Canon EOS 7D - firmware v2

Autor: Patryk Wiśniewski

28 Czerwiec 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Canon zapowiedział wprowadzenie drugiej wersji oprogramowania dla swojego flagowego korpusu z matrycą APS-C - EOS-a 7D. Oprogramowanie wprowadza kilka dość znaczących zmian, o których możecie dowiedzieć się w dalszej części.

Canon ogłosił aktualizację oprogramowania, która doda szereg funkcji do modelu EOS 7D. Korpus, który pojawił się na rynku prawie trzy lata temu otrzymuje najbardziej kompleksowy upgrade firmware'u. Oprogramowanie wprowadza część zmian znanych już z aparatu Canon EOS 5D Mark III oraz obejmuje poprawę fotografowania trybie seryjnym (do 25 RAW-ów, w porównaniu z 15, które były dotychczas), konfigurowalne ISO Auto, kontrolę poziomu dźwięku nagrania wideo i możliwość edycji RAW-ów i JPEG w aparacie. Aktualizacja umożliwi także korzystanie z modułu GPS GP-E2. Aktualizacja będzie dostępna na stronach producenta od sierpnia 2012 roku. Poniżej prezentujemy listę zmian, które wprowadza:

 • zwiększenie pojemności bufora do 25 plików RAW i 130 plików JPEG
 • możliwość edycji i wywoływania plików RAW w aparacie (korekcja dystorsji i aberracji, ustawienie balansu bieli, wyostrzania, i Picture Style)
 • możliwość edycji plików JPEG w aparacie (zmiana rozmiarów)
 • możliwość zapisywania ocen zdjęć do danych EXIF, co ma ułatwić ich filtrowanie w programach zewnętrznych
 • możliwość ustawienia maksymalnej czułości w trybie Auto ISO (zakres ISO 400-6400)
 • możliwość manualnego ustawienia poziomu dźwięku w rejestracji filmów (64 poziomy)
 • kompatybilność z modułem GPS GP-E2
 • możliwość dostosowania nazewnictwa plików
 • ustawienia stref czasowych
 • szybsze przewijanie i powiększanie zdjęć w trybie podglądu
 • ekran szybkiego zarządzania w trybie podglądu zdjęć

Informacja prasowa

Ulepszona z myślą o komforcie użytkowników - Canon dodaje nowe funkcje do lustrzanki EOS 7D

Warszawa, 28 czerwca 2012 r.Firma Canon rozwinęła możliwości lustrzanki EOS 7D prezentując firmware v2. Nowa wersja oprogramowania oferuje wiele nowych funkcji wszystkim, którzy chcą się rozwijać i przekraczać granice swojej fotografii. Bazując na dużej szybkości aparatu, zaawansowanych funkcjach oraz twórczej wszechstronności, nowy firmware oferuje fotografom dodatkowe korzyści. Wśród nich m.in. większą liczbę zdjęć seryjnych w formacie RAW, funkcje edycji z poziomu aparatu, definiowane przez użytkownika ustawienia Auto ISO oraz wsparcie dla odbiornika GPS - GP E2.
Zaprezentowany w 2009 roku EOS 7D był stopniowo rozwijany w oparciu o sugestie tysięcy fotografów z całego świata. Aparat oferuje idealną kombinację doskonałej jakości obrazu i niebywałej wszechstronności, dzięki czemu sprawdza się we wszystkich stylach fotografii. Dziś nadal jest uznawany za jeden z najlepszych na rynku aparatów APS-C. Rozwijając oprogramowanie, Canon skorzystał z podobnego schematu, uzyskując feedback bezpośrednio od użytkowników. Rezultatem jest EOS 7D z ulepszoną wydajnością, rozbudowanymi możliwościami oraz funkcjami kreatywnymi.

Zwiększona wydajność zapisu w formacie RAW

Dzięki zastosowaniu 18-megapikselowej matrycy APS-C, podwójnemu procesorowi DIGIC 4 i zakresowi ISO sięgającemu 12800, EOS 7D pozwala fotografować w trybie ciągłym do 8 klatek na sekundę. Nowe oprogramowanie zapewnia wzmocnienie algorytmu zarządzania pamięcią zaczerpniętego z flagowej serii EOS-1. Dzięki temu, użytkownicy mogą korzystać z większej elastyczności, podczas fotografowania w trybie ciągłym z możliwością zapisu do 25 plików RAW lub 130 obrazów JPEG. W połączeniu z rozdzielczością 18MP i 14-bitowym przetwarzaniem obrazu, pozwoli to uchwyć bogate w detale chwile.

Wbudowane funkcje edycji i klasyfikacji

Gama nowo dodanych funkcji edycji umożliwia fotografom pełniejszą kontrolę nad ostatecznym kształtem zdjęć, dzięki temu, że proces post-produkcji rozpoczyna się jeszcze w aparacie. Fotografowie mogą teraz przetwarzać pliki RAW i poprawiać artefakty, takie jak iluminacja poboczna, zniekształcenia, aberracja chromatyczna. Dodatkowo, natychmiast po zrobieniu zdjęcia możliwa jest regulacja balansu bieli, ostrości i stylu zdjęcia (Picture Style), a także wielu innych parametrów. Zmodyfikowane obrazy zapisane zostaną jako nowe pliki JPEG. Co więcej, z poziomu aparatu można także zmieniać rozmiar JPEG-ów.
Fotografowie mogą także w łatwiejszy sposób filtrować nawet duże ilości plików, i to zaraz po zakończeniu pracy, korzystając z klasyfikacji zdjęć. Informacje dotyczące oceny i klasyfikacji zdjęcia zapisane są w metadanych każdego pliku. Można je odczytać przy użyciu aplikacji do edycji, na przykład Canon Digital Photo Professional czy innych popularnych programów, takich jak Apple Aperture, Adobe Lightroom i Bridge.

Pełna kontrola podczas fotografowania i filmowania

Nowe oprogramowanie lustrzanki EOS 7D rozszerza zakres możliwości zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania materiałów wideo. Nowo dodana kontrola Auto ISO pozwala fotografom ustawić maksymalną czułość ISO w dowolnym punkcie między ISO 400 a 6400. Ponadto daje pełniejszą kontrolę nad ekspozycją, co pozwala fotografom dopasować maksymalną czułość ISO do własnych preferencji lub do wymogów konkretnych sytuacji.
Ulepszona funkcjonalność dźwięku w trybie filmowania zapewnia pełniejszą kontrolę podczas nagrywania. Użytkownicy mogą teraz uzupełnić nagrania Full HD (1920x1080p) o 16-bitowy cyfrowy dźwięk stereo rejestrowany z częstotliwością 48 kHz. Z kolei możliwość ręcznej kontroli dźwięku pozwala użytkownikom dokonać wyboru spośród 64 zdefiniowanych wcześniej poziomów. Cyfrowy wind-cut filter redukuje szumy związane z przepływem powietrza przy mikrofonie, dzięki czemu dźwięk jest czysty i wolny od zewnętrznych zakłóceń.

Zapamiętaj trasę swojej podróży

Firmware v2 daje także możliwość oznaczenia miejsca, w którym zostało zrobione zdjęcie z wykorzystaniem odbiornika GPS - GP-E2, najnowszej jednostki GPS zaproponowanej przez firmę Canon. GP-E2 jest bezpiecznie mocowany do gorącej stopki i połączony z aparatem za pośrednictwem kabla. Dzięki temu, użytkownicy aparatu EOS 7D mogą łatwo określić nie tylko takie parametry, jak długość i szerokość geograficzna, ale także kierunek, w którym zrobione było zdjęcie, dodając informacje o lokalizacji do danych EXIF1. Funkcja rejestratora GPS umożliwia śledzenie przebytej trasy za pomocą pobierania danych GPS w regularnych odstępach czasu, a cała trasa może być wyświetlona przy użyciu Google Maps lub pakietu oprogramowania Map Utility.
Firmware v2 będzie dostępny od sierpnia 2012.

Canon EOS 7D firmware - nowe funkcje:

 • Większe możliwości w trybie ciągłym - zapis do 25 plików RAW
 • Edycja plików RAW z poziomu aparatu
 • Klasyfikacja i grupowanie zdjęć z poziomu aparatu
 • Zmniejszanie plików JPEG z poziomu aparatu
 • Ustawienia maksymalnej wartości Auto ISO (ISO 400-6400)
 • Ręczna regulacja poziomu dźwięku podczas nagrywania
 • Zgodność z odbiornikiem GPS
 • Dostosowanie nazwy pliku do preferencji użytkownika
 • Ustawienia stref czasowych
 • Szybsze przewijanie powiększonych zdjęć
 • Ekran Quick control podczas odtwarzania

Canon EOS 7D - kluczowe cechy:

 • Matryca CMOS APS-C o rozdzielczości 18MP
 • Do 8 klatek/s w trybie ciągłym
 • Zakres ISO do 12800
 • Około 100% pokrycia w wizjerze
 • 19 punktów krzyżowych systemu AF
 • System pomiarowy iFCL
 • Podwójny procesor DIGIC 4
 • Nagrywanie filmów Full HD
 • Zintegrowany transmiter Speedlite
 • Ekran LCD Clear View II o przekątnej 3"
 • Obudowa ze stopu magnezu odporna na działanie czynników zewnętrznych
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Producent nie ujawnił jeszcze specyfikacji, ale Internet huczy od domysłów na temat nowego flagowego Nikona. Coraz więcej pojawia się jednak wyważonych informacji. Zebraliśmy te najbardziej...
43
Powiązane artykuły