Sigma DP1M, DP2M oraz SD1 Merrill

Koncern Sigma zaprezentował nowe wersje aparatów kompaktowych serii DP. Nie zmieniły się diametralnie - DP1M i DP2M zyskały najnowszą matrycę Foveon składającą się z trzech warstw po 15 megapikseli znaną z lustrzanki SD1. Zmiany nastąpiły również w przypadku modelu SD1. Został przemianowany na SD1 Merrill, na cześć Richarda "Dicka" Merrilla, współtwórcy technologii Foveon, a producent znacznie obniżył jego cenę.

Koncern Sigma zaprezentował dwa nowe aparaty kompaktowe bazujące na istniejących wcześniej wersjach DP1 i DP2. Zmieniła się nazwa, która teraz brzmi DP1 Merrill (DP1M) i DP2 Merrill (DP2M). Richard "Dick" Merrill, który zmarł w 2008 roku, był współtwórcą technolegii Foveon. W obydwu kompaktach pojawiła się matryca znana z lustrzanki SD1 - sensor skladający się z trzech warstw po 15 megapikseli każda. Producent przeprojektował również optykę tak, by była kompatybilna z nową matrycą. Do modelu DP1M trafił obiektyw o ogniskowej 19mm i świetle f/2,8 (ekwiwalent 28 mm w małym obrazku), natomiast do DP2M trafił obiektyw 30mm f/2,8 (ekwiwalent 45 mm w małym obrazku). W obydwu aparatach wymieniono także ekrany LCD, które teraz mają rozmiar 3 cali i rozdzielczość 921 000 punktów. Na razie nie ujawnion ile "Merrille" będą kosztować.


Przy okazji firma poinformowała o dwóch zmianach związanych z lustrzanką SD1. Po pierwsze, aparat zmienia nazwę na SD1 Merrill. Po drugie, znacznie spada jego cena - do poziomu mniej więcej 2300 dolarów. Jednocześnie nowy prezes Sigmy Kazuto Yamaki zadeklarował, że firma będzie prowadziła dalsze prace nad obniżeniem ceny matrycy Foveon.
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4