Pentax K-S2

Autor: Maciej Luśtyk

10 Luty 2015
Artykuł na: 17-22 minuty
Ricoh zaprezentował nową lustrzankę, będącą bardziej zaawansowaną pozycją od pokazanego w zeszłym roku modelu K-S1. Pentax K-S2 między innymi oferuje obrotowy ekran LCD, moduł Wi-Fi i i uszczelnianą obudowę.

Aparat Pentax K-S2 wyposażono w 20-megapikselową matrycę APS-C obsługiwaną przez procesor obrazu PRIME MII, 11 punktowy autofokus SAFOX X AF z 9 punktami krzyżowymi, o skuteczności do -3EV, dwa pokrętła ustawień i obrotowy ekran LCD. Po raz pierwszy wśród aparatów z serii K pojawiły się też moduły łączności Wi-fi i NFC umożliwiające szybkie przesyłanie zdjęć do sieci,urządzenia mobilne oraz zdalne sterowanie aparatem z poziomu smartfona. Aparat umożliwia też filmowanie w jakości Full HD 1080p w formacie H.264 z prędkością 30 kl/s i wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 5,5 kl/s i najkrótszym czasem naświetlania 1/6000s. Zakres czułości aparatu rozciąga się do wartości ISO 51200. Wszystko to zamknięto w uszczelnianej, odpornej na warunki atmosferyczne obudowie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Ponadto aparat wyposażono symulator filtra dolnoprzepustowego. Działa to w ten sposób, że podczas ekspozycji zdjęcia matryca lekko wibruje, co pozwala zredukować występowanie efektu mory podczas fotografowania gęstych, szczegółowych wzorów. Ponadto w aparacie zastosowano system stabilizacji oraz nową funkcję wspomagającą fotografowanie poprzez przechylenie matrycy. Na razie nie wiemy w jaki sposób będzie to dokładnie działać, jednak z pewnością dowiemy się tego podczas zaczynających się w czwartek targów CP+ 2015, na których aparat zostanie zaprezentowany.

Aparat będzie dostępny w kilku wersjach kolorystycznych i ma pojawić się w sprzedaży w marcu w cenie 800 dolarów w zestawie z obiektywem Pentax-DA L 18-50mm F4-5.6 DC WR. Na razie nie mamy informacji na temat polskiej ceny i daty premiery.

Specyfikacja:

Nazwa Pentax K-S2
Producent Pentax
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca APS-C CMOS (23,5 x 15,7 mm)
Efektywna rozdzielczość 20 Mp
Matryca APS-C
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200
Rozdzielczość maksymalna 5472 x 3648, 4224 x 2816, 3072 x 2048, 1920 x 1280
Formaty zapisu RAW
JPEG
Kompresja best
better
good
Balans bieli manualny
ustawienia predefiniowane
Korekta obrazu Przestrzeń barwna: sRGB / Adobe RGB
Mocowanie obiektywu Pentax KAF2
Kontrola błysku Auto
Manual
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
Stabilizacja stabilizacja matrycy
Synchronizacja z lampą 1/180 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
scenerie
Bulb
preselekcja czułości
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Migawka 1/6000 - 30 s
Bracketing ekspozycji 3 kadry +/- 1/2 lub 1/3 EV
Zdjęcia seryjne 8 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
multi
Pomiar ostrości Detekcja fazyDetekcja kontrastu11 punktów AF
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
wielopunktowy AF
Wizjer tak, optyczny
100% krycia kadru
Ekran LCD 3-calowy
obrotowy
921 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 30fps
Full HD 25fps
Full HD 24fps
720p 60fps
720p 50fps
Pilot Wi-Fi
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
D-LI109
Wydajność zasilania 410
Obudowa uszczelniona
Wymiary 91 x 123 x 73 mm
Waga 678 g
Gwint statywu Tak
Warunki atmosferyczne Obudowa odporna na warunki atmosferyczne
Funkcje indywidualne Wi-fi
NFC
nagrywanie time-lapsów
tworzenie filmów 4K ze zdjęć
uchylana matryca
symulacja filtra dolnoprzepustowego

Informacja prasowa:

RICOH IMAGING EUROPE S.A.S. z przyjemnością ogłasza wypuszczenie na rynek nowej cyfrowej lustrzanki jednoobiektywowej PENTAX K-S2. Jej wyjątkowe osiągi są w stanie rywalizować z wieloma droższymi modelami; posiada ona cały zakres różnych funkcji przydatnych w rozmaitych sytuacjach a wszystko to jest zamknięte w kompaktowej obudowie, odpornej na kurz i czynniki atmosferyczne, z uchylnym wyświetlaczem LCD.
PENTAX K-S2 jest najmniejszą na świecie cyfrową lustrzanką jednoobiektywową* (SLR) której obudowa jest odporna na kurz i niesprzyjające warunki pogodowe, dzięki temu idealnie nadaje się do robienia zdjęć w plenerze. Posiada ona system autofokusa SAFOXX, stworzony przez PENTAXA, który sprawdza się wyśmienicie przy słabym oświetleniu i/lub szybko poruszających się obiektach. Oprócz tego wyposażona została w cały zakres zaawansowanych funkcji które mogą z powodzeniem rywalizować z funkcjami droższych aparatów: symulator filtra AA (anty-antyaliasingowego), zapewniający taki sam poziom redukcji efektu mory jak optyczny filtr AA; wizjer optyczny ze szklanym elementem pentapryzmatycznym, zapewniający pokrycie około 100% pola widzenia; wbudowany mechanizm redukcji wstrząsów oraz maksymalną czułość ISO sięgającą 51200. Aparat posiada także możliwość zdalnego sterowania przy robieniu zdjęć, możliwość połączenia z bezprzewodową siecią LAN i funkcję NFC, ułatwiającą komunikację ze smartfonami i tabletami.K-S2 będzie dostępny w trzech głównych kolorach obudowy: czarnym, białym i czarno-pomarańczowym. Dodatkowo można zamówić opcjonalnie inną obudowę spośród siedmiu wariantów dostępnych w dwóch kolekcjach outdoorowych: trzech kolorów w Kolekcji Terenowej i czterech kolorów w Kolekcji Sportowej.
Firma RICOH IMAGING na potrzeby aparatu PENTAX K-S2 także stworzyła standardowy obiektyw zmiennoogniskowy smc PENTAX-DA L 18-50mm F4-5.6 DC WR RE odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, który wysuwa się lub chowa w zależności od potrzeby. Dzięki temu aparat zachowuje swoje kompaktowe wymiary i jest łatwy do przenoszenia lecz jego osiągi pozostają na niezmiennie wysokim poziomie.

Główne funkcje

Najmniejsza na świecie obudowa odporna na kurz i niesprzyjające warunki atmosferyczne*
Obudowa aparatu K-S2 została tak zaprojektowana aby połączyć komfort użytkowania z uszczelnieniem i odpornością na kurz. W kluczowych miejscach założono sto uszczelek aby ani deszcz ani kurz nie mogły przeniknąć do środka aparatu; dlatego K-S2 to idealny wybór jeśli lubisz robić zdjęcia w plenerze, podczas wspinaczki w górach, biwakowania, lub podczas uprawiania sportu. Do aparatu dodano extra kompaktowy obiektyw zmienno ogniskowy, którego długość to zaledwie 41 milimetrów w pozycji złożonej; jego konstrukcja jest także w pełni uszczelniona i odporna na złe warunki atmosferyczne. Aparat K-S2 wraz z takim obiektywem to wyjątkowo wygodna kombinacja dla amatorów lubiących aktywność i zdjęcia plenerowe.

Uchylny wyświetlacz LCD - obrazy są lepiej widoczne

Aparat K-S2 został wyposażony w wyświetlacz LCD z technologią Air Gapless (bez pęcherzyków powietrza), który jest pokryty specjalną warstwą żywicy pomiędzy panelem ochronnym a właściwym wyświetlaczem. Pozwala to na obniżenie poziomu odblasków i dyspersji światła zapewniając świetną widoczność w każdych warunkach. Po raz pierwszy w lustrzance cyfrowej PENTAXA z wymiennym obiektywem zastosowano uchylny wyświetlacz, pozwalający na patrzenie na obrazy pod różnymi kątami. Po przekręceniu wyświetlacza o 180 stopni można także uruchomić przycisk autoportretu, udostępniony dodatkowo obok klasycznego przycisku wyzwalacza migawki, co w znacznym stopniu ułatwia robienie sobie świetnych autoportretów.

Bardzo precyzyjny system autofokusa z modułem SAFOXX

Aparat K-S2 posiada najnowocześniejszy moduł sensoryczny SAFOXX AF, który zapewnia wysoką precyzję autofokusa. 11 czujników, w tym dziewięć czujników krzyżowych w środku pola, pozwala na bezbłędne złapanie ostrości przy oświetleniu nawet tak słabym jak -3 EV. Funkcja ekspansji wybranego fragmentu pozwala na śledzenie poruszającego się obiektu nawet jeśli jego ruch wykracza poza wcześniej wybraną powierzchnię kadru; jest to możliwe poprzez ocenę szacunkową danych dotyczących odległości, zebranych przez czujniki ogniskujące znajdujące się w pobliżu.
Funkcja blokady AF utrzymuje wybrany obiekt w polu ostrości po namierzeniu nawet gdy system śledzenia AF gubi go. Detekcja poruszających się obiektów jeszcze nigdy nie była taka łatwa.

Obrazy o wysokiej rozdzielczości generowane przez matrycę z około 20.12 efektywnymi megapikselami przy super wysokiej częstotliwości ISO51200

Aparat K-S2 posiada bardzo wydajną matrycę CMOS z około 20.12 efektywnymi megapikselami pozwalającą na rejestrację obrazów o super wysokiej rozdzielczości. Aparat nie posiada optycznego filtru anty-antyaliasingowego AA przez co może zoptymalizować osiągi matrycy. Połączenie tej matrycy z procesorem obrazu PRIME MII daje obrazy o żywych, naturalnych kolorach i delikatnej gradacji a szumy na wszystkich poziomach czułości są efektywnie minimalizowane, nawet jeśli używa się najwyższe ISO 51200.

Wbudowany mechanizm redukcji wstrząsów/stabilizacji (SR) i symulator filtra anty-aliasingowego (AA) redukują efektywnie morę.

Wbudowany mechanizm stabilizacji SR

Aparat K-S2 posiada opracowany przez firmę PENTAX mechanizm stabilizacji matrycy i redukcji wstrząsów SR (z ang. Shake Reduction) który efektywnie minimalizuje poruszenia aparatu zapewniając ostre zdjęcia bez rozmycia nawet w warunkach, w których łatwo o wstrząsy takich jak użycie teleobiektywu, robienie zdjęć w przy słabym oświetleniu lub fotografowanie krajobrazów przy zachodzie słońca.

Innowacyjny symulator filtru anty-aliasingowego AA

Dzięki poddaniu jednostki matrycy mikroskopijnym wibracjom na poziomie podpikselowym podczas ekspozycji, symulator filtra AA w aparacie K-S2 gwarantuje ten sam efekt redukcji mory jaki zapewnia filtr optyczny AA. Jednak w przeciwieństwie do filtra optycznego, którego rezultaty są zawsze identyczne, ten innowacyjny symulator pozwala na włączanie i wyłączanie efektu filtra AA jak również na dopasowanie poziomu tego efektu do poszczególnej sceny lub obiektu.

Inne funkcje wspierające robienie zdjęć

Mechanizm redukcji wstrząsów aparatu K-S2 jest tak zaprojektowany że może elastycznie poruszać jednostką matrycy we wszystkich kierunkach; w poziomie (prawo/lewo) lub w pionie (góra/dół) lub nawet obrócić ją wokół własnej osi. Dzięki takiemu rozwiązaniu aparat K-S2 posiada cały zestaw przydatnych funkcji, takich jak ASTRO TRACER, ułatwiającą zaawansowaną fotografię astronomiczną w połączeniu z opcjonalnymi mechanizmami O-GPS1 GPS.

Wizjer optyczny z prawie 100 procentowym pokryciem pola widzenia

Pomimo niewielkich rozmiarów aparat K-S2 posiada wizjer ze szklanymi pryzmatami i powłokami ochronnymi – jest to takie samo rozwiązanie optyczne jak w przypadku modeli z wyższej półki. Przy powiększeniu rzędu ok. 0.95 razy wizjer jest w stanie pokazać jasny, wyraźny obraz pola zdjęcia, ułatwiający ostrzenie i kadrowanie.

Szybka migawka - poruszające się obiekty są zawsze ostre i wyraźne

Aparat K-S2 posiada migawkę o szybkości do 1/6000 sekundy więc nawet szybko poruszające się obiekty na zdjęciach będą zawsze ostre. W połączeniu z szybką funkcją zdjęć seryjnych (do 5.5 klatek na sekundę) migawka ta zapewnia piękne kadry i wykorzystanie każdej okazji na świetne zdjęcia.

Łatwa komunikacja ze smartfonami dzięki bezprzewodowemu połączeniu LAN - po raz pierwszy w aparacie z serii PENTAX K.

Aparat K-S2 posiada funkcje bezprzewodowego połączenia LAN (Wi-Fi) zapewniające łatwiejszą komunikację ze smartfonami i tabletami. Dzięki funkcji NFC (Near Field Communication - komunikacji bliskiego zasięgu) można go połączyć ze smartfonem, posiadającym analogiczny tryb NFC lub z innymi kompatybilnymi urządzeniami - wystarczy, że aparat znajdzie się w ich pobliżu. Po zainstalowaniu niedawno opracowanej aplikacji Image Sync na dowolnym urządzeniu użytkownik będzie miał możliwość zdalnej kontroli przesłony, prędkości migawki i czułości ISO w aparacie K-S2; będzie także mógł zdalnie wyzwalać migawkę, kontrolować kadr w podglądzie na żywo, a nawet przeglądać i wrzucać zdjęcia bezpośrednio na portale społecznościowe takie jak Facebook.

Technologie obróbki obrazu opracowane wyłącznie przez firmę RICOH

Aparat K-S2 posiada funkcję podwyższenia klarowności obrazu (Clarity Enhancement )– oryginalną technologię opracowaną przez firmę RICOH która ma za zadanie oddanie faktury danego obiektu i jego wszelkich nierówności w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistości w oparciu o charakterystykę ludzkiego wzroku. Na pokrętle wyboru trybów znajduje się nowa pozycja A-HDR (Zaawansowany HDR) która łączy podwyższenie klarowność ze zwykłym trybem HDR, tworząc obraz o wyjątkowo wysokiej gradacji z połączenia trzech zdjęć zrobionych przy różnych parametrach ekspozycji. Dzięki temu nowemu trybowi również na zdjęciach HDR można łatwiej uzyskać bardziej dramatyczne efekty podobne do malowanych obrazów.

Cały zestaw narzędzi do tworzenia wyjątkowych, unikalnych i kreatywnych zdjęć

W aparacie K-S2 można wybierać pomiędzy 11 trybami zdjęć niestandardowych z elastyczną kontrolą różnych parametrów i dziewięcioma trybami filtrów cyfrowych. W połączeniu z 19 Trybami Scen i bezproblemowym trybem Zdjęcie Automatyczne to duży zestaw narzędzi dzięki którym każda scena i obiekt może być pokazany w oryginalny sposób.

Dwa pokrętła elektroniczne

Aparat K-S2 posiada parę pokręteł elektronicznych: jedno na górze uchwytu obudowy i drugie na tylnym panelu. W trybie P (Program) robienia zdjęć użytkownik może za pomocą tych pokręteł na przykład niezależnie sterować przesłoną i zmieniać ustawienia migawki. Obsługa aparatu jest teraz bardziej intuicyjna, bez potrzeby odrywania oczu od wizjera.
Pentax K-S2

Nagrywanie filmów w trybie Full HD

Aparat K-S2 posiada wbudowany mikrofon stereofoniczny i jest w stanie rejestrować piękne filmy wideo w trybie Full HD (1920 x 1080 pikseli; szybkość przesuwu klatek: 30/25/24) w formacie H.264 razem z naturalnie brzmiącym dźwiękiem stereo. Nawet szybko poruszające się obiekty będą ostre i naturalne. Zaawansowane funkcje nagrywania obejmują: tryb poklatkowy 4K który łączy zdjęcia zrobione w regularnych odstępach czasu i tworzy z nich jeden plik filmowy; tryb Strumień Gwiazd (Star Stream) który pozwala na wzmacnianie lub osłabianie śladów gwiazd zarejestrowanych na filmie.

Inne cechy

-77-segmentowy czujnik precyzyjnego pomiaru światła
-Naddźwiękowy mechanizm DR usuwania kurzu (Dust Removal) z matrycy CMOS - zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń które mogłyby popsuć zdjęcia
-Funkcje samowyzwalacza dostępne w trybie zdjęć seryjnych
-Główne cechy obiektywu zmiennoogniskowego smc PENTAX-DA L 18-50mmF4-5.6 DC WR RE
-Ultra cienki, składany obiektyw zmiennoogniskowy z zakresem ogniskowych od 27,5 do 76,5 mm w formacie 35 mm
-Konstrukcja odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne i wodę – można go używać w deszczu, mgle, lub w pobliżu zbiorników wodnych

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)