Olympus SP-350 i SP-310 - 8 i 7 Mp

Autor: Łukasz Kacperczyk

29 Sierpień 2005
Artykuł na: 23-28 minut
Zaprezentowane dziś aparaty Olympus SP-350 (8 Mp) i SP-310 (7 Mp) pozornie wpisują się w nurt cyfrowych ultrakompaktów - są malutkie, mają 2,5-calowe LCD i 3-krotne zoomy. Ale oba oferują zapis plików RAW, a SP-350 ma nawet wbudowaną gorącą stopkę TTL.

Trzeba przyznać, że Olympusy SP-350 i SP-310 zaskakują wzornictwem. Wyglądają jak coraz popularniejsze ultrakompakty z doklejonym gripem, a SP-350 dodatkowo z gorącą stopką. Najwyraźniej firma postanowiła powalczyć o użytkowników, którym zależy na jak największej kontroli najważniejszych parametrów, przy jednoczesnym zachowaniu kieszonkowych rozmiarów.

Olympus SP-350

Opisywane aparaty różnią się chyba tylko matrycą (SP-350 ma 8 MP, SP-310 - 7,1 Mp) i gorącą stopką (SP-310 jej nie ma, SP-350 ma wbudowaną stopkę TTL). Pozostałe najważniejsze parametry są identyczne.

Oba aparaty zostały wyposażone w 3-krotne zoomy optyczne o zakresie odpowiadającym 38 - 114 mm w małym obrazku ze zmiennym światłem F2.8 - F4.8, które w trybie super makro ostrzą już od 2 cm od przedniej soczewki. Standardem stają się już powoli duże, 2,5-calowe wyświetlacze - właśnie takie monitory Olympus montuje w SP-350 i SP-310.

Na to, że klientem docelowym opisywanych aparatów jest zaawansowany użytkownik, wskazuje nie tylko wspomniana już możliwość zapisu zdjęć w bezstratnym formacie RAW, ale też tryby ekspozycji - preselekcja czasu, przysłony oraz tryb całkowicie manualny. Poza tym do dyspozycji są programy tematyczne i to aż 24. Równie a może nawet jeszcze bardziej imponująca jest liczba dostępnych punktów AF. Fotografujący może wybrać dowolne ze 143 pól autofocusu. Warto też wspomnieć o podglądzie histogramu na żywo.

Olympus SP-350

Producent chwali się niskim poborem prądu - baterie (zwykłe paluszki!) mają starczyć na 510 zdjęć. Oczywiście oba aparaty pozwalają na rejestrację filmu (VGA, 30 kl./s, długość ograniczona pojemnością karty). Z komputerem i kompatybilnymi urządzeniami peryferyjnymi (jak np. drukarki zgodne ze standardem PictBridge) łączą się za pośrednictwem portu USB 2.0 High Speed.

Na idealną towarzyszkę wyposażonego w gorącą stopkę modelu SP-350 producent wybrał malutką (pasującą do niego wymiarami) lampę FL-20, ale nic nie stoi na przeszkodzie by nie skorzystać ze znacznie bardziej wszechstronnego flasha FL-36.

Olympusy SP-350 i SP-310 mają trafić do sprzedaży jesienią tego roku. Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta.

