Panasonic Lumix DMC-S1 i DMC-S3

0
Michal Grzegorczyk
6 Styczeń 2011
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2011. Panasonic zaprezentował dwa modele z nowej podstawowej linii kompaktów - Lumiksy S1 i S3. Mimo tego, że to najbardziej podstawowe aparaty, obydwa mają mechaniczną stabilizację obrazu i szerokokątne obiektywy.

Panasonic od dłuższego już czasu dba o to, by nawet tanie i proste kompakty były dobrze wyposażone. Nie inaczej jest z nową podstawową linią Lumiksów. S1 i S3 są małe, proste w obsłudze i tanie, ale nie można im odmówić dobrego wyposażenia.

Do Lumiksa S3 trafiła matryca o rozdzielczości 14,1 megapikseli, a do S1 o rozdzielczości 12,1 megapikseli (obydwie w rozmiarze 1/2,33 cala). Obydwa aparaty mają takie same obiektywy o 4-krotnym zoomie i świetnym zakresie 28-112 milimetrów. Co ważne, obydwa aparaty mają także - oprócz szerokiego kąta - optyczną stabilizację obrazu! Lumiksy DMC-S1 i DMC-S3 potrafią też nagrywać filmy HD 720p,

Aparaty będą dostępne w różnych kolorach. Na razie nie znamy ich cen ani terminów dostępności.

Proste, stylowe i inteligentne - nowe aparaty

Panasonic LUMIX S

Lumix DMC-S3 i DMC-S1 to nowa seria aparatów kompaktowych ze starannie dobranymi podstawowymi funkcjami oraz optyczną stabilizacją obrazu MEGA O.I.S.

Warszawa, 5 stycznia 2011 r. - firma Panasonic przedstawia nową serię cyfrowych aparatów kompaktowych LUMIX S, która składa się z 14,1-megapikselowego modelu DMC-S3 oraz 12,1-megapikselowego DMC-S1. Prosta, stylowa i inteligentna seria S jest całkowitą nowością nie tylko pod względem konstrukcji, ale również koncepcji - opracowano ją specjalnie z myślą o użytkownikach, którzy wybierają swój pierwszy aparat cyfrowy.

W celu maksymalnego uproszczenia obsługi do aparatów DMC-S3 i S1 dołączono tylko podstawowe funkcje, co nie oznacza, że nie oferują one wysokiej jakości zdjęć. Optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer), znany z modeli wyższej klasy, skutecznie zapobiega rozmyciom spowodowanym drżeniem ręki bez pogarszania jakości obrazu. Oprócz stabilizatora MEGA O.I.S. dostępny jest popularny, zaawansowany tryb iA (Intelligent Auto), który oferuje inne funkcje wspomagające fotografowanie. Inteligentny selektor scen wykrywa temat zdjęcia i ustawia parametry najlepiej pasujące do sceny, takiej jak portret, krajobraz itd. Wykrywanie twarzy ustawia odpowiednią ostrość i ekspozycję według na twarzach fotografowanych osób. Inteligentna kontrola czułości ISO wykrywa szybkość ruchu obiektu i ustawia taką kombinację czułości ISO i szybkości migawki, aby zapobiec rozmyciu obrazu.

"Okiem" obu aparatów jest nowo opracowany 28-milimetrowy, szerokokątny obiektyw z 4-krotnym powiększeniem optycznym (odpowiednik zakresu ogniskowych 28-112 mm w aparatach 35 mm), który oferuje dużą wszechstronność i łatwość kompozycji kadru. Ich "sercem" jest wydajny procesor obrazu Venus Engine VI, który zapewnia krótki czas reakcji i wysoką jakość zdjęć.

Aparaty DMC-S3 i S1 umożliwiają rejestrowanie filmów o wysokiej jakości 720p HD. Użytkownicy mogą też wykorzystać nowe narzędzie LUMIX Image Uploader, które pozwala natychmiast udostępnić obrazy w serwisie Facebook (zdjęcia) lub YouTube (filmy) za pośrednictwem dowolnego komputera PC.

Dedykowany obiektyw harmonizuje z kolorami panelu przedniego, a wyróżniająca się, zaokrąglona forma aparatów DMC-S3 i S1 dobrze pasuje do dłoni. Są to kompaktowe i lekkie aparaty, które zapewniają doskonałą jakość zdjęć i filmów oraz dużo dobrej zabawy.

1. Optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. i tryb iA (intelligent Auto) pomagają w robieniu doskonałych zdjęć

Panasonic opracował tryb iA z myślą o znacznym ułatwieniu obsługi aparatów oraz ograniczeniu liczby nieudanych zdjęć - i oczywiście dołączył go do aparatów DMC-S3 i DMC-S1.

MEGA O.I.S (optyczny stabilizator obrazu) zintegrowany z trybem iA tłumi drżenie ręki. MEGA O.I.S nie stosuje cyfrowej korekcji obrazu, ale kompensuje ruchy osi światła przez odpowiednie przesuwanie obiektywu. Obraz nie jest zatem przetworzony cyfrowo, a jego jakość nie ulega pogorszeniu. Użytkownik uzyskuje klarowne, ostre zdjęcia bez żadnych kompromisów. Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera jeden z sześciu trybów tematycznych - makro, portret, krajobraz, nocny portret, nocny krajobraz i zachód słońca - który najlepiej pasuje do fotografowanej sceny. Wreszcie inteligentna kontrola czułości ISO zapobiega rozmyciu poruszających się obiektów poprzez optymalizację szybkości migawki i czułości, umożliwiając robienie ostrych, klarownych zdjęć w każdej sytuacji. Ludzkie twarze są fotografowane z optymalną ostrością i ekspozycją dzięki funkcji wykrywania twarzy, która również cyfrowo koryguje niepożądany efekt czerwonych oczu*.

Użytkownik może uaktywnić wszystkie te funkcje wspomagające fotografowanie, po prostu ustawiając tryb iA. Sprawiają one, że DMC-S3/S1 jest niezwykle wszechstronnym aparatem automatycznym, który pozwala łatwo robić klarowne, piękne i bezbłędne zdjęcia.

2. Szerokokątny obiektyw LUMIX z 4-krotnym powiększeniem optycznym, 14,1-megapikselowa (S3) / 12,1-megapikselowa (S1) matryca CCD i wydajny procesor Venus Engine VI

14,1-megapikselowy DMC-S3 i 12,1-megapikselowy DMC-S1 są wyposażone w nowo opracowany 28-milimetrowy, szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO z 4-krotnym powiększeniem optycznym w kompaktowej obudowie. Ten zaawansowany obiektyw zawiera 6 elementów podzielonych na 5 grup - w tym 3 soczewki asferyczne z 6 powierzchniami asferycznymi - i zapewnia doskonałą sprawność optyczną.

28-milimetrowy obiektyw szerokokątny oferuje szersze pole widzenia w porównaniu ze stosowanymi zazwyczaj w aparatach tej klasy obiektywami 35-milimetrowymi i nadaje się do fotografowania grup osób, wnętrz lub dynamicznych krajobrazów. Do fotografowania odległych obiektów przydaje się funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 8,4x (S3) / 7,8x (S1), wykorzystując środkową część matrycy CCD do uzyskania jeszcze większego zbliżenia.

W aparatach DMC-S3 i DMC-S1 zastosowano szybki, wydajny, procesor Venus Engine VI, który umożliwia rejestrowanie obrazów wysokiej jakości poprzez ulepszone przetwarzanie sygnałów. Ten wielozadaniowy układ do obróbki obrazu cechuje się niezwykle krótkim czasem reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi około 0,007 (S3) / 0,008 (S1) sekundy, co pozwala łatwo robić zdjęcia pod wpływem nagłego impulsu z wykorzystaniem bardzo szybkiego autofokusu, który umożliwia zablokowanie ostrości na fotografowanym obiekcie.

Venus Engine VI oferuje także tryb wysokiej czułości, który umożliwia aparatom S3 i S1 rejestrowanie obrazu z czułością ISO 6400 - wystarczającą do robienia zdjęć w niemal całkowitej ciemności bez użycia lampy błyskowej.

3. Rejestrowanie filmów o wysokiej jakości 720P i natychmiastowe udostępnianie zdjęć rodzinie i przyjaciołom

Nowe aparaty DMC-S3 i DMC-S1 rejestrują dynamiczne filmy HD z rozdzielczością 1280 x 720p i częstotliwością 30 klatek na sekundę, a także ze zwykłą rozdzielczością VGA (640 x 480) w formacie Motion JPEG. Zarejestrowane filmy można bezpośrednio opublikować w serwisie YouTube. Można też oglądać je w wysokiej jakości na ekranie panoramicznego telewizora HD wraz ze zdjęciami HD o proporcjach 16:9.

Aparaty oferują również nowy sposób komunikacji poprzez udostępnianie wykonanych zdjęć za pomocą funkcji LUMIX Image Uploader. Wszystko, co trzeba zrobić, to zaznaczyć zdjęcia, które mają być udostępnione, i podłączyć aparat do komputera. Aby opublikować zdjęcia, wystarczy postępować według wskazówek wyświetlonych na ekranie. Można dodać komentarz i powiadomić przyjaciół pocztą e-mail o aktualizacji albumu. Zdjęcia mogą być publikowane w serwisie Facebook, a filmy - w YouTube. Użytkownicy mogą połączyć się z tymi serwisami bez instalowania specjalnego oprogramowania.

4. Inne funkcje usprawniające działanie aparatów

DMC-S3 i DMC-S1 są wyposażone w duży, 2,7-calowy inteligentny ekran LCD, który automatycznie dopasowuje jasność do zewnętrznych warunków oświetleniowych, zapewniając dobrą widoczność w każdej sytuacji.

Różne tryby tematyczne, takie jak Baby (dziecko) lub Pet (zwierzę domowe), ustawiają właściwe parametry w szerokiej gamie sytuacji.

Model DMC-S3 jest wyposażony w 70 MB wbudowanej pamięci*. Aparaty używają akumulatora litowo-jonowego, który dobrze znosi wielokrotne ładowanie.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Następca modelu X-T100 bierze wszystko co najlepsze z poprzednika i obudowuje to znacznie lepszą, konkurencyjną specyfikacją. Zapowiada się na najciekawszy aparat dla...
12
2
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Czy w dzisiejszych czasach kogokolwiek może zainteresować kamera, która z założenia oferuje niską jakość filmów? Nadzieję na to mają twórcy modelu Fragment 8, który ma...
9
4
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Wszystko co najlepsze z podstawowej wersji modelu M10 i monochromatyczna matryca, która zachwyci fanów czerni i bieli. W dodatku matryca nie byle jaka, bo o...
48
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)