Olympus SP-500UZ - zoom 10x i RAW w kieszeni

0
Łukasz Kacperczyk
29 Sierpień 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
Olympus prezentuje kolejny cyfrowy kompakt dla zaawansowanych. Model SP-500UZ został wyposażony w 6-megową matrycę, 10-krotny zoom optyczny i możliwość zapisu plików RAW. A wszystko to zmieści się w kieszeni.
Wakacyjnego wysypu nowości ciąg dalszy. Tym razem przyszła kolej na Olympusa. Jedną z ciekawszych dzisiejszych premier jest aparat SP-500UZ, którego parametry wskazują, że powstał z myślą o zaawansowanym użytkowniku. Mogą o tym świadczyć choćby tryby preselekcji przysłony i czasu oraz możliwość pełnej kontroli nad ustawieniami parametrów ekspozycji.

Olympus SP-500UZ

Gdyby jednak trzeba było przekazać aparat na chwilę mniej doświadczonej osobie, do dyspozycji pozostaje aż 21 programów tematycznych (choć czy to taka zaleta? Naprawdę czasem aż trudno się w nich połapać...). Zwraca uwagę 2,5-calowy wyświetlacz LCD, który nie jest jednak jedynym celownikiem Olympusa SP-500UZ - fotografujący, którzy wolą przyłożyć aparat do oka mogą skorzystać z wizjera elektronicznego (201 600 punktów).

Olympus SP-500UZ to cyfrówka z segmentu "ultra zoomów" - aparat zapewnia 10-krotne zbliżenie optyczne w zakresie 38 - 380 mm (odpowiednik w małym obrazku) przy zmiennej jasności obiektywu F2.8 - F3.7. Niestety, w przeciwieństwie do wielu innych prodducentów (jak Sony, Panasonic, Konica Minolta czy Canon), Olympus nie dysponuje technologią stabilizacji obrazu i pod tym względem dzisiejsza premiera już na starcie przegrywa z takimi konkurentami jak choćby Sony Cyber-shot H1. Nie pomoże nawet większa ilość pikseli (SP-500 ma matrycę 6 Mp), ale w związku ze współpracą firmy z Panasonikiem, możemy chyba liczyć na to, że stabilizacja obrazu trafi również do cyfrówek Olympusa.

Wróćmy jednak do zalet opisywanego aparatu. Warto wspomnieć o systemie AF. Poza przydatną podczas fotografowania obiektów w ruchu "dobiegaczką", pomiarem punktowym i wielopunktowym aparat oferuje możliwość wyboru dowolnego ze 143 punktów ostrości, co znakomicie sprawdzi się, kiedy fotografowany obiekt nie znajduje się w centrum kadru, a my nie chcemy się zdać na automatyczny wybór punktu AF realizowany przez aparat.

Olympus SP-500UZ

Jak przystało na aparat dla zaawansowanych, Olympus SP-500UZ oferuje oczywiście podgląd histogramu (zarówno w trybie odtwarzania, jak i rejestracji) oraz funkcję autobracketingu (do 5 klatek). Olympus nie zamierza rezygnować z klientów, dla których najważniejsza jest jakość zdjęć i nie rezygnuje z udostępnienia możliwości zapisu plików w bezstratnym formacie RAW (w przeciwieństwie np. do Canona, którego PowerShot S80 zapisuje jedynie JPEG-i).

Olympus SP-500UZ ma trafić do sprzedaży jesienią tego roku. Nie znamy jeszcze jego ceny. Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta.


Kompaktowy, 10-krotny ultra-zoom, posiadający 6.0 milionów pikseli

Aparat Olympus SP-500UZ

Hamburg, 29 sierpnia 2005 - Dostać się w samo serce akcji. Nawet gdy stoisz z daleka, aparat Olympus SP-500UZ przeniesie blisko Ciebie odległy plan. Oferuje on fotografom moc powiększenia i wszechstronność precyzyjnego obiektywu z 10-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik obiektywu 38-380mm), który przy otworze przysłony 1:2.8-3.7 jest wyjątkowo jasny w całym spektrum dostępnych długości ogniskowej. W połączeniu z 6.0 milionami pikseli, aparat zapewnia wysoką rozdzielczość tworzonych kompozycji, które na długo zapadają w pamięci. Oprócz 21 programów tematycznych, automatyki ekspozycji oraz w pełni manualnej kontroli parametrów, dostępne są również tryby priorytetu przysłony i migawki, co daje fotografującym szerokie pole dla własnej kreatywności i eksperymentowania. Dzięki funkcji histogramu można sprawdzić informację o rozkładzie jasności na wyjątkowo dużym 6.4cm ekranie LCD zarówno przy odtwarzaniu zdjęcia, jak i w czasie rzeczywistym jeszcze w chwili kadrowania ujęcia. Aby zaś zapewnić ostrość obrazu w każdej niemal sytuacji, aparat SP-500UZ wykorzystuje precyzyjny system autofocus'a, a także punktowy i wielopunktowy AF - możliwość wybierania spośród 143 punktów - jak również wyprzedzający AF (dobiegaczkę) mierzący oddalanie się lub przybliżanie fotografowanego obiektu. Istnieje też możliwość rejestrowania wspaniałych sekwencji wideo z dźwiękiem - w rozdzielczości do VGA i przy 30 klatkach na sekundę. Ergonomiczny korpus aparatu o profesjonalnej formie w połączeniu z szeroką gamą, zaawansowanych funkcji sprawia, że model ten sprawdzi się idealnie, gdy zabierzemy go na zawody sportowe, wędrówkę na łono przyrody, czy też w podróż.

Znaleźć się bliżej fotografowanej sceny


Posiadając jasny obiektyw (1:2.8-3.7) z 10-krotnym zoomem optycznym pokrywającym zakres ogniskowych 38-380mm (odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego), aparat SP-500UZ jest wprost stworzony dla niezwykle wszechstronnego fotografowania. Pozwala on, by oddalone obiekty - takie jak gracz na drugim końcu boiska piłkarskiego - zostały wychwycone i ujęte w kompozycji wypełniającej cały kadr. Dostęp do jeszcze większej mocy zoomu uzyskamy, gdy skorzystamy z opcjonalnego tele-konwertera TCON-17*, który wydłuża ogniskową o współczynnik 1.7x i w tym modelu aparatu daje w efekcie maksymalną długość ogniskowej wynoszącą 646mm (odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego). Można również rozbudować szerokokątne możliwości aparatu stosując konwerter WCON-07*, który zapewni fantastyczną perspektywę ogniskowej 27mm (odpowiednik dla aparatu małoobrazkowego). Fotografujący mogą również wykonywać zdjęcia z wyjątkowo bliskiej odległości korzystając w tym celu z trybu Super Makro, który pozwala na fotografowanie zaledwie z 3cm. Co więcej, procesor TruePic TURBO sprawia, że wszystkie dane obrazu są niezwykle szybko i optymalnie przetwarzane, by za każdym razem powstawały uderzające swą jakością zdjęcia.

Aby zarówno sama scena, jak i parametry fotografowania były w pełni widoczne w modelu tym zastosowano wyjątkowo duży 6.4cm ekran LCD służący kadrowaniu ujęć oraz, oczywiście, pozwalający wygodnie przeglądać uzyskiwane rezultaty. Dodatkowo dostępny jest elektroniczny celownik zawierający 201,600 pikseli.


Swoboda tworzenia
Z jednej strony, aparat SP-500UZ spełnia oczekiwanie odnośnie prostego, wygodnego fotografowania. Dla tych użytkowników oczkiem w głowie będzie gama 21 programów tematycznych pokrywających większość sytuacji, w jakich wykonuje się zdjęcia, takich jak portrety, akcje sportowe czy zachody słońca. Z drugiej strony, ambitni użytkownicy wymagają, by wszechstronność sprzętu wspierała ich twórcze wizje. Dlatego też model ten oferuje nie tylko fotografowanie z priorytetem przysłony i priorytetem migawki, ale zapewnia również alternatywę w postaci w pełni manualnego ustawiania parametrów ekspozycji. Rozkład jasności obrazu można sprawdzić korzystając z funkcji histogramu - dostępnej zarówno w trybie fotografowania, jak i odtwarzania. By zaś automatycznie zapewnić, że zdjęcie będzie miało najlepszą wartość ekspozycji, funkcja Auto Bracketing wykonuje serię do 5 zdjęć z wartością naświetlania przesuniętą za każdym razem o +/-1/3EV, po czym z zarejestrowanych kadrów można wybrać ten najlepszy.

Pamiętano również o różnych opcjach ustawiania ostrości: począwszy od autofocus'a iESP poprzez punktowy i wielopunktowy AF z wybieranym obszarem ogniskowania oferującym 143 punkty aż po manualne ustawianie ostrości - fotografujący może w pełni decydować, jakie sterowanie ostrością będzie w danej sytuacji najbardziej odpowiednie. Ponadto, tak jak zdobywca nagrody EISA Award model Olympus C-7070 Wide Zoom, aparat SP-500UZ posiada system wyprzedzającego AF (dobiegaczkę). Wykrywa on odległość przybliżającego się lub oddalającego się obiektu, a następnie oblicza jego przewidywane położenie w momencie zwolnienia migawki. Jest to szczególnie pomocne na przykład przy fotografowaniu bawiących się dzieci lub okazów dzikiej przyrody.

Przy funkcji zdjęć sekwencyjnych, można na serii zdjęć wykonywanych z prędkością 2.5 kadru na sekundę uchwycić poszczególne fazy ruchu. By zaś płynnie przedstawić toczącą się akcję, model ten pozwala na rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem. Materiał filmowy jest rejestrowany maksymalnie z jakością VGA przy 30 klatkach na sekundę, a jego długość jest ograniczona jedynie miejscem dostępnym w pamięci. Pobieranie zdjęć oraz sekwencji wideo z aparatu do komputera osobistego lub drukarki odbywa się szybko i w prosty sposób. Dzięki interfejsowi USB AutoConnect oraz obsłudze standardu PictBridge aparat SP-500UZ można podłączać do dowolnej drukarki współpracującej z tym standardem - takie jak na przykład model Olympus P-11, który tworzy pozbawione białych marginesów wydruki o formacie 10x15cm zaledwie w ciągu 33 sekund.

Istnieje możliwość rejestrowania obrazów nie tylko jako pliki JPEG, lecz również w formacie RAW - który zachowuje dane obrazu w takiej formie, w jakiej zostały zarejestrowane przez matrycę bez dalszego ich przetwarzania. Zapewnia to użytkownikom pełną kontrolę nad prowadzonymi później czynnościami edycyjnymi. Zdjęcia zapisywane są w wewnętrznej pamięci (10MB) lub na wymiennych kartach pamięci xD-Picture Card.

Łącząc liczne zaawansowane funkcje fotograficzne z wszechstronnością 10-krotnego ultra-zoomu oraz potencjałem 6.0 milionów pikseli, kompaktowy i ergonomiczny aparat Olympus SP-500UZ udostępnia ambitnym użytkownikom niezwykle wydajne narzędzie urzeczywistniania twórczych impulsów i wizji. Dostarczany wraz z oprogramowaniem Olympus Master aparat będzie dostępny począwszy od jesieni 2005.


Aparat Olympus SP-500UZ - podstawowe cechy:

- 6.0 milionów pikseli
- Jasny obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 38-380mm) 1:2.8-3.7, plus 5-krotny zoom cyfrowy
- Elektroniczny celownik zawierający 201,600 pikseli
- 6.4cm/2.5 calowy ekran LCD
- Automatyka, Program, Priorytet przysłony, Priorytet migawki oraz manualna ekspozycja, a także 21 programów tematycznych (np. Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zachód słońca)
- Opcje ustawiania ostrości: autofocus iESP oraz punktowy autofocus obejmujący opcję wyboru obszaru ogniskowania ze 143 punktami, a ponadto wyprzedzający AF (Predictive AF - dobiegaczka) dla przybliżających lub oddalających obiektów
- Tryb Super Makro dla fotografowania już z 3cm
- Funkcja histogramu dla trybu fotografowania i odtwarzania
- Funkcja Auto Bracketing pozwalająca na wykonanie serii do 5 zdjęć ze zmienną ekspozycją
- Wykonywanie zdjęć sekwencyjnych z prędkością 2.5 kadru na sekundę, do 3 zdjęć w serii
- Rejestrowanie obrazu w formie plików JPEG lub w formacie RAW
- Rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem maks. w rozdzielczości VGA przy 30 klatkach na sekundę (nagrywanie do pełnego wykorzystania dostępnej pamięci)
- 10MB wewnętrznej pamięci plus gniazdo dla kart xD-Picture Card
- Procesor obrazu TruePic TURBO
- Interfejs USB AutoConnect
- Kompatybilny z PictBridge
- Wsparcie dla SDK (narzędzia opracowywania oprogramowania)
- Opcjonalny konwerter makro, tele-konwerter oraz konwerter szerokokątny może być dołączony do obiektywu

* Korzystanie z nich wymaga zastosowania pierścienia adaptera CLA-4.


