Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Leica D-Lux 5 i V-Lux 2 - zgodnie z przewidywaniami

0

Autor: Michal Grzegorczyk

21 Wrzesień 2010
Artykuł na: 17-22 minuty
Photokina 2010. Leica zaprezentowała dwa nowe aparaty kompaktowe: D-Lux 5 i V-Lux 2. I nie da się ukryć, że można się było tego ruchu spodziewać. To bliźniacze konstrukcje w stosunku do dwóch Lumiksów: kieszonkowego LX5 i superzooma FZ100.

Zgodnie z przewidywaniami Leica zaprezentowała nowe aparaty kompaktowe: Leica D-Lux 5 i V-Lux 2 - konstrukcje bliźniacze w stosunku do Panasoników Lumix {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=11213;LX5 i FZ100.

Oczywiście nie zmieniły się wszystkie najważniejsze parametry aparatów. D-Lux 5, podobnie jak LX5 ma 10-megapikselową matrycę o rozmiarze 1/1,63 cala i stabilizowany obiektyw o zakresie 24-90 milimetrów i świetle f/2-3,3. Na tylnej ściance znalazł się duży, 3-calowy ekran o rozdzielczości 460 000 pikseli. Przyjemną różnicą w stosunku do odpowiedniego Lumiksa jest zawartość zestawu handlowego - razem z D-Luxem producent dostarcza program Adobe Photoshop Lightroom.

Drugi z nowych kompaktów - Leica V-Lux 2 - do brat bliźniak modelu Lumix FZ100. Ma tę samą, 14,1-megapikselową matrycę, obiektyw o zakresie 28-600 milimetrów (24-krotny zoom) oraz ruchomy, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 000 punktów. Potrafi rejestrować filmy Full HD, zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z prędkością 11 kl/s czy nawet 60 kl/s po zmniejszeniu rozdzielczości. Użytkownik dostaje w zestawie program Adobe Photoshop Elements.

Obydwa aparaty trafią do sklepów w okolicach października. D-Lux 5 będzie kosztować niecałe 2900 złotych, natomiast V-Lux 2 około 3100 złotych.]

Poniżej prezentujemy informację prasową na temat nowych aparatów:

Dla wymagających fotografów.

LEICA D-LUX 5 - Kompaktowy aparat cyfrowy o charakterze systemu.

Na targach Photokina w Kolonii Leica Camera AG, Solms prezentuje nowy model uznanej linii D-Lux.

LEICA D-LUX 5 jest ewolucyjnym następcą znakomitego modelu D-Lux 4.

Nowy D-Lux ma teraz bardzo jasny obiektyw LEICA DC VARIO-SUMMICRON 5.1-19.2 mm f/2-3.3 ASPH. operujący w poszerzonym zakresie ogniskowych od 24 do 90 mm (ekwiwalent formatu 35mm). Ten wybitny układ optyczny wraz z wszechstronnym zakresem funkcji i ustawień ręcznych, oferuje dziś jeszcze większe spektrum możliwości fotograficznych - od bardzo szerokiego kąta stosowanego do fotografowania architektury, reportażu czy krajobrazu po fotografię portretową czy super bliskie makro.

Aparat wzbogacono o możliwość filmowania w rozdzielczości 720 pikseli AVCHD Lite HD-video z funkcją oszczędzania pamięci. Dostępny jest również bogaty zestaw akcesoriów. Dzięki bardzo bogatym funkcjom i pokaźnemu zestawowi akcesoriów LEICA D-LUX 5 jest wyjątkowym aparatem kompaktowym o charakterze systemu. Oferuje użytkownikom prawie nieograniczone możliwości przekształcenia swoich pomysłów w unikalne fotografie.

Peter Kruschewski, menadżer produktu Kompaktowe Aparaty Cyfrowe w Leica Camera AG, wyjaśnia: "Dzięki błyskawicznemu przetwarzaniu obrazu, prostej obsłudze i zwartej formie, aparat jest tak szybki i uniwersalny, że pozwala fotografom uchwycić nawet te spontaniczne, ulotne chwile przekształcając ja w niezapomniane zdjęcia.

LEICA DC VARIO-SUMMICRON 5.1-19.2 mm f/2-3.3 ASPH. zoom D-Lux 5 oferuje niezwykle praktyczny zakres ogniskowych przydatnych w wielu sytuacjach fotograficznych. Jedną z kluczowych zalet tego obiektywu jest jego wyjątkowa jasność, która sprawia, że aparat jest wymarzonym narzędziem do fotografowania w świetle zastanym. Umożliwia wykonanie zdjęć nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych oraz świadome posługiwanie się głębią ostrości.

W Leice D-Lux 5 zastosowano wyjątkowo duży, jak na tę klasę, sensor CCD 1/1.63. cala o rozdzielczości fizycznej 11mln pixeli i efektywnej 10 mln. Jednak jak wiadomo to rozmiar pikseli odgrywa o wiele bardziej decydującą rolę w jakości obrazu niż ich liczba. Punkty światłoczułe Leiki D-Lux 5 są znacznie większe w porównaniu do innych aparatów kompaktowych. Udowadnia to niesamowita jakość obrazu osiągana przez ten znakomicie dopasowany układ matrycy i obiektywu. Sensor jest tak zaprojektowany, aby jak najefektywniej wykorzystać obiektyw LEICA DC VARIO-SUMMICRON 5.1-19.2 mm f/2-3.3 ASPH. Dzięki temu otrzymujemy wspaniałe wysokokontrastowe obrazy zachwycające naturalnymi kolorami i doskonałą ostrością.

D-Lux 5 fotografuje w formatach 4:3, 3:2, 16:9, jak również szczególnie interesującym kwadratowym 1:1. Monitor aparatu zapewnia szeroki kąt widzenia w rozdzielczości 460.000 pikseli będąc idealnym narzędziem do wiarygodnej i dokładnej oceny zdjęć zarówno w trakcie jak i po ich zrobieniu.

LEICA D-LUX 5 charakteryzuje się prostą liniową formą opartą o nowoczesny, a zarazem elegancki design. To typowe cechy aparatów Leica: formalna prostota, maksymalna redukcja do podstawowych potrzeb fotografa. D-LUX 5 oferuje wyraźnie określone funkcje a ich obsługa jest wręcz intuicyjna. Na przykład funkcja nagrań uruchamiana jest jednym przyciskiem umieszczonym ergonomicznie obok spustu migawki.

Novum w obsłudze aparatu Leica jest niezwykle wygodne pokrętło umieszczone na tylnej ściance pod spustem migawki.
D-Lux 5 posiada wiele automatycznych funkcji, ułatwiających fotografowanie mniej zaawansowanym użytkownikom. Korzystając z tych ułatwień można wykonać perfekcyjnie naświetlone ostre zdjęcia po prostu naciskając spust migawki. W trybie automatycznym aparat automatycznie dobiera ustawienia, aby dopasować do tematu i sytuacji z wielu pojedynczych funkcji. Kontroluje O.I.S. stabilizator obrazu, automatyczny wybór ISO, rozpoznawanie twarzy, automatycznej kompensacji kontrast i odpowiedni tryb automatyczny sceny.

LEICA D-LUX 5 jest dostarczony z profesjonalnym programem do obróbki i katalogowania Adobe Photoshop Lightroom. Program ten umożliwia zaawansowaną obróbkę plików obrazu oraz wykorzystanie pełni możliwości drzemiących w formacie RAW.

Funkcjonalność D-LUX 5 może być rozszerzona całą gamą akcesoriów:

LEICA EVF1 to elektroniczny uchylny wizjer, szczególnie przydatny podczas fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Zamontowany w sankach lampy błyskowej daje pogląd Live-view umożliwiając precyzyjne kadrowanie w każdych warunkach.

