Już jutro premiera tajemniczego Hasselblada. Czy zobaczymy "kompaktowy" średni format?

Już jutro premiera tajemniczego Hasselblada. Czy zobaczymy "kompaktowy" średni format?

Hasselblad rozbudza wyobraźnię użytkowników udostępniając w sieci szczątkowe informacje na temat “rewolucyjnego” aparatu, który ma zostać zaprezentowany już jutro.

W ostatnim czasie wydawało się, że Hasselbladowi trudno znaleźć na siebie miejsce na rynku. Nowe kierownictwo zapewniało jednak, że zawróci firmę na właściwe tory. Potwierdzeniem tych słów miał być zaprezentowany w kwietniu 100-megapikselowy model H6D, ale pracę domową odrobił także dział marketingu. Od kilku dni w sieci pojawiają się informację o nowym, “rewolucyjnym” aparacie średnioformatowym, który zmienić ma oblicze rynku fotograficznego, a którego premiera przewidziana jest na środę, 22 czerwca.

Do tej pory producent udostępnił dwa niewiele zdradzające zdjęcia.Widzimy na nich prawdopodobną obudowę wizjera i pokrętło nastaw. Spekulacjom jednak nie ma końca, głównie za sprawą notki producenta, informującej, że aparat będzie “pierwszym na świecie”.

Fotografowie od razu stwierdzili, że zapewne  w środku znajdzie się 50-milionowa matryca Sony i będzie to pierwszy bezlusterkowy aparat formatowy, ale takie miano otrzymały już przecież produkcje PhaseOne, tworzone we współpracy ze szwajcarską firmą Alpa. Wydaje się więc, że rewolucja odbędzie się tu na nieco innej płaszczyźnie.

Zawsze pociągał Cię średni format, ale z różnych powodów nie mogłeś zdecycować się na zmianę systemu? Nie jesteś profesjonalnym fotografem i dlatego nie interesują cię produkty Hasselblada? Tym bardziej powinieneś oglądać naszą środową premierę. W środę fotografia nabierz nowego wymiaru” - czytamy w zaproszeniu do obejrzenia premiery na żywo, które otrzymał serwis Mirrorless Rumors.

 

Czy nowy wymiar mamy traktować dosłownie? Jeśli tak, to całkiem prawdopodobne, że firma pokaże pierwszy, “kompaktowy” cyfrowy aparat średnioformatowy, tworzony na wzór klasycznych, analogowych konstrukcji w rodzaju aparatów Fujifilm GF670, Mamiya 7 II czy Makiny W67, który - jeśli zawierzyć słowom producenta - miałby przyciągnąć uwagę również zwykłych fotografujących. Czy oznacza to, że oferowany będzie w przystępnej, jak na średni format cenie? Byłoby to spełnieniem marzeń niejednego fotografa.

Odpowiedź na to pytanie poznamy już jutro o godzinie 14:00. Oficjalną premierę możecie oglądać za pośrednictwem filmu linkującego do wydarzenia na żywo, zamieszczonego powyżej.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2