Olympus SP-550 UZ - test

Określenie ultra zoom idealnie pasuje do nowego kompaktu Olympusa SP-550 UZ. 18-krotny zakres ogniskowych to obecnie najwyższa wartość dostępna w aparatach kompaktowych. Bez wątpienia taki obiektyw to marzenie niejednego fotoamatora. Ale z technicznego punktu widzenia stwarza spore problemy związane z prawidłową kalibracją. Jak sprawdzi się w praktyce? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w teście przeprowadzonym przez Fotopolis.pl.
Obiektyw Olympusa o zakresie ogniskowych mieszczących się między wartościami 28 mm a 504 mm (w przeliczeniu na mały obrazek) jest pierwszą taką konstrukcją na świecie. Mógł powstać dzięki małym wymiarom matrycy cyfrowej, a tym samym krókim rzeczywistym ogniskowym wynoszącym zaledwie 4,7-84,2 mm. Zmniejszenie pola obrazowego w stosunku do pełnej klatki z pewnością ułatwiło zadanie konstruktorom. Jednak jak ta konstrukcja poradzi sobie z jakością optyczną we wszystkich ogniskowych? Czy będzie ona wystarczająca, aby nowy obiektyw ultrazoom uznać za uniwersalny? Na te pytania odpowie test Olympusa SP-550 UZ.

Olympus SP-550 UZ

Stosowanie 18-krotnych zoomów w aparatach amatorskich nie miałoby najmniejszego sensu bez mechanicznego systemu stabilizacji. Sp-550 UZ jest pierwszym modelem w swojej serii z takim rozwiązaniem. Dotychczas pojawiały się jedynie półśrodki w postaci cyfrowych systemów stabilizowania obrazu, które raczej kiepsko zdawały egzamin. Decyzja Olympusa o wprowadzeniu do "pięćset pięćdziesiątki" stabilizowanej matrycy daje duże szanse na wykonywanie nieporuszonych zdjęć przy maksymalnych wyciągnięciach optyki.

Po raz kolejny testować będziemy konstrukcję, która nie ma na rynku bezpośredniego konkurenta. Podobna sytuacja miała miejsce podczas testu Fujifilm FinePix F31fd, ale tam nie znaleźliśmy kieszonkowego kompaktu o ekwiwalencie czułości ISO 3200. W wypadku Olympusa SP-550 UZ nie porównamy optyki z żadnym innym aparatem, więc nie należy spodziewać się odniesień do produktów innych firm.


Egzemplarz Olympusa SP-550 UZ otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Olympus Polska.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja techniczna
  3. Ergonomia i funkcje przycisków
  4. Budowa i obsługa
  5. Menu i tryby odtwarzania
  6. Fotografowanie
  7. Jakość zdjęć
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia testowe
  10. Zapraszamy do lektury.

Komentarze
Polecane artykuły
Michał „Massa” Mąsior: Czy kogokolwiek interesują Twoje zdjęcia?
12 Lut 2019
Świat profesjonalnej fotografii jest trudny. Mit wolnego zawodu przyciąga jednak wielu. Plan, by żyć i zarabiać na swojej pasji jest piękny, choć niełatwy do zrealizowania. Początkowo świetnie zapowiadające się „nowe życie” weryfikowane jest przez wiele czynników. Warto przeczytać, żeby nie wpaść w pułapkę.
16
S jak specjalista - Lumix S1 i S1R
30 Sty 2019
Wygląda na to, że liderom rynku bezlusterkowców wyrasta właśnie poważna konkurencja. Pełnoklatkowe modele S1 i S1R trafią do sprzedaży już w przyszłym miesiącu. Oto, co dziś o nich wiemy!
4
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
2
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0