Panasonic Lumix FZ2000 - druga odsłona superzooma

Autor: Michał Chrzanowski

19 Wrzesień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Panasonic zaprezentował najnowszy aparat typu bridge. Model Lumix FZ2000 to przede wszystkim matryca MOS o wielkości 1 cala, obiektyw Leica z 20x zoomem, nagrywanie w jakości 4K i ergonomiczny korpus.

Panasonic Lumix FZ2000 to następca modelu FZ1000, który swoją premierę miał w połowie 2014 roku. Jak zapewnia producent, nowy model to doskonały aparat zarówno dla zaawansowanych użytkowników, jak i amatorów poszukujących urządzeń z zaawansowanymi funkcjami fotograficznymi. W porównaniu do poprzednika zmieniło się sporo.

FZ2000 został wyposażony w nowy obiektyw Leica DC Vario-Elmart o zakresie ogniskowych 24-480 mm (odpowiednik dla pełnoklatkowej matrycy) i zmiennym świetle f/2.8-4.5. Co więcej, zapewnia on wewnętrzne ogniskowanie. Oznacza to, że podczas zoomowania nie zmienia on swojej wielkości - wszystko odbywa się wewnątrz tubusu.

Usprawniony układ optyczny składa się z 16 elementów rozmieszczonych w 11 grupach. Wśród nich znajdziemy 4 soczewki APSH, 4 ze szkła ED, 1 element ASPH. ED oraz 8 szkieł ze specjalnymi powłokami. Z kolei 9-listkowa przysłona ma pozwolić uzyskać miękkie rozmycie nieostrości, a także okrągłe bokeh. Funkcjonalną ciekawostką jest także fakt, że nowy FZ2000 został wyposażony we wbudowany filtr szary, którego moc będzie w stanie kontrolować za pomocą przełącznika znajdującego się na obiektywie. Tak więc filtr ND z pewnością okaże się nieoceniony podczas fotografowania w bardzo słoneczny dzień.

Ponadto mechanizm prowadnika, w który została wyposażona konstrukcja jest zwykle stosowany w profesjonalnych kamerach wideo. „Prowadnik w połączeniu z wewnętrzną strukturą zoomu zapewnia znakomitą stabilność barycentryczną przekładającą się na płynne i stabilne działanie zoomu, czego efektem jest aż o 80% mniejsze rozmycie zdjęć niż w przypadku poprzednika, modelu FZ1000“ - podkreśla producent.

 

Ujęcia będziemy mogli komponować za pomocą wizjera OLED LVF o rozdzielczości 2,36 MP. Zastosowanie technologii OLED do wizjera LVF pozwoliło uzyskać wysoką szybkość reakcji przy opóźnieniu mniejszym niż 0,01 s, a także wysoki kontrast 10 000:1 gwarantujący doskonałą widoczność. Punkt oczny wynosi ok. 20 mm, co przekłada się na komfort patrzenia także osobom noszącym okulary - zapewnia producent.

Nowy FZ2000 to także 3-calowy, uchylny ekran dotykowy o rozdzielczości ok. 1040 tys. punktów. Dzięki niemu będziemy w stanie fotografować zarówno po dużym jak i małym kątem patrzenia. Do tego otrzymamy dobrze zaprojektowany i bardzo ergonomiczny korpus. Znajdziemy na nim pokrętła i przyciski, które zapewnią wygodne i intuicyjne sterowanie aparatem zarówno podczas fotografowania jak i filmowania.

Serce aparatu Lumix FZ2000 stanowi 1-calowa matryca MOS o rozdzielczości 20.1 MP. Jak zapewnia producent, ma ona zapewnić lepszy stosunek sygnału do szumu, co niewątpliwie przełoży się na pracę w słabszych warunkach oświetleniowych. Górna granica czułości matrycy to ISO 12 800, ale będziemy ją w stanie rozszerzyć aż do ISO 25 600. Nie możemy także narzekać na szybkość zdjęć seryjnych. Fotografować będziemy mogli z prędkością 12 kl/s. (tryb AFS) i 7 kl/s. (tryb AFC). Z taką prędkością bufor powinien zapełnić się po wykonaniu 100 zdjęć JPEG lub 30 plików RAW - podaje producent. Z kolei w uchwyceniu w kadrze szybko poruszających się obiektów pomoże także wydajny system autofokusa, gdzie czas przeostrzania ma wynieść zaledwie 0.09 sekundy.

Lumix FZ2000 może okazać się także świetnym wyborem dla miłośników filmowania. Daje możliwość nieograniczonego nagrywania filmów w jakości 4K (Cinema 4K 4096 x 2160 / 24 kl./s i QFHD 4K 3840x2160 / do 30 kl./s) w formacie MOV/MP4 oraz filmów w jakości Full HD z wysoką przepływnością 200 Mb/s (ALL-Intra) lub 100 Mb/s (IPB). Do tego otrzymujemy także gniazda mikrofonowe i słuchawkowe, co tylko podkreśla fakt, że nowy Lumix powstał także z myślą o filmowaniu.

Umożliwia on również przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym poprzez opcjonalny kabel mikro HDMI w trakcie nagrywania filmu. Ponadto, aby umożliwić tworzenie niepowtarzalnych filmów, aparat jest wyposażony także w takie profesjonalne funkcje jak Dolly Zoom, VFR (Variable Frame Rate — zmienny klatkaż), tryb filmu poklatkowego i tryb animacji poklatkowej - podkreśla producent.

Oczywiście jak na Panasonica przystało do wyboru będziemy mieć liczne funkcje znane dobrze ze wcześniejszych modeli. Nie zabrakło 4K Photo, opcji Post Focus oraz łączności bezprzewodowej. Do tego będziemy mieć do wyboru także nowe rozwiązanie Focus Stacking, które umożliwi robienia wielu zdjęć tej samej klatki z różnymi ustawieniami przysłony, a następnie łączenie ich w jeden obraz i wybieranie ostrego obszaru kadru. Ta opcja może przypaść do gustu miłośnikom makrofotografii.

Panasonic Lumix FZ2000 ma trafić do sprzedaży w połowie listopada 2016 roku. Zapłacimy za niego 1249 euro (polska cena jeszcze nie jest znana). Więcej informacji znajdziecie na stronie www.panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły