Olympus [mju:] DIGITAL 600 - 6 Mp po ciemku

0

Autor: Tomasz Gutkowski

29 Sierpień 2005
Artykuł na: 9-16 minut
Olympus rozszerzył dziś linię cyfrową [mju:] o 6-megapikselowy model [mju:] DIGITAL 600. Charakteryzuje się on podwyższoną efektywnością pracy w słabym oświetleniu, posiada 2,5-calowy wyświetlacz oraz obiektyw z 3-krotnym zakresem ogniskowych.

Olympus [mju:] DIGITAL 600, najnowszy model z cyfrowej linii [mju:], reklamowany jest jako idealny towarzysz nocnych eskapad. Chodzi tu o nowatorską technologię BrightCapture, która z jednej strony ułatwia kadrowanie i pomiar ostrości w słabych warunkach oświetleniowych (m. in. przez rozjaśnienie obrazu na wyświetlaczu), a po drugie optymalizuje ustawienia aparatu w trybach "portret w oświetleniu zastanym", "we wnętrzach", "przy świecach" oraz "zabezpieczenie przed rozmyciem".

Olympus [mju:

DIGITAL 600]

Wspomniana optymalizacja polega na podniesieniu ekwiwalentu czułości do ISO 2500 z jednoczesnym zmniejszeniem rozmiarów obrazu do 1600 x 1200. W ten sam sposób możemy skorzystać z dobieranych ręcznie wartości ISO 800 oraz ISO 1600. Ponieważ [mju:] Digital 600 korzysta z maleńkiej matrycy CCD 1/2,5" nie ma mowy o uzyskaniu takiej czułości w tradycyjny sposób (piksele są zbyt małe, a więc za mało czułe). Domyślamy się, że w rejestracji obrazu biorą udział wszystkie punkty, a następnie obraz jest pomniejszany, co ma zniwelować efekt ziarna na zdjęciu (mówiąc obrazowo, kilka pikseli udaje jeden większy o zwiększonej czułości). Całkiem pomysłowe.

Użytkownik ma do dyspozycji umiarkowanie rozbudowany zestaw funkcji - co prawda są aż 23 programy tematyczne, ale nie ma manualnych trybów ekspozycji. Na wartość naświetlenia można wpływać wspomnianym już doborem czułości oraz kotektą ekspozycji. Do wyboru są też dwie metody pomiaru światła: cyfrowy ESP oraz punktowy.

Aparat wyposażony jest w bardzo duży, 2,5-calowy wyświetlacz LCD oraz obiektyw z 3-krotnym zakresem zoomu (35 - 105mm dla małego obrazka). Bardziej doświadczeni użytwkonicy mogą skorzystać z histogramu dostępnego zarówno w trybie podglądu jak i odtwarzania. Ciekawostką jest funkcja przewodnika wyświetlająca opisy dla poszczególnych trybów pracy i funkcji aparatu.

Olympus [mju:

DIGITAL 600 - wersja rubinowa i granatowa]

Oczywiście tak samo jak inne modele cyfrowe

Olympus [mju:

DIGITAL 600]

Pierwszorzędne fotografowanie i efekty z górnej półki

Niezwykle ostre rezultaty na zdjęciach ukazujące całe bogactwo szczegółów to podstawowy wyróżnik aparatu [mju:] DIGITAL 600. Posiadając 6.0 milionów pikseli oraz precyzyjny obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym (1:3.1-5.1, odpowiednik obiektywu 35-105mm w formacie małoobrazkowym), model ten niezwykle wiernie oddaje fotografowaną scenerię odwzorowując ją z niesłychaną wyrazistością. Jakość obrazu wzbogaca ponadto niezwykle wydajny procesor TruePic TURBO, który zapewnia nie tylko najlepsze efekty, ale skraca również czas uruchamiania i reakcji aparatu.

Podobnie jak wszystkie aparaty spod znaku [mju:] DIGITAL, model ten cechuje stylowa kompaktowa konstrukcja nieprzemakalnego* metalowego korpusu. Dodatkowo aparat [mju:] DIGITAL 600 dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych - Morskiego granatu, Rubinowej czerwieni oraz Arktycznego srebra.]