LEICA CF 22 to kompaktowa lampa błyskowa zapewniająca pełną kontrolę na światłem wypełniającym.

Zestaw akcesoriów dopełnia dodatkowy uchwyt zapewniający jeszcze łatwiejszą i bezpieczniejszą. obsługę aparatu.

Do wyboru są trzy wersje eleganckich skórzanych pokrowców.

Leica D-LUX 5 będzie dostępna od października w sieci autoryzowanych punktów sprzedaży w cenie około 2890 zł.

Najwyższa jakość w każdej sytuacji.

Leica V-Lux 2 - nowa kompaktowa Leica - idealna w fotografii podróżniczej i przyrodniczej.

W tym roku na targach photokina 2010 Leica Camera AG prezentuje nowy cyfrowy aparat kompaktowy typu superzoom oferujący niesamowitą jakość obrazu. Zastosowany obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT 4.5-108mm f2.8-5.2 ASPH. (ekw. 28-600mm) o 24 krotnym powiększeniu sprawia, że V-LUX 2 jest idealnym narzędziem w niemal każdej sytuacji. Od szerokich espresyjnych ujęć krajobrazowych przez doskonale detaliczne odwzorowane makro po świetnej jakości zdjęcia wykonane z bardzo dużej odległości – obiektyw doskonale spisze się w każdej z tych sytuacji. Ruchomy wyświetlacz LCD, w który wyposażony jest aparat, umożliwia fotografowi swobodę użytkowania niezależnie od sytuacji. Szeroka gama użytecznych funkcji aparatu została wzbogacona o możliwość rejestrowania filmów w jakości 1080i-AVCHD Full HD.

"Uniwersalny obiektyw oraz kompaktowa forma czyni z V-LUX 2 idealny aparat dla ambitnych fotografów chcących uwiecznić swoje podróże, podczas których zechcą sfotografować np. życie dzikich zwierząt. Umożliwi im to niesamowity zakres ogniskowych zaspokajający niemal wszystkie potrzeby fotografa bez konieczności uciążliwej zmiany obiektywu. Lekkość i niewielkie rozmiary charakteryzujące V-Luxa 2 to cechy szczególnie cenne podczas podróży. Dzięki nim ta mała Leika jest uniwersalnym urządzeniem, które może z powodzeniem zastąpić lustrzankę" - tłumaczy Peter Kruschewski, product manager działu Aparaty Kompaktowe w Leica Camera AG.

V-LUX 2 to pierwszy aparat w ofercie marki Leica wyposażony w funkcję rejestrowania filmów w jakości 1080i-AVCHD Full HD. Cały 24x zakres ogniskowania jest dostępny w trakcie filmowania co w połączeniu z elektronicznym filtrem redukcji szumu wiatru daje nam niesamowite urządzenie rejestrujące o znakomitej jakości obrazu i dźwięku. Kolejnym atutem jest jego szybkość: do 11 klatek na sekundę przy maksymalnej rozdzielczości 14.1 MPix lub 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 2.8 MPix. Czyni to z V-LUX 2 jeden z najszybszych aparatów na świecie.

Leica V-LUX2 wyposażona jest w innowacyjny 14.1 megapikselowy sensor typu CMOS. Połączenie matrycy, obiektywu LEICA DC VARIO-ELMAR 4.5-108mm f2.8-5.2 APSH. (ekw. 28-600mm) oraz znakomitego oprogramowania, w jakie został wyposażony aparat owocuje znakomitą jakością odwzorowania barw, ostrością i kontrastowymi zdjęciami.

Wyświetlacz aparatu to 3 calowy ekran LCD o rozdzielczości 460.000 pikseli dostarczający nam ekstremalnie jasny i wyraźny obraz umożliwiający natychmiastową ocenę ekspozycji. Ruchomy wyświetlacz umożliwia niespotