Canon EOS 50D - filmy w formacie RAW

Ekipie Magic Lantern udało się odblokować możliwość nagrywania wideo w formacie RAW w starym Canonie EOS 50D.

Lustrzanka Canon EOS 50D zadebiutowała niemal 5 lat temu, w sierpniu 2008 roku. W tamtym okresie funkcje filmowe nie były czymś oczywistym we wszystkich amatorskich korpusach i EOS 50D filmować nie potrafił. Choć po latach się okazuje, że technicznie był do tego zdolny. Udowodniła to ekipa Magic Lantern, która pracuje nad alternatywnym oprogramowaniem aparatów Canona. Ostatnio udało im się "zmusić" Canona EOS 50D do zarejestrowania wideo w formacie RAW w rozdzielczości dochodzącej do 1592 × 1062 pikseli (24 kl/s). Aparat potrzebuje do tego szybkiej karty - testy przeprowadzano na nośniku o prędkości transferu wynoszącym 95 MB/s. Firmware musi być jeszcze dopracowany, możliwe, że wtedy osiągi aparatu jeszcze się poprawią. EOS 50D nie ma mikrofonu, więc rejestracja dźwięku musi się odbywać na osobnym urządzeniu. Niemniej to jeden z najtańszych sposobów na uzyskanie materiału filmowego w formacie RAW. W Polsce za używane egzemplarze trzeba zapłacić około 2000 złotych, w USA można znaleźć oferty za niecałe 500 dolarów.

Więcej wiadomości ze świata kamer, telewizorów i kina domowego możecie znaleźć w serwisie http://www.recplay.pl
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8