Olympus SP-550 UZ - test

Określenie ultra zoom idealnie pasuje do nowego kompaktu Olympusa SP-550 UZ. 18-krotny zakres ogniskowych to obecnie najwyższa wartość dostępna w aparatach kompaktowych. Bez wątpienia taki obiektyw to marzenie niejednego fotoamatora. Ale z technicznego punktu widzenia stwarza spore problemy związane z prawidłową kalibracją. Jak sprawdzi się w praktyce? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w teście przeprowadzonym przez Fotopolis.pl.
0
Paweł Ryczkowski
20 Marzec 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
Obiektyw Olympusa o zakresie ogniskowych mieszczących się między wartościami 28 mm a 504 mm (w przeliczeniu na mały obrazek) jest pierwszą taką konstrukcją na świecie. Mógł powstać dzięki małym wymiarom matrycy cyfrowej, a tym samym krókim rzeczywistym ogniskowym wynoszącym zaledwie 4,7-84,2 mm. Zmniejszenie pola obrazowego w stosunku do pełnej klatki z pewnością ułatwiło zadanie konstruktorom. Jednak jak ta konstrukcja poradzi sobie z jakością optyczną we wszystkich ogniskowych? Czy będzie ona wystarczająca, aby nowy obiektyw ultrazoom uznać za uniwersalny? Na te pytania odpowie test Olympusa SP-550 UZ.

Olympus SP-550 UZ

Stosowanie 18-krotnych zoomów w aparatach amatorskich nie miałoby najmniejszego sensu bez mechanicznego systemu stabilizacji. Sp-550 UZ jest pierwszym modelem w swojej serii z takim rozwiązaniem. Dotychczas pojawiały się jedynie półśrodki w postaci cyfrowych systemów stabilizowania obrazu, które raczej kiepsko zdawały egzamin. Decyzja Olympusa o wprowadzeniu do "pięćset pięćdziesiątki" stabilizowanej matrycy daje duże szanse na wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy maksymalnych wyciągnięciach optyki.

Po raz kolejny testować będziemy konstrukcję, która nie ma na rynku bezpośredniego konkurenta. Podobna sytuacja miała miejsce podczas testu Fujifilm FinePix F31fd, ale tam nie znaleźliśmy kieszonkowego kompaktu o ekwiwalencie czułości ISO 3200. W wypadku Olympusa SP-550 UZ nie porównamy optyki z żadnym innym aparatem, więc nie należy spodziewać się odniesień do produktów innych firm.


Egzemplarz Olympusa SP-550 UZ otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Olympus Polska.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja techniczna
  3. Ergonomia i funkcje przycisków
  4. Budowa i obsługa
  5. Menu i tryby odtwarzania
  6. Fotografowanie
  7. Jakość zdjęć
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia testowe
  10. Zapraszamy do lektury.

poprz.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - pierwsze wrażenia
Sony A7R IV - pierwsze wrażenia
Czy 60 Mp to za dużo, a może jednak w sam raz? Podczas europejskiej premiery mogliśmy na gorąco sprawdzić możliwości nowego bezlusterkowca Sony A7R IV.
0
6
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
24
3
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i...
15
1