Sigma DP1M, DP2M oraz SD1 Merrill

Koncern Sigma zaprezentował nowe wersje aparatów kompaktowych serii DP. Nie zmieniły się diametralnie - DP1M i DP2M zyskały najnowszą matrycę Foveon składającą się z trzech warstw po 15 megapikseli znaną z lustrzanki SD1. Zmiany nastąpiły również w przypadku modelu SD1. Został przemianowany na SD1 Merrill, na cześć Richarda "Dicka" Merrilla, współtwórcy technologii Foveon, a producent znacznie obniżył jego cenę.

Koncern Sigma zaprezentował dwa nowe aparaty kompaktowe bazujące na istniejących wcześniej wersjach DP1 i DP2. Zmieniła się nazwa, która teraz brzmi DP1 Merrill (DP1M) i DP2 Merrill (DP2M). Richard "Dick" Merrill, który zmarł w 2008 roku, był współtwórcą technolegii Foveon. W obydwu kompaktach pojawiła się matryca znana z lustrzanki SD1 - sensor skladający się z trzech warstw po 15 megapikseli każda. Producent przeprojektował również optykę tak, by była kompatybilna z nową matrycą. Do modelu DP1M trafił obiektyw o ogniskowej 19mm i świetle f/2,8 (ekwiwalent 28 mm w małym obrazku), natomiast do DP2M trafił obiektyw 30mm f/2,8 (ekwiwalent 45 mm w małym obrazku). W obydwu aparatach wymieniono także ekrany LCD, które teraz mają rozmiar 3 cali i rozdzielczość 921 000 punktów. Na razie nie ujawnion ile "Merrille" będą kosztować.


Przy okazji firma poinformowała o dwóch zmianach związanych z lustrzanką SD1. Po pierwsze, aparat zmienia nazwę na SD1 Merrill. Po drugie, znacznie spada jego cena - do poziomu mniej więcej 2300 dolarów. Jednocześnie nowy prezes Sigmy Kazuto Yamaki zadeklarował, że firma będzie prowadziła dalsze prace nad obniżeniem ceny matrycy Foveon.
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1