Już jutro premiera tajemniczego Hasselblada. Czy zobaczymy "kompaktowy" średni format?

Już jutro premiera tajemniczego Hasselblada. Czy zobaczymy "kompaktowy" średni format?

Hasselblad rozbudza wyobraźnię użytkowników udostępniając w sieci szczątkowe informacje na temat “rewolucyjnego” aparatu, który ma zostać zaprezentowany już jutro.

W ostatnim czasie wydawało się, że Hasselbladowi trudno znaleźć na siebie miejsce na rynku. Nowe kierownictwo zapewniało jednak, że zawróci firmę na właściwe tory. Potwierdzeniem tych słów miał być zaprezentowany w kwietniu 100-megapikselowy model H6D, ale pracę domową odrobił także dział marketingu. Od kilku dni w sieci pojawiają się informację o nowym, “rewolucyjnym” aparacie średnioformatowym, który zmienić ma oblicze rynku fotograficznego, a którego premiera przewidziana jest na środę, 22 czerwca.

Do tej pory producent udostępnił dwa niewiele zdradzające zdjęcia.Widzimy na nich prawdopodobną obudowę wizjera i pokrętło nastaw. Spekulacjom jednak nie ma końca, głównie za sprawą notki producenta, informującej, że aparat będzie “pierwszym na świecie”.

Fotografowie od razu stwierdzili, że zapewne  w środku znajdzie się 50-milionowa matryca Sony i będzie to pierwszy bezlusterkowy aparat formatowy, ale takie miano otrzymały już przecież produkcje PhaseOne, tworzone we współpracy ze szwajcarską firmą Alpa. Wydaje się więc, że rewolucja odbędzie się tu na nieco innej płaszczyźnie.

Zawsze pociągał Cię średni format, ale z różnych powodów nie mogłeś zdecycować się na zmianę systemu? Nie jesteś profesjonalnym fotografem i dlatego nie interesują cię produkty Hasselblada? Tym bardziej powinieneś oglądać naszą środową premierę. W środę fotografia nabierz nowego wymiaru” - czytamy w zaproszeniu do obejrzenia premiery na żywo, które otrzymał serwis Mirrorless Rumors.

 

Czy nowy wymiar mamy traktować dosłownie? Jeśli tak, to całkiem prawdopodobne, że firma pokaże pierwszy, “kompaktowy” cyfrowy aparat średnioformatowy, tworzony na wzór klasycznych, analogowych konstrukcji w rodzaju aparatów Fujifilm GF670, Mamiya 7 II czy Makiny W67, który - jeśli zawierzyć słowom producenta - miałby przyciągnąć uwagę również zwykłych fotografujących. Czy oznacza to, że oferowany będzie w przystępnej, jak na średni format cenie? Byłoby to spełnieniem marzeń niejednego fotografa.

Odpowiedź na to pytanie poznamy już jutro o godzinie 14:00. Oficjalną premierę możecie oglądać za pośrednictwem filmu linkującego do wydarzenia na żywo, zamieszczonego powyżej.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
2
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1