Już jutro premiera tajemniczego Hasselblada. Czy zobaczymy "kompaktowy" średni format?

Już jutro premiera tajemniczego Hasselblada. Czy zobaczymy "kompaktowy" średni format?

Hasselblad rozbudza wyobraźnię użytkowników udostępniając w sieci szczątkowe informacje na temat “rewolucyjnego” aparatu, który ma zostać zaprezentowany już jutro.

W ostatnim czasie wydawało się, że Hasselbladowi trudno znaleźć na siebie miejsce na rynku. Nowe kierownictwo zapewniało jednak, że zawróci firmę na właściwe tory. Potwierdzeniem tych słów miał być zaprezentowany w kwietniu 100-megapikselowy model H6D, ale pracę domową odrobił także dział marketingu. Od kilku dni w sieci pojawiają się informację o nowym, “rewolucyjnym” aparacie średnioformatowym, który zmienić ma oblicze rynku fotograficznego, a którego premiera przewidziana jest na środę, 22 czerwca.

Do tej pory producent udostępnił dwa niewiele zdradzające zdjęcia.Widzimy na nich prawdopodobną obudowę wizjera i pokrętło nastaw. Spekulacjom jednak nie ma końca, głównie za sprawą notki producenta, informującej, że aparat będzie “pierwszym na świecie”.

Fotografowie od razu stwierdzili, że zapewne  w środku znajdzie się 50-milionowa matryca Sony i będzie to pierwszy bezlusterkowy aparat formatowy, ale takie miano otrzymały już przecież produkcje PhaseOne, tworzone we współpracy ze szwajcarską firmą Alpa. Wydaje się więc, że rewolucja odbędzie się tu na nieco innej płaszczyźnie.

Zawsze pociągał Cię średni format, ale z różnych powodów nie mogłeś zdecycować się na zmianę systemu? Nie jesteś profesjonalnym fotografem i dlatego nie interesują cię produkty Hasselblada? Tym bardziej powinieneś oglądać naszą środową premierę. W środę fotografia nabierz nowego wymiaru” - czytamy w zaproszeniu do obejrzenia premiery na żywo, które otrzymał serwis Mirrorless Rumors.

 

Czy nowy wymiar mamy traktować dosłownie? Jeśli tak, to całkiem prawdopodobne, że firma pokaże pierwszy, “kompaktowy” cyfrowy aparat średnioformatowy, tworzony na wzór klasycznych, analogowych konstrukcji w rodzaju aparatów Fujifilm GF670, Mamiya 7 II czy Makiny W67, który - jeśli zawierzyć słowom producenta - miałby przyciągnąć uwagę również zwykłych fotografujących. Czy oznacza to, że oferowany będzie w przystępnej, jak na średni format cenie? Byłoby to spełnieniem marzeń niejednego fotografa.

Odpowiedź na to pytanie poznamy już jutro o godzinie 14:00. Oficjalną premierę możecie oglądać za pośrednictwem filmu linkującego do wydarzenia na żywo, zamieszczonego powyżej.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS M100 - test aparatu
10 Kwi 2018
Ten maluch ma być wygodnym aparatem dla początkujących i atrakcyjną alternatywą w codziennej fotografii dla smartfonów. Mimo niskiej ceny oferuje sporo rozwiązań znanych z bardziej zaawansowanych modeli. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Olympus M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO - test obiektywu
30 Mar 2018
Ciekawi jak w naszym teście wypadł nowy M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO? Zobaczcie, czy jest to obiektyw godny najbardziej wymagającego fotografa.
1
Loupedeck - test konsoli do Lightrooma
16 Mar 2018
Loupedeck to zaawansowany kontroler, który od podstaw został zaprojektowany z myślą o programie Lightroom. Producent mówi jasno: przy jego użyciu postprodukcja będzie szybka i intuicyjna, jak nigdy wcześniej. Dziś sprawdzamy, czy te słowa znajdą potwierdzenie w praktyce.
2
Sony A7R III - test aparatu
14 Mar 2018
Stabilizowana, 42-milionowa matryca, tryb seryjny 10 kl./s, filmy 4K i tryb Pixel Shift, a wszystko zamknięte w solidnym kompaktowym body. Sony A7R III to jeden głównych pretendentów do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Sprawdzamy czy zasługuje na ten tytuł.
3