Nikon 1 J1

Autor: Michal Grzegorczyk

21 Wrzesień 2011
Artykuł na: 17-22 minuty
Nikon 1 J1 to mniej zaawansowany z dwójki nowych bezlusterkowców Nikona. Aparat został wyposażony w tę samą 10-megapikselową matrycę o formacie CX, hybrydowy autofokus i możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 1080i60. Nikon 1 J1 w przeciwieństwie do V1 nie ma natomiast tak solidnej obudowy i wbudowanego wizjera elektronicznego.

Nikon 1 J1 to nieco uproszczony i jednocześnie tańszy model z dwójki nowych bezlusterkowców Nikona. Aparat ma taką samą jak topowy {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=13541&nikon-1-v1;V1, 10-megapikselową matrycę High-Speed AF CMOS o rozmiarze (13,2 mm x 8,8 mm) oznaczoną symbolem CX. Dzieli z nim również system przetwarzania obrazu oparty na procesorze Expeed 3, a co za tym idzie może się pochwalić dokładnie takimi samymi osiągami: nagrywaniem filmów w rozdzielczości Full HD (do 60 kl/s), filmamy slow-motion 1200 kl/s w zmniejszonej rozdzielczości, a także trybem seryjnym dochodzącym do 10 kl/s z aktywnym autofokusem i 60 kl/s z zablokowaną ostrością.

Nikon 1 J1 od swojego bardziej zaawansowanego kuzyna różni się obudową, brakiem mechanicznej migawki, brakiem złącza akcesoriów i wbudowanego wizjera elektronicznego. Do kadrowania służy jedynie 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 000 punktów. Nikon 1 V1 został wyposażony w takim sam jak w modelu V1 system automatycznego ustawiania ostrości. Hybrydowy AF łączy detekcję kontrastu z detekcją fazy (73 pola) i w zależności od okoliczności wybiera bardziej skuteczną metodę.

Nikon 1 J1 będzie dostępny w kilku kolorach: między innymi czarnym, srebrnym, czerwonym, różowym i białym. Trafi do sklepów pod koniec października i w zestawie z kitowym obiektywem 10-30 mm będzie kosztował 650 dolarów. Polska cena katalogowa wyniesie na początku około 2399 złotych.] Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną i informację prasową na temat nowego Nikona:

NazwaNikon 1 J1
Typaparat systemowy
Efektywna rozdzielczość10,1 Mpx
Sensor13.2 mm x 8.8 mm CMOS (crop 2,7x)
PamięćSD/SDHC/SDXC
Rozdzielczość3872 x 2592, 2896 x 1944, 1936 x 1296, 3840 x 2160
Formaty zapisu obrazuNEF, JPEG
Obiektyw Nikon 1 mount
Migawkaelektroniczna: 1/16000 s - 30 s, Bulb
Tryby ekspozycji{LST|u|programy tematyczne; [P] automatyka programowa (możliwa fleksja programu); [S] automatyczna preselekcja czasu; [A] automatyczna preselekcja przysłony; [M] Manualny
Pomiar światłaTTL: matrycowy, centralnie ważony, punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 3 EV ze skokiem o 1/3 EV
Metody pomiaru ostrościAF hybrydowy: detekcja fazy i detekcja kontrastu
Tryby pracy autofocusapunktowy (135 punktów), auto (41 punktów), śledzący
Manual focustak
CzułośćAuto, High Auto, ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Balans bieliAuto, sześć trybów predefiniowanych, ustawienia manualne
EfektyStandard, Neutral, Vivid, Monochromatyczne, Portret, Pejzaż
Zdjęcia seryjneszybka seria: 10, 30 lub 60 kl/s, w zwykłej serii 5 kl/s
Rejestracja filmuFull HD:
  • 1080p 60 kl/s
  • 720p 30 kl/s
Slow Motion:
  • 640 x 240 400 kl/s
  • 320 x 120 1200 kl/s
Monitor LCD3-calowy LCD o rozdzielczości 460 000 punktów
Wizjerbrak
Wymiary106 mm x 61 mm x 30 mm
Waga277 gramów (bez baterii)
Artykuł na Fotopolis13540

Nikon 1 - rewolucja w dziedzinie fotografii

Nikon wprowadza najszybsze, najmniejsze i najlżejsze na świecie cyfrowe aparaty fotograficzne 
z wymiennymi obiektywami

Nikon zaprezentował rewolucyjny system aparatów cyfrowych Nikon 1. Dwa nowe modele - Nikon 1 V1 oraz Nikon 1 J1 - to całkowicie nowe konstrukcje, stworzone do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Ta nowa generacja urządzeń została wyposażona w innowacyjne funkcje, takie jak: Technologia rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture), Ruchome zdjęcie czy Inteligentne wybieranie zdjęcia. Dzięki temu system Nikon 1 umożliwia uwiecznienie nawet najbardziej ulotnych momentów na zdjęciach.

"To najważniejsza premiera firmy Nikon od czasu, gdy 14 lat temu wprowadziliśmy na rynek aparaty cyfrowe" - mówi Takami Tsuchida, prezes Nikon Europe. "Wprowadzając system Nikon 1, przedstawiamy dwa przełomowe aparaty z wymiennymi obiektywami, wyposażone w rewolucyjną technologię" - dodaje Takami Tsuchida.

Wprowadzenie systemu Nikon 1 to początek zupełnie nowej kategorii sprzętu, nazwanej przez firmę Nikon zaawansowanymi aparatami z wymiennymi obiektywami (Advanced Camera with Interchangeable Lens, A-CIL). Te skonstruowane z myślą o niezwykłym poziomie szybkości, prostoty i radości z rejestrowania ważnych wydarzeń poręczne aparaty typu A-CIL zapewniają zupełnie nowe wrażenia w zakresie fotografowania.

Obejmujący modele Nikon 1 V1 oraz Nikon 1 J1 nowy system na nowo definiuje możliwości oraz wyznacza nowy standard w zakresie prędkość, precyzji, innowacyjności i poręczności aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami. Dzięki systemowi Nikon 1 użytkownicy otrzymają dostęp do najszybszego na świecie systemu autofokusa, trybu wykonywania zdjęć seryjny2, a także innowacyjnych trybów fotografowania oraz wyjątkowych obiektywów 1 NIKKOR i akcesoriów Nikon 1.

Inteligentny i stylowy aparat Nikon 1 V1 został zaprojektowany dla tych, którzy chcą stale rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Model ten został wyposażony w jasny wizjer elektroniczny o rozdzielczości 1440 tys. punktów, zapewniający wyraźny, stabilny podgląd obejmujący 100% kadru. Aparat wyróżnia się także solidną obudową z panelami ze stopu magnezu z przodu i z tyłu. Uniwersalny port do podłączania akcesoriów umożliwia swobodną rozbudowę systemu za pomocą akcesoriów z gamy Nikon 1. Model Nikon 1 V1 jest dostępny w wersji matowo czarnej lub lśniąco białej.

Nikon 1 J1 to w pełni zautomatyzowany aparat, pozwalający bez wysiłku zarejestrować rodzinne i prywatne wspomnienia. Pomimo zaawansowanych rozwiązań jest prosty w obsłudze - do użytkownika należy wyłącznie podjęcie decyzji o tym, co fotografować. Nikon 1 J1 wyróżnia ponadto minimalistyczne wzornictwo. Jego wyjątkowo mała obudowa z wbudowaną lampą błyskową jest oferowana w bogatej gamie kolorów - lśniąca biel, matowa czerń, lśniąca czerwień, srebro i żywy róż.

"Naszym inżynierom udało się zmieścić potężny procesor i przetwornik w eleganckiej, minimalistycznej obudowie. Dzięki temu można robić zdjęcia, jakie wcześniej nie wydawały się możliwe. Aparaty te są nie tylko najszybsze na świecie. Oferują także funkcje, które nigdy wcześniej nie były dostępne: tryby fotografowania, takie jak Ruchome zdjęcie czy Inteligentne wybieranie zdjęcia pozwalają robić zdjęcia, jakich przedtem sobie nawet nie wyobrażaliśmy. Obiektywy 1 NIKKOR zostały zaprojektowane w sposób wyjątkowy, z myślą o wygodzie i nagrywaniu filmów" - powiedział Jordi Brinkman, menedżer produktu firmy Nikon Europe.

Dzięki Technologii rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture) modele Nikon 1 są pierwszymi cyfrowymi aparatami z wymiennymi obiektywami, które rejestrują nie tylko zdjęcia, ale także chwile przed i po ich zrobieniu. Aparaty zapisują zdjęcia przed pełnym naciśnięciem spustu migawki, by kontynuować po jego kliknięciu.

Funkcja Ruchome zdjęcie (MSS) "ożywia" ujęcie dzięki jednemu kliknięciu. Aparat jednocześnie zapisuje zdjęcie i film w zwolnionym tempie, a następnie automatycznie łączy je ze sobą, dzięki czemu powstają "żywe obrazy", wiernie rejestrujące daną chwilę w sposób dotąd niemożliwy.

Funkcja Inteligentne wybieranie zdjęcia (SPS) pozwala uchwycić idealny moment w każdej sytuacji. W czasie potrzebnym do wykonania jednej fotografii aparat zapisuje 20 zdjęć w pełnej rozdzielczości. Wystarczy raz nacisnąć spust migawki, a dzięki technologii rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim aparat zaczyna robić zdjęcia, jeszcze zanim przycisk zostanie całkowicie wciśnięty. Następnie zapisywanych jest pięć najlepszych ujęć, wybranych na podstawie wyrazu twarzy, kompozycji i ostrości. Najlepsze z nich wyświetlane jest na ekranie LCD o dużej rozdzielczości. Jeśli zdjęcie nie spodoba się fotografującemu, aparat zasugeruje inne ujęcia do wyboru.

Tryb fotografowania gwarantuje doskonałe zdjęcia nawet szybko poruszających się obiektów dzięki rejestrowaniu ostrych ujęć w pełnej rozdzielczości z prędkością do 60 klatek na sekundę3. Z kolei tryb filmowania oferuje dostęp do zaawansowanych funkcji związanych z nagrywaniem materiałów wideo. Pozwala on także na wykonanie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości4 bez przerywania rejestrowania filmu w jakości Full HD lub nagrywania obrazu w bardzo zwolnionym tempie.

Matryca CMOS w formacie CX oraz najszybszy na świecie system autofokus

Z myślą o aparatach Nikon 1 i systemie mocowania obiektywów 1 został zaprojektowany zupełnie nowy system matryc CMOS w formacie CX. Dzięki niej aparaty Nikon 1, oferując idealną równowagę między wielkością systemu, prędkością, czułością, rozdzielczością i głębią pola, zapewniając doskonałe odwzorowanie kolorów przy zakresie ISO od 100 do 6400 (rozszerzona), niski poziom szumów, możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW i rozdzielczości 10,1 megapiksela, co gwarantuje zawsze wysoką jakość zdjęć i filmów.

Matryca została ponadto wyposażona w rewolucyjny, superszybki system autofokus, który wykorzystuje największą na świecie liczbę punktów ostrości, dzięki czemu fotografowany obiekt jest wyraźny w każdej sytuacji. W czasie robienia zdjęć lśniących lub ruchomych obiektów aparat przełącza się w tryb AF z 73-punktową detekcją fazową6. Jeśli fotografowany obiekt nie porusza się lub jest słabo oświetlony, wybierany jest tryb AF ze 135-punktową detekcją kontrastu. Bez względu na to, jaki system zostanie wybrany przez aparat, krótki czas między rejestracją kolejnych zdjęć daje swobodę fotografowania szybko następujących po sobie momentów. Tryb AF z detekcją fazową jest dostępny także podczas nagrywania filmów, zapewniając możliwość ostrego uchwycenia każdej sceny.

Moc systemu 1: EXPEED 3

EXPEED 3 to superszybki system obróbki obrazu, zaprojektowany z myślą o najwyższym poziomie szybkości i jakości. Nowo opracowany przetwornik jest wyposażony w dwa potężne procesory, pozwalające przetwarzać zdjęcia z niesamowitą prędkością 600 megapikseli na sekundę. System EXPEED 3 daje pełne możliwości zarządzania parametrami technicznymi i wydajnością bez konieczności rezygnowania z wysokiej jakości zdjęć, pozwalając cieszyć się wyrazistymi zdjęciami z dużą liczbą szczegółów. Umożliwia także korzystanie z przełomowych trybów fotografowania. To właśnie dzięki niemu można zrobić zdjęcie w pełnej rozdzielczości podczas nagrywania filmu7 albo fotografować z prędkością 60 klatek na sekundę8 w pełnej rozdzielczości.

System mocowania 1 i obiektywy 1 NIKKOR

Aparaty Nikon 1 wyposażono w nowy system mocowania 1. Umożliwia on użytkownikom korzystanie z gamy wymiennych obiektywów systemowych 1 NIKKOR, zapewniając szybką komunikację pomiędzy korpusem a optyką. To kluczowy czynnik, dzięki któremu aparaty Nikon 1 pozwalają robić doskonałe zdjęcia i nagrywać filmy najwyższej jakości.

Rodzina obiektywów 1 NIKKOR wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami oraz doskonałą optyką. Każdy z nich został dodatkowo zoptymalizowany pod kątem możliwości nagrywania filmów:
- Wyjątkowo mały i lekki model 1 NIKKOR VR 10-30 mm to doskonały obiektyw na co dzień. Nowy model oferuje 3-krotny zoom oraz możliwość fotografowania ujęć szerokokątnych. Ponadto został on wyposażony w moduł redukcji drgań (VR), zapewniający doskonałą ostrość zdjęć i filmów. Mechanizm chowania obiektywu gwarantuje niezwykłą poręczność.
- Model 1 NIKKOR VR 30-110 mm to prawdziwie przenośny teleobiektyw z zoomem, pozwalający z łatwością fotografować odległe obiekty. Wbudowany system redukcji drgań (VR) zapewnia ostrość zdjęć i filmów.
- Ultracienki model 1 NIKKOR 10 mm to szybki obiektyw szerokokątny, który pozwala robić ostre zdjęcia podczas podróży. Dzięki kompaktowym rozmiarom z łatwością zmieści się do każdej torby.
- Obiektyw 1 NIKKOR VR 10-100 mm PD-ZOOM został zaprojektowany z myślą o miłośnikach nagrywania filmów. Wyposażono go w osobny napęd zoomu z regulowaną prędkością, dzięki czemu rejestruje obraz wideo w sposób wyjątkowo wyraźny.

Jednocześnie Nikon pracuje nad nowymi obiektywami 1 NIKKOR.

Rozbudowa systemu bez zwiększania jego rozmiarów: akcesoria systemu Nikon 1

Gama opcjonalnych akcesoriów Nikon 1 pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości w zakresie fotografowania bez zwiększania obciążenia torby z aparatem.

Niewielka lampa błyskowa SB-N5 zapewnia wygodny sposób sterowania kierunkiem i jakością oświetlenia, pozwalający także na kreatywne "odbijanie" światła lampy od ścian lub sufitu. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1 i można ją obracać w pionie i w poziomie. Umieszczona z przodu dioda doświetlająca zapewnia dodatkowe oświetlenie podczas korzystania z funkcji Ruchome zdjęcie lub Inteligentne wybieranie zdjęcia w ciemności.

Ultrakompaktowy moduł GP-N100 GPS ułatwia opatrywanie zdjęć znacznikami. Pasuje do aparatu Nikon 1 V1. Moduł mocowany bezpośrednio do uniwersalnego portu akcesoriów automatycznie rejestruje długość i szerokość geograficzną, wysokość na poziomem morza i czas, dodając znaczniki geograficzne do danych zdjęcia w formacie EXIF.

Adapter do systemu mocowania F pozwala używać aparatów Nikon 1 z każdym obiektywem NIKKOR D-SLR. Pasuje do obu modeli Nikon 1, V1 i J1. Z systemem autofokus Nikon 1 współpracują wszystkie obiektywy NIKKOR AF-S i AF-I9.


W ramach akcesoriów Nikon 1 firma oferuje ponadto pełen asortyment markowych etui na aparaty i obiektywy, pasków, osłon obiektywów i uchwytów do aparatów, służących do ochrony sprzętu i zwiększenia wygody fotografowania. Dodatkowo z modelem Nikon 1 V1 można używać zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego Nikon ME-1. Do obu aparatów Nikon 1 dołączane jest nowe oprogramowanie Short Movie Creator, pozwalające automatycznie tworzyć krótkie filmy ze zdjęć, materiału filmowego i muzyki, a także plików w formacie Ruchome zdjęcie.

Urządzenia systemu Nikon 1 będą dostępne w listopadzie. W cenniku Nikona ceny aparatów Nikon 1 J1 w zestawie z obiektywami rozpoczynają się od 2399 zł, a modelu Nikon 1 V1 od 3399 zł.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)