NazwaOlympus SP-500
Typcyfrowy aparat kompaktowy klasy superzoom
Efektywna rozdzielczość6,0 Mp
Sensor
 • 1/2,5 cala CCD
 • 6,37 Megapikseli (6,0 Mp efektywnych)
 • filtr barw podstawowych (RGB)
Pamięć
 • 10 MB wbudowanej
 • karty xD-Picture Card (do 1 GB)
Rozdzielczość
 • SHQ: 2816 x 2112
 • HQ: 2816 x 2112
 • SQ1: 1600 x 1200
 • SQ2: 640 x 480
Formaty zapisu obrazu
 • RAW
 • JPEG (DCF, Exif 2.1, PIM III, DPOF, DPS)
 • Motion JPEG (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • SHQ
 • HQ
 • SQ1
 • SQ2
Obiektyw10x
 • ekwiw. 38 - 380 mm (6,3 - 63,0 mm nominalnie)
 • 11 elementów w 7 grupach (2 dwustronne elementy asferyczne)
 • F2.8 - F3.7
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowymaks. do 5x
PrzysłonaF2.8 - F3.7
Migawka15 - 1/1000 s (w trybie B do 8 min)
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • programowa automatyka ekspozycji (AE)
 • priorytet czasu
 • priorytet przysłony
 • manual
 • 21 programów tematycznych
Pomiar światła
 • cyfrowy ESP
 • punktowy
 • centralnie ważony
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjib.d.
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościAutofocus, iESP z diodą wspomagającą
Tryby pracy autofocusatryby:
 • punktowy
 • matrycowy iESP
 • śledzący (predective AF)
zakres:
 • normalny: 0,6 (szeroki kąt) / 2,0 m (tele) - nieskończoność
 • makro: od 7cm (szeroki kąt) / 1,2 m (tele)
 • supermakro: od 3 cm (szeroki kąt)
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułość
 • Auto
 • ISO80
 • ISO100
 • ISO200
 • ISO400
Balans bieli
 • Auto (TTL ESP)
 • światło słoneczne
 • chmury
 • żarowe
 • jarzeniowe (3)
 • zachód słońca
 • manual (One-touch)
z ręczną regulacją +/-7
Efekty
 • 2 w 1
 • panorama (tylko z kartami Olympus xD-Picture Card)
 • sepia
 • czarno-białe
 • wstawianie ramki
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjnemaks. 2,5 kl/s do 3 zdjęć w serii
Rejestracja filmu
 • SHQ: 320 x 240, 30 kl/s
 • HQ: 320 x 240, 15 kl/s
do pojemności karty
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 115.000 punktów
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: 0,3 - 4,5 m (szeroki kąt) / 1,2 - 3,4 m (tele);liczba przewodnia: 8.0} z możliwą korektą mocy błysku +/-2EV co 1/3EV
Kontrola błysku
 • Auto
 • redukcja czerwonych oczu
 • wymuszona
 • zablokowana
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
WizjerEVF 201.600 punktów
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak
ZłączaUSB Auto Connect, wejście zasilacza DC-IN
Pilotb.d.
Zasilanie x AA lub 1 x CR-V3 lub zasilacz sieciowy C-3AC (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowaplastik
Wymiary105,5 x 74,5 x 71 mm
Waga285 g (bez akcesoriów)
Akcesoriaw zestawie:pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, 4x baterie AA, oprogramowanie OLYMPUS Master 1.2
OprogramowanieOLYMPUS Master 1.2
Uwagiinne cechy: zgodność z PictBridge, przetwarzanie TruePic Turbo, mapowanie pikseli, redukcja zakłóceń
Artykuł na Fotopolis3312

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
19
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)