Olympus SP-310

Twórcze możliwości skryją się na Twojej dłoni

Aparaty Olympus SP-350 oraz SP-310

Hamburg, 29 sierpnia 2005 - Oferując niesamowitą liczbę pikseli oraz szeroką gamę możliwości twórczego fotografowania, modele Olympus SP-350 oraz SP-310 to bez wątpienia marzenie każdego ambitnego fotografa. Posiadając odpowiednio po 8.0 oraz 7.1 miliona pikseli, obydwa ultra-kompaktowe modele mają wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o rozdzielczość - nawet, gdy jest mowa o wydrukach w dużym formacie. W połączeniu z dokładnym autofocusem oraz precyzyjnym obiektywem z 3-krotnym zoomem sprawia to, że zdjęcia emanują ostrością i realizmem obrazu. Poza 24 programami tematycznymi, dostępne są również tryby ekspozycji P/A/S/M, co zapewnia pełną wszechstronność aparatów w potencjalnie każdej sytuacji, którą będziemy chcieli utrwalić na obrazie. Możliwe jest nawet rejestrowanie sekwencji wideo z jakością VGA przy 30 klatkach na sekundę. Te ergonomiczne i ultra-kompaktowe aparaty posiadają dodatkowo funkcję histogramu, która pozwala na zaprezentowanie - zarówno w trybie fotografowania, jak i odtwarzania - na dużym 6,4 cm ekranie LCD wykresu ilustrującego rozkład jasności na zdjęciu. W przypadku zaś tych miłośników fotografii, którzy poszukują większej wszechstronności, możliwości aparatów można rozbudować korzystając z całego szeregu akcesoriów obejmujących konwertery optyczne, obudowy do fotografii podwodnej, czy też zewnętrzne lampy błyskowe, które w przypadku aparatu SP-350 mocuje się bezpośrednio w gorącej stopce, w jaką został wyposażony ten model.

Obraz ostry jak brzytwa

Dzięki wyjątkowo dużej - 8.0 milionów aparat SP-350 oraz 7.1 miliona model SP-310 - liczbie pikseli, nie ma żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o możliwość rejestrowania wyrazistych obrazów oddających najdrobniejsze szczegóły. Precyzyjny system obiektywu z 3-krotnym zoomem optycznym (1:2.8-4.9, odpowiednik obiektywu 38-114mm w aparatach małoobrazkowych) o wyjątkowej rozdzielczości idealnie spełnia wysokie wymagania, jakie stawiają matryce zastosowane w tych modelach. Trzy elementy asferyczne wzbogacają przenikanie światła zmniejszając jednocześnie refleksje świetlne, zaś wielokrotne powlekanie elementów pomaga uniknąć efektów "duszków" oraz poświaty. Cały szereg opcji ustawiania ostrości obejmuje podstawowy autofocus iESP, punktowy AF oraz wielopunktowy AF - dający do dyspozycji 143 punktów ostrości. Oczywiście możliwe jest również manualne określanie ostrości zdjęcia. Dodatkowo, procesor TruePic TURBO zapewnia, że dane zdjęciowe są przetwarzane szybko i z zachowaniem wierności obrazu. Uzyskiwane rezultaty można przeglądać na wyjątkowo dużym ekranie LCD o imponującej przekątnej 6.4cm.

Olympus SP-310

Rozległe fotograficzne możliwości

Każdy wie, że dla celów prawdziwie twórczej fotografii, niezmiernie istotna jest swoboda w określaniu poszczególnych parametrów ekspozycji. Dlatego też poza opcjami automatycznego fotografowania oraz 24 programami tematycznymi, aparaty SP-350 oraz SP-310 udostępniają w pełni manualną kontrolę parametrów. Niezależnie od tego, czy korzystamy z Priorytetu przysłony, Priorytetu migawki, czy też w pełni manualnych ustawień, to granicą efektów, jakie można uzyskać jest jedynie wyobraźnia fotografa. Doświadczeni użytkownicy mają nawet pod ręką funkcję histogramu, która nie tylko pokazuje informacje o ekspozycji w trybie odtwarzania, ale również w czasie rzeczywistym podczas komponowania ujęcia. "Auto Bracketing" zapewnia wygodę wykonania pięciu następujących po sobie ujęć, z których każde będzie charakteryzowało się przesuniętą o 1/3 EV wartością ekspozycji. Natomiast do zapisywania najbardziej ulubionych przez użytkownika ogólnych ustawień aparatu - które można natychmiast przywołać - stworzone zostały definiowane przez fotografa foldery "My Mode".

Nie zapomniano bynajmniej o entuzjastach makrofotografii - tryb super makro umożliwia fotografowanie już z odległości 2cm. Oczywiście, obydwa aparaty posiadają funkcję rejestrowania sekwencji wideo z dźwiękiem. Tocząca się akcja jest zapisywana z prędkością 30 klatek na sekundę przy jakości VGA, a długość nagrania ogranicza jedynie wielkość miejsca dostępnego w pamięci.

Opcjonalne akcesoria zapewniają modelom SP-350 oraz SP-310 dodatkową funkcjonalność. Użytkownicy mogą znacznie rozszerzyć możliwości aparatu stosując nowe konwerter WCON-07F dla szerokiej perspektywy 27mm lub model TCON-17F dla uzyskania obrazu tele, jaki daje ogniskowa 193mm (długość ogniskowej podana w przeliczeniu na standard małoobrazkowy / stosowanie konwerterów wymaga użycia adaptera CLA-09). Dostępna jest również obudowa do fotografii podwodnej - co zapewnia fotografom pełną wszechstronność wykonywania zdjęć w unikalnym środowisku. Ponadto model SP-350 wyposażony jest w złącze typu gorąca stopka ułatwiające korzystanie z zewnętrznej lampy błyskowej, takiej jak na przykład model Olympus FL-20.

Ergonomiczna obsługa z funkcjami niczym dla profesjonalistów

Choć wyraźnie kompaktowe i lekkie, to przy użytkowaniu poprzez swą konstrukcję aparaty SP-350 i SP-310 dają poczucie niezawodności i trwałości. Dodatkowo idealnie leżą w ręku dzięki unikalnej, ergonomicznej formie. Niewielkie wymiary sprawiają, że modele te są idealne na wakacje, gdzie pozwolą wykorzystać każdą okazję, by wykonać dobre zdjęcie.

Możliwość korzystania ze standardowych ogniw rozmiaru AA (LR6), bądź wydajnych baterii CR-V3 oznacza, że nigdy nie będzie trudności ze znalezieniem zasilania dla aparatu. Co więcej, aparaty te cechuje wyjątkowo duża sprawność w wykorzystaniu energii: dołączany w komplecie z aparatem zestaw baterii CR-V3 pozwala na wykonanie ponad 500 zdjęć.

Poza formatem JPEG, zdjęcia mogą być również zapisywane w postaci plików RAW, które rejestrują dane dokładnie w takiej formie, w jakiej zostały uchwycone na matrycy bez dalszego przetwarzania - daje to użytkownikom pełną możliwość kontroli odbywających się później procesów edycyjnych. Wykonywane zdjęcia zapisywane są w wewnętrznej 25MB pamięci lub na opcjonalnych kartach xD-Picture Card. Natomiast, jeśli chodzi o przenoszenie zdjęć do komputera osobistego lub wysyłanie ich do drukarki, to modele te dysponują wyjątkowo szybkim interfejsem transferu danych - USB Hi-Speed. Dzięki obsłudze PictBridge, możliwe jest wygodne drukowanie bez użycia komputera na kompatybilnych drukarkach, takich jak np. nowy model Olympus P-11, któremu wydruk zabiera zaledwie 33 sekundy.

Posiadający 8.0 milionów pikseli Olympus SP-350 oraz 7.1 miliona pikseli SP-310 stanowią idealny wybór wysokiej jakości sprzętu przeznaczonego dla ambitnych fotografów, a nawet profesjonalistów szukających kompaktowego i lekkiego rozwiązania, które nie umniejszałoby doskonałości uzyskiwanych obrazów. Obydwa aparaty są dostarczane z oprogramowaniem Olympus Master, a ich pojawienie się na rynku planowane jest na jesień 2005.

Aparaty Olympus SP-350 oraz SP-310 - podstawowe cechy

- 8.0 / 7.1 milionów pikseli
- Jasny obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 38-114mm w aparacie małoobrazkowym), 1:2.8-4.9. łącznie 15-krotne powiększenie przy wykorzystaniu cyfrowego zoomu
- Duży 6.4cm/2.5 cala monitor LCD
- Automatyka, Program, Priorytet przysłony, Priorytet migawki oraz manualna ekspozycja, 24 programy tematyczne (np. Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Sztuczne ognie, Podwodna fotografia szerokokątna)
- Opcje ustawiania ostrości: Pomiar punktowy z opcją wyboru obszaru AF - posiada143 punktów, autofocus iESP oraz manualne ustawianie ostrości
- Tryb super makro - fotografowanie już z 2cm
- Funkcja histogramu w trybach fotografowania i odtwarzania
- Zapis w formatach JPEG lub RAW
- Bardzo długa żywotność baterii (do 510 zdjęć)* oraz możliwość korzystania ze standardowych baterii AA
- Procesor obrazu TruePic TURBO
- Rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem (rozmiar VGA przy 30 klatkach na sekundę), długość nagrywania ograniczona jest jedynie pojemnością karty pamięci
- 25MB pamięci wewnętrznej plus gniazdo kart xD-Picture Card
- Interfejs USB Hi-Speed AutoConnect
- Kompatybilność z PictBridge
- Dostępne konwertery WCON-07F, TCON-17F oraz obudowa do fotografii podwodnej PT-030 rozszerzają fotograficzne możliwości
- Złącze gorącej stopki TTL (tylko model SP-350) dla podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej (np. Olympus FL-20)

* Przy idealnych warunkach i znajdującej się w komplecie baterii CR-V3

Olympus SP-350 - specyfikacja techniczna

NazwaOlympus SP-350
Typcyfrowy aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość8,0 Mp
Sensor
 • 1/1,8 cala CCD
 • 8,3 Megapikseli (8,0 Mp efektywnych)
 • filtr barw podstawowych (RGB)
Pamięć
 • 32 MB wbudowanej (25 MB dla danych obrazu
 • karty xD-Picture Card (do 1 GB)
Rozdzielczość
 • 3264 x 2488
 • 3264 x 2176 ( 3:2 )
 • 2592 x 1944
 • 2288 x 1712
 • 2048 x 1536
 • 1600 x 1200
 • 1280 x 960
 • 640 x 480
Formaty zapisu obrazuRAW, JPEG (DCF, Exif 2.1, PIM III, DPOF, DPS), Motion JPEG (film + WAVE)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • SHQ
 • HQ
 • SQ1
 • SQ2
Obiektyw3x
 • ekwiw. 38 - 114 mm (8,0 - 24 mm nominalnie)
 • 6 elementów w 5 grupach (3 elementy asferyczne)
 • F2.8 - F4.9
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyb.d.
PrzysłonaF2.8 - F4.9
Migawka15 - 1/2000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • programowa automatyka ekspozycji (P-AE)
 • priorytet przysłony
 • priorytet migawki
 • manual
 • 24 programy tematyczne
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrości
 • autofocus TTL z wykorzystaniem matrycy CCD i detekcją kontrastu
 • manual
Tryby pracy autofocusa
 • tryby:{LST
;zakres:
 • tryb normalny: 0,2 / 0,3 m (W/T) - nieskończoność
 • makro: 0,2 / 0,3 m
 • supermakro: od 2 cm
}
Manual focustak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułość
 • Auto
 • ISO50
 • ISO100
 • ISO200
 • ISO400
Balans bieli
 • Auto (TTL ESP)
 • światło słoneczne
 • chmury
 • żarowe
 • jarzeniowe (3)
 • zachód słońca
 • manual (One-touch)
z ręczną regulacją +/-7
Efektypanorama (tylko z kartami Olympus xD-Picture Card)
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjneb.d.
Rejestracja filmu
 • 640 x 480, 30 kl/s
 • 640 x 480, 15 kl/s
 • 320 x 240, 30 kl/s
 • 320 x 240, 15 kl/s
wszystkie bez limitu długości
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 115.000 punktów
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowawbudowana, korekta błysku +/- 2EV, zasięg: 0,2 - 3,8 m (szeroki kąt) / 0,5 - 2,2 m (tele), liczba przewodnia: 7,5, lampa zewnętrzna
Kontrola błysku
 • Auto
 • redukcja czerwonych oczu
 • wymuszona
 • zablokowana
Stopka akcesoriówtak, gorąca stopka
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjertak
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak
ZłączaUSB 2.0 Hi-Speed Auto Connect / Video Out (kombinowane), wejście zasilacza DC-IN
Pilotb.d.
Zasilanie2 x AA lub zasilacz sieciowy C-3AC (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowaplastik
Wymiary99.5 x 65 x 35 mm
Waga195 g (bez akcesoriów)
Akcesoriaw zestawie: pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, 1 x bateria litowa LB-01 (CR-V3), oprogramowanie OLYMPUS Master 1.2.
OprogramowanieOLYMPUS Master 1.2
Uwagiwycofany z produkcji, inne cechy: zgodność z PictBridge, mapowanie pikseli
Artykuł na Fotopolis3311

Olympus SP-310 - specyfikacja techniczna

NazwaOlympus SP-310
Typcyfrowy aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość7,1 Mp
Sensor
 • 1/1,8 cala CCD
 • 7,41 Megapikseli (7,1 Mp efektywnych)
 • filtr barw podstawowych (RGB)
Pamięć
 • 32 MB wbudowanej (25 MB dla danych obrazu
 • karty xD-Picture Card (do 1 GB)
Rozdzielczość
 • 3072 x 2304
 • 3072 x 2048 ( 3:2 )
 • 2592 x 1944
 • 2288 x 1712
 • 2048 x 1536
 • 1600 x 1200
 • 1280 x 960
 • 640 x 480
Formaty zapisu obrazuRAW, JPEG (DCF, Exif 2.1, PIM III, DPOF, DPS), Motion JPEG (film + WAVE)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw3x
 • 38 - 114 mm (8,0 - 24 mm nominalnie)
 • 6 elementów w 5 grupach (3 elementy asferyczne)
 • F2.8 - F4.9
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyb.d.
PrzysłonaF2.8 - F4.9
Migawka15 - 1/2000 s
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • programowa automatyka ekspozycji (P-AE)
 • priorytet przysłony
 • priorytet migawki
 • manual
 • 24 programy tematyczne
Pomiar światła
 • cyfrowy ESP
 • punktowy
 • centralnie ważony
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingdo 5 kadrów ze zmienną co 1/3EV
Metody pomiaru ostrości
 • Autofocus TTL z wykorzystaniem matrycy CCD i detekcją kontrastu
 • manual
Tryby pracy autofocusa
 • tryby:{LST
;zakres:
 • tryb normalny: 0,2 / 0,3 m (W/T) - nieskończoność
 • makro: 0,2 / 0,3 m
 • supermakro: od 2 cm
}
Manual focustak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułość
 • Auto
 • ISO 50
 • ISO 100
 • ISO 200
 • ISO 400
Balans bieli
 • Auto (TTL ESP)
 • światło słoneczne
 • chmury
 • żarowe
 • jarzeniowe (3)
 • zachód słońca
 • manual (One-touch)
z ręczną regulacją +/-7
Efektypanorama (tylko z kartami Olympus xD-Picture Card)
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjneb.d.
Rejestracja filmu
 • 640 x 480, 30 kl/s
 • 640 x 480, 15 kl/s
 • 320 x 240, 30 kl/s
 • 320 x 240, 15 kl/s, wszystkie bez limitu długości
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 115.000 punktów
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: 0,2 - 3,8 m (szeroki kąt) / 0,5 - 2,2 m (tele);liczba przewodnia: 7,5
Kontrola błysku
 • Auto
 • redukcja czerwonych oczu
 • wymuszona
 • zablokowana
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjeroptyczny z zoomem
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak
ZłączaUSB 2.0 Hi-Speed Auto Connect / Video Out (kombinowane), wejście zasilacza DC-IN
Pilotb.d.
Zasilanie2 x AA lub zasilacz sieciowy C-3AC (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowaplastik
Wymiary99.5 x 65 x 35 mm
Waga180 g (bez akcesoriów)
Akcesoriaw zestawie: pasek, kabel USB, kabel audio/wideo, 1 x bateria litowa LB-01 (CR-V3), oprogramowanie OLYMPUS Master 1.2.
OprogramowanieOLYMPUS Master 1.2
Uwagiinne cechy: zgodność z PictBridge, mapowanie pikseli
Artykuł na Fotopolis3311
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
10
 Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Długo wyczekiwany “No Time to Die” już wkrótce w kinach. Z tej okazji Leica przygotowała limitowaną wersję aparatu Q2, która stylistycznie nawiązuje do filmów o agencie 007.
12
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR III to kompakt niemal idealny. Wiele osób zainteresowanych streetem czy dokumentem narzeka jednak na zbyt szerokie szkło. Specjalnie dla nich powstał wreszcie...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)