarki odbywa się szybko i w prosty sposób. Dzięki interfejsowi USB AutoConnect oraz obsłudze standardu PictBridge aparat SP-500UZ można podłączać do dowolnej drukarki współpracującej z tym standardem - takie jak na przykład model Olympus P-11, który tworzy pozbawione białych marginesów wydruki o formacie 10x15cm zaledwie w ciągu 33 sekund.

Istnieje możliwość rejestrowania obrazów nie tylko jako pliki JPEG, lecz również w formacie RAW - który zachowuje dane obrazu w takiej formie, w jakiej zostały zarejestrowane przez matrycę bez dalszego ich przetwarzania. Zapewnia to użytkownikom pełną kontrolę nad prowadzonymi później czynnościami edycyjnymi. Zdjęcia zapisywane są w wewnętrznej pamięci (10MB) lub na wymiennych kartach pamięci xD-Picture Card.

Łącząc liczne zaawansowane funkcje fotograficzne z wszechstronnością 10-krotnego ultra-zoomu oraz potencjałem 6.0 milionów pikseli, kompaktowy i ergonomiczny aparat Olympus SP-500UZ udostępnia ambitnym użytkownikom niezwykle wydajne narzędzie urzeczywistniania twórczych impulsów i wizji. Dostarczany wraz z oprogramowaniem Olympus Master aparat będzie dostępny począwszy od jesieni 2005.

Aparat Olympus SP-500UZ - podstawowe cechy:

- 6.0 milionów pikseli
- Jasny obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 38-380mm) 1:2.8-3.7, plus 5-krotny zoom cyfrowy
- Elektroniczny celownik zawierający 201,600 pikseli
- 6.4cm/2.5 calowy ekran LCD
- Automatyka, Program, Priorytet przysłony, Priorytet migawki oraz manualna ekspozycja, a także 21 programów tematycznych (np. Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zachód słońca)
- Opcje ustawiania ostrości: autofocus iESP oraz punktowy autofocus obejmujący opcję wyboru obszaru ogniskowania ze 143 punktami, a ponadto wyprzedzający AF (Predictive AF - dobiegaczka) dla przybliżających lub oddalających obiektów
- Tryb Super Makro dla fotografowania już z 3cm
- Funkcja histogramu dla trybu fotografowania i odtwarzania
- Funkcja Auto Bracketing pozwalająca na wykonanie serii do 5 zdjęć ze zmienną ekspozycją
- Wykonywanie zdjęć sekwencyjnych z prędkością 2.5 kadru na sekundę, do 3 zdjęć w serii
- Rejestrowanie obrazu w formie plików JPEG lub w formacie RAW
- Rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem maks. w rozdzielczości VGA przy 30 klatkach na sekundę (nagrywanie do pełnego wykorzystania dostępnej pamięci)
- 10MB wewnętrznej pamięci plus gniazdo dla kart xD-Picture Card
- Procesor obrazu TruePic TURBO
- Interfejs USB AutoConnect
- Kompatybilny z PictBridge
- Wsparcie dla SDK (narzędzia opracowywania oprogramowania)
- Opcjonalny konwerter makro, tele-konwerter oraz konwerter szerokokątny może być dołączony do obiektywu

* Korzystanie z nich wymaga zastosowania pierścienia adaptera CLA-4.

NazwaOlympus SP-500
Typcyfrowy aparat kompaktowy klasy superzoom
Efektywna rozdzielczość6,0 Mp
Sensor
 • 1/2,5 cala CCD
 • 6,37 Megapikseli (6,0 Mp efektywnych)
 • filtr barw podstawowych (RGB)
Pamięć
 • 10 MB wbudowanej
 • karty xD-Picture Card (do 1 GB)
Rozdzielczość
 • SHQ: 2816 x 2112
 • HQ: 2816 x 2112
 • SQ1: 1600 x 1200
 • SQ2: 640 x 480
Formaty zapisu obrazu
 • RAW
 • JPEG (DCF, Exif 2.1, PIM III, DPOF, DPS)
 • Motion JPEG (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • SHQ
 • HQ
 • SQ1
 • SQ2
Obiektyw10x
 • ekwiw. 38 - 380 mm (6,3 - 63,0 mm nominalnie)
 • 11 elementów w 7 grupach (2 dwustronne elementy asferyczne)
 • F2.8 - F3.7
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowymaks. do 5x
PrzysłonaF2.8 - F3.7
Migawka15 - 1/1000 s (w trybie B do 8 min)
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • programowa automatyka ekspozycji (AE)
 • priorytet czasu
 • priorytet przysłony
 • manual
 • 21 programów tematycznych
Pomiar światła
 • cyfrowy ESP
 • punktowy
 • centralnie ważony
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjib.d.
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościAutofocus, iESP z diodą wspomagającą
Tryby pracy autofocusatryby:
 • punktowy
 • matrycowy iESP
 • śledzący (predective AF)
zakres:
 • normalny: 0,6 (szeroki kąt) / 2,0 m (tele) - nieskończoność
 • makro: od 7cm (szeroki kąt) / 1,2 m (tele)
 • supermakro: od 3 cm (szeroki kąt)
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułość
 • Auto
 • ISO80
 • ISO100
 • ISO200
 • ISO400
Balans bieli
 • Auto (TTL ESP)
 • światło słoneczne
 • chmury
 • żarowe
 • jarzeniowe (3)
 • zachód słońca
 • manual (One-touch)
z ręczną regulacją +/-7
Efekty
 • 2 w 1
 • panorama (tylko z kartami Olympus xD-Picture Card)
 • sepia
 • czarno-białe
 • wstawianie ramki
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjnemaks. 2,5 kl/s do 3 zdjęć w serii
Rejestracja filmu
 • SHQ: 320 x 240, 30 kl/s
 • HQ: 320 x 240, 15 kl/s
do pojemności karty
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 115.000 punktów
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: 0,3 - 4,5 m (szeroki kąt) / 1,2 - 3,4 m (tele);liczba przewodnia: 8.0} z możliwą korektą mocy błysku +/-2EV co 1/3EV
Kontrola błysku
 • Auto
 • redukcja czerwonych oczu
 • wymuszona
 • zablokowana
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
WizjerEVF 201.600 punktów
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak
ZłączaUSB Auto Connect, wejście zasilacza DC-IN
Pilotb.d.
Zasilanie x AA lub 1 x CR-V3 lub zasilacz sieciowy C-3AC (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowaplastik
Wymiary105,5 x 74,5 x 71 mm
Waga285 g (bez akcesoriów)
Akcesoriaw zestawie:pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, 4x baterie AA, oprogramowanie OLYMPUS Master 1.2
OprogramowanieOLYMPUS Master 1.2
Uwagiinne cechy: zgodność z PictBridge, przetwarzanie TruePic Turbo, mapowanie pikseli, redukcja zakłóceń
Artykuł na Fotopolis3312
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zeiss ZX1 po dwóch latach od premiery trafia do sklepów. Jest droższy niż Leica
Zaawansowany kompakt Zeissa miał okazać się rewolucją. Czy jednak w 2020 roku aparat z Lightroomem na pokładzie może jeszcze kogoś zachwycić? A zwłaszcza w takiej...
4
0
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze doskonalsza
Insta360 One X2, czyli ekipa filmowa w twojej kieszeni. Popularna kamera sferyczna jeszcze...
Poprzednia generacja sferycznej kamerki Insta360 była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na rynku. Insta360 One X2 robi wszystko jeszcze lepiej, choć...
3
0
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Z nowym firmwarem 4.0 Fujifilm X-T3 znacznie przyspieszy
Firma Fujifilm udostępniła aktualizację oprogramowania wewnętrznego do modelu X-T3. Wersja 4.0 aż 3-krotnie przyspiesza autofokus, ale to nie jedyne usprawnienia…
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)