Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sigma DP1M, DP2M oraz SD1 Merrill

0

Autor: Michal Grzegorczyk

8 Luty 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Koncern Sigma zaprezentował nowe wersje aparatów kompaktowych serii DP. Nie zmieniły się diametralnie - DP1M i DP2M zyskały najnowszą matrycę Foveon składającą się z trzech warstw po 15 megapikseli znaną z lustrzanki SD1. Zmiany nastąpiły również w przypadku modelu SD1. Został przemianowany na SD1 Merrill, na cześć Richarda "Dicka" Merrilla, współtwórcy technologii Foveon, a producent znacznie obniżył jego cenę.

Koncern Sigma zaprezentował dwa nowe aparaty kompaktowe bazujące na istniejących wcześniej wersjach DP1 i DP2. Zmieniła się nazwa, która teraz brzmi DP1 Merrill (DP1M) i DP2 Merrill (DP2M). Richard "Dick" Merrill, który zmarł w 2008 roku, był współtwórcą technolegii Foveon. W obydwu kompaktach pojawiła się matryca znana z lustrzanki SD1 - sensor skladający się z trzech warstw po 15 megapikseli każda. Producent przeprojektował również optykę tak, by była kompatybilna z nową matrycą. Do modelu DP1M trafił obiektyw o ogniskowej 19mm i świetle f/2,8 (ekwiwalent 28 mm w małym obrazku), natomiast do DP2M trafił obiektyw 30mm f/2,8 (ekwiwalent 45 mm w małym obrazku). W obydwu aparatach wymieniono także ekrany LCD, które teraz mają rozmiar 3 cali i rozdzielczość 921 000 punktów. Na razie nie ujawnion ile "Merrille" będą kosztować.

Przy okazji firma poinformowała o dwóch zmianach związanych z lustrzanką SD1. Po pierwsze, aparat zmienia nazwę na SD1 Merrill. Po drugie, znacznie spada jego cena - do poziomu mniej więcej 2300 dolarów. Jednocześnie nowy prezes Sigmy Kazuto Yamaki zadeklarował, że firma będzie prowadziła dalsze prace nad obniżeniem ceny matrycy Foveon

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
0
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
24
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)