{BIT|Technologia BrightCapture - 'Zabawa rozkręca się nocą'

Dzięki wyjątkowo dużemu monitorowi LCD o przekątnej 6.4cm, nie powstaną już żadne wątpliwości przy ocenie na ekranie wykonywanych zdjęć. Poza tym, oczywiście, kadrowania ujęcia staje się również o wiele łatwiejsze na monitorze o tak dużych wymiarach. Ale co najciekawsze, przygasające światła dnia dodatkowo rozświetlają możliwości aparatu [mju:] DIGITAL 600. Zastosowanie technologii BrightCapture pozwala na uzyskanie podglądu na monitorze LCD, który normalnie jest niemożliwy w ciemności. Tak więc technologia BrightCapture aktywnie wspiera fotografa przy precyzyjnym kadrowaniu ujęć przy jasności otoczenia stanowiącej jedną piątą oświetlenia, jakie jest potrzebne konwencjonalnym rozwiązaniom. Ta innowacyjna technologia przyspiesza również działanie autofocus'a, dzięki czemu można spontanicznie wykonać wyraziste zdjęcia.

Nie są to jednakże wszystkie możliwości, jakie zapewnia technologia BrightCapture. Po przełączeniu aparatu w tryb "Portretu w dostępnych warunkach oświetleniowych" [mju:] DIGITAL 600 zwiększa czułość matrycy, co daje niesłychanie ciekawe rezultaty wykorzystujące oświetlenie otoczenia - bez potrzeby stosowania flesza. Alternatywnie, w trybie zdjęć "W pomieszczeniach" uaktywniana jest lampa błyskowa i uzyskujemy prawidłowo naświetlone nawet najciemniejsze zakątki pomieszczenia. Dzięki lepszemu wykorzystaniu dostępnego oświetlenia technologia BrightCapture pozwala na stosowanie krótszych czasów naświetlania, efektywnie zabezpieczając przez rozmyciem obrazu na zdjęciu - nawet przy szybko poruszających się obiektach! W przypadku każdego z tych unikalnych trybów, zakłócenia obrazu są efektywnie eliminowane poprzez automatyczne obniżenie rozdzielczości (*1).

Gdy więc słońce chyli się ku zachodowi i zabawa rozkręca się na dobre [mju:] DIGITAL 600 staje się doskonałym towarzyszem, który wspaniale wychwycie gorące emocji chwili i niepowtarzalne sceny wieczoru.]

{BIT|Wszechstronne operacje, w których szybko staniesz się mistrzem

23 programy tematyczne plus Program automatyki pokrywają pełną gamę sytuacji, w jakich wykonuje się zdjęcia - począwszy od portretów, zdjęć krajobrazowych i scen nocnych aż po fotografię podwodną (gdy aparat jest używany łącznie z obudową do fotografii podwodnej PT-029 pozwalającą na wykonywanie zdjęć do 40 metrów pod powierzchnią wody).

Aby dobrać optymalną ekspozycję fotografujący ma do swojej dyspozycji funkcję histogramu. Dostarcza ona nie tylko informacji o rozkładzie jasności wykonanego już zdjęcia, ale udostępnia te dane również w czasie rzeczywistym, gdy aparat jest w trybie fotografowania.

Dla wyjątkowych zbliżeń obiektów oraz uchwycenia najdrobniejszych szczegółów niewielkich przedmiotów aparat [mju:] DIGITAL 600 udostępnia zarówno tryb Makro, jak i super makro pozwalające na wykonywanie zdjęć już z odległości 7cm. Co więcej, praktyczna funkcja rejestrowania sekwencji wideo pozwala na uchwycenie zdarzeń w ruchu - i materiał filmowy można zapisywać do momentu wyczerpania się miejsca w pamięci.

Aby w jeszcze szerszym stopniu wzbogacić wszechstronność fotografowania oraz by sceny zawsze zyskiwały należyte oświetlenie, użytkownik może uaktywnić wbudowaną lampę błyskową oferującą różne tryby działania. Poza trybem redukcji efektu czerwonych oczu model ten wyposażono również w specjalną funkcję edycyjną "eliminowania czerwonych oczu", która pozwala usunąć niekorzystny efekt ze zdjęć, które zostały już zapisane w pamięci.

Niezależnie od wszystkich tych możliwości, aparat [mju:] DIGITAL 600 pozostaje niezwykle prosty w obsłudze. Jeśli jednakże, fotograf znajdzie się w nieoczekiwanej sytuacji zawsze może skorzystać z bardzo pomocnej funkcji przewodnika (Guide Function), która bezpośrednio na monitorze LCD prezentuje cele oraz zalecany zakres użycia rozmaitych funkcji aparatu.

Obsługa PictBridge ułatwia bezproblemowe drukowanie zdjęć bezpośrednio na kompatybilnych drukarkach. Można dzięki temu przenieść zdjęcia na papier i zaprezentować przyjaciołom - w przypadku korzystania z termo-sublimacyjnej drukarki Olympus P-11 można to zrobić już w 33 sekundy.

Wraz ze swym stylowym wyglądem, 6.0 milionami pikseli oraz istnym skarbem w postaci zaawansowanych funkcji takich jak technologia BrightCapture, użytkownicy mają pełną swobodę poszukiwania fotograficznych inspiracji o każdej porze - przy słonecznej pogodzie dnia i w deszczowy mglisty wieczór. Aparat [mju:] DIGITAL 600 będzie dostępny począwszy od jesieni 2005, a dostarczany będzie wraz z oprogramowaniem Olympus Master ułatwiającym zarządzanie plikami.]

{BIT|Aparat Olympus [mju:] DIGITAL 600 - podstawowe cechy:]
{ITL|- 6.0 milionów pikseli
- Technologia BrightCapture ułatwiająca kadrowanie i zapewniająca lepsze rezultaty na zdjęciach wykonywanych w słabym oświetleniu łącznie ze specjalnym trybem zmniejszającym możliwość rozmazania obrazu na zdjęciu
- 6.4cm / 2.5 calowy ekran LCD
- Nieprzemakalny* metalowy korpus w kolorach Morskiego granatu, Rubinowej czerwieni lub Arktycznego srebra
- Obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym 1:3.1-5.1 (odpowiednik obiektywu 35-105mm w formacie małoobrazkowym)
- 23 programy tematyczne (obejmujące: Portret, Plaża i śnieg, Sceny nocne oraz tryby do fotografii podwodnej) plus Program Automatyki
- Procesor TruePicTurbo
- Funkcja rejestrowania sekwencji wideo do pełnej pojemności pamięci
- Tryb Makro oraz Super Makro (od 7cm)
- Kompatybilny z PictBridge
- Wielojęzyczne menu (angielskie, francuskie, niemieckie, hiszpańskie, włoskie oraz rosyjskie), a także możliwość pobrania innych wersji językowych z Internetu poprzez oprogramowanie Olympus Master.
- Funkcja histogramu w trybie fotografowania i odtwarzania
- Specjalne funkcje edycyjne pozwalające na wzbogacanie zdjęć oraz dodawanie kreatywnych efektów: np. eliminowanie czerwonych oczu, regulacja jasności, wstawianie ramki i/lub tytułu
- Dostarczany z oprogramowaniem Olympus Master
- Dostępna opcjonalna obudowa do fotografii podwodnej (PT-029)

* nieprzemakalność (odporność na niekorzystne warunki pogodowe) odpowiada standardowi IEC publikacja 529 IPX4
* (1) Przy korzystaniu z funkcji wymienionych w tym akapicie stosowana jest jakość obrazu odpowiadająca 2.0 milionom pikseli

{BIT|Olympus [mju:] DIGITAL 600 - specyfikacja techniczna]

NazwaOlympus [mju:] Digital 600
Typcyfrowy aparat kieszonkowy
Efektywna rozdzielczość6,0 Mp
Sensor
 • 1/2,5 cala CCD
 • 6,4 Megapikseli (6,0 Mp efektywnych)
 • filtr barw podstawowych
Pamięć
 • u
Rozdzielczość
 • SHQ:2816 x 2112
 • HQ:2560 x 1920
 • SQ1:2560 x 1920
 • 2272 x 1704
 • 2048 x 1536
 • 1600 x 1200
 • SQ2:1280 x 960
 • 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF, Exif 2.1, PIM III, DPOF, DPS), Motion JPEG (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • SHQ
 • HQ
 • SQ1
 • SQ2
Obiektyw3x
 • ekwiw. 35-105mm (5.8-17.4mm nominalnie)
 • 5 elementów w 3 grupach, 3 elementy asferyczne
 • F3.1 - F5.2
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy5x
PrzysłonaF3.1 - F5.2
Migawka1/2 - 1/1000 s (do 4 s w trybie scen nocnych)
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • programowa automatyka ekspozycji (AE)
 • 23 programy tematyczne
Pomiar światłacyfrowy pomiar ESP, pomiar punktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrościautofocus TTL z systemem detekcji kontrastu
Tryby pracy autofocusa
 • matrycowy iESP, punktowy
 • zakres:{LST
}
Manual focusbrak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułość
 • Auto (ISO 64-400)
 • ISO64
 • ISO100
 • ISO200
 • ISO400
 • ISO800
 • ISO1600)
Balans bieli
 • Auto (TTL ESP)
 • żarowy
 • jarzeniowy (1, 2, 3)
 • chmury
 • słońce
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjneb.d.
Rejestracja filmu
 • 640 x 480, 15 kl/s
 • 320 x 240, 15 kl/s
 • 160 x 120, 15kl/s
bez limitu długości}
Monitor LCD2,5 cala TFT LCD, 115,000 punktów
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowawbudowana, zasięg: do 2,5 m (szeroki kąt) / do 4,0 m (tele), liczba przewodnia: 6,5
Kontrola błysku
 • Auto
 • redukcja efektu czerwonych oczu
 • błysk dopełniający (wymuszona aktywacja lampy)
 • wyłączenie lampy (brak błysku)
Stopka akcesoriówbrak
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjerbrak
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak
Złączawejście zasilacza DC IN, port typu multi USB, wyjście wideo
Pilotb.d.
ZasilanieLi-Ion akumulator LI-12B lub opcjonalny zasilacz D-7AC
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowametal
Wymiary97x 55 x 26.5 mm
Waga128,5g (bez akcesoriów)
Akcesoriaw zestawie: Pasek, Kabel USB, Kabel wideo, Bateria wielokrotnego Ładowania, ładowarka, oprogramowanie OLYMPUS Master
OprogramowanieOlympus Master
Uwagi
 • 3-kolory: arktyczne srebro, morski granat, rubinowa czerwień
 • inne cechy: zgodność z PictBridge, mapowanie pikseli
Artykuł na Fotopolis3310
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy
Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy
Chyba każdy wie, jak działa camera obscura, ale Sean Anderson podpowiada, jak w prosty sposób ją rozbudować i wykorzystać do tworzenia intrygujących cyfrowych zdjęć rodem z wielkiego formatu.
0
1
Olympus PEN E-P7 - korpus premium dla amatora. Będzie miał tylu miłośników, co wrogów
Olympus PEN E-P7 - korpus premium dla amatora. Będzie miał tylu miłośników, co wrogów
Już jest! Pierwszy aparat Olympusa wyprodukowany przez nowego właściciela to świetna i stylowa propozycja dla hobbystów fotografii. Niestety producent zapomina, że...
0
13
Nadchodzi nowy retro korpus Olympusa. Czy to nowa era zaawansowanych PEN-ów?
Nadchodzi nowy retro korpus Olympusa. Czy to nowa era zaawansowanych PEN-ów?
Jak wskazują donosy, już niebawem premiera pierwszego korpusu Olympus wypuszczonego pod skrzydłami OMDS. Czego możemy się spodziewać?
0
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)