Olympus SP-550 UZ - test

Określenie ultra zoom idealnie pasuje do nowego kompaktu Olympusa SP-550 UZ. 18-krotny zakres ogniskowych to obecnie najwyższa wartość dostępna w aparatach kompaktowych. Bez wątpienia taki obiektyw to marzenie niejednego fotoamatora. Ale z technicznego punktu widzenia stwarza spore problemy związane z prawidłową kalibracją. Jak sprawdzi się w praktyce? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w teście przeprowadzonym przez Fotopolis.pl.
Obiektyw Olympusa o zakresie ogniskowych mieszczących się między wartościami 28 mm a 504 mm (w przeliczeniu na mały obrazek) jest pierwszą taką konstrukcją na świecie. Mógł powstać dzięki małym wymiarom matrycy cyfrowej, a tym samym krókim rzeczywistym ogniskowym wynoszącym zaledwie 4,7-84,2 mm. Zmniejszenie pola obrazowego w stosunku do pełnej klatki z pewnością ułatwiło zadanie konstruktorom. Jednak jak ta konstrukcja poradzi sobie z jakością optyczną we wszystkich ogniskowych? Czy będzie ona wystarczająca, aby nowy obiektyw ultrazoom uznać za uniwersalny? Na te pytania odpowie test Olympusa SP-550 UZ.

Olympus SP-550 UZ

Stosowanie 18-krotnych zoomów w aparatach amatorskich nie miałoby najmniejszego sensu bez mechanicznego systemu stabilizacji. Sp-550 UZ jest pierwszym modelem w swojej serii z takim rozwiązaniem. Dotychczas pojawiały się jedynie półśrodki w postaci cyfrowych systemów stabilizowania obrazu, które raczej kiepsko zdawały egzamin. Decyzja Olympusa o wprowadzeniu do "pięćset pięćdziesiątki" stabilizowanej matrycy daje duże szanse na wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy maksymalnych wyciągnięciach optyki.

Po raz kolejny testować będziemy konstrukcję, która nie ma na rynku bezpośredniego konkurenta. Podobna sytuacja miała miejsce podczas testu Fujifilm FinePix F31fd, ale tam nie znaleźliśmy kieszonkowego kompaktu o ekwiwalencie czułości ISO 3200. W wypadku Olympusa SP-550 UZ nie porównamy optyki z żadnym innym aparatem, więc nie należy spodziewać się odniesień do produktów innych firm.


Egzemplarz Olympusa SP-550 UZ otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Olympus Polska.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja techniczna
  3. Ergonomia i funkcje przycisków
  4. Budowa i obsługa
  5. Menu i tryby odtwarzania
  6. Fotografowanie
  7. Jakość zdjęć
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia testowe
  10. Zapraszamy do lektury.

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Czy filmy małoobrazkowe sprawdzą się we współczesnej fotografii krajobrazu?
18 Wrz 2018
Aparaty analogowe dają możliwość niedrogiego rozpoczęcia przygody z bardziej świadomym fotografowaniem. Czy jednak w obecnych czasach film nadal może konkurować z cyfrą pod względem jakości obrazu?
1
Panasonic GH5, GH5S i G9 - mistrzowskie trio
28 Sie 2018
Linia topowych korpusów Panasonic to dziś propozycja zarówno dla wymagających filmowców jak i profesjonalnych fotografów. Przyglądamy się bliżej flagowym modelom.
0
“Każde spotkanie z nimi jest wspaniałym przeżyciem”. O fotografowaniu niedźwiedzi opowiada Marcin Dobas
10 Sie 2018
Fotografia dzikich zwierząt to nie sport dla wybranych. Zapierające dech w piersiach ujęcia natury są w zasięgu większości z nas. Trzeba tylko dobrze się przygotować, planować i wiedzieć gdzie szukać interesujących nas osobników. O tym, jak fotografować dzikie niedźwiedzie opowiada fotograf i podróżnik, Marcin Dobas.
0
Notebook z górnej półki czy budżetowy monitor graficzny? O to, co lepiej sprawdzi się w edycji zdjęć zapytaliśmy eksperta
31 Lip 2018
Czy dobry notebook jest wystarczający do zawodowej pracy fotograficznej? Jak wypada w zestawieniu z najtańszymi na rynku monitorami graficznymi?  Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora? Zapytaliśmy o to eksperta, Radka Witana ze sklepu Wzorniki.eu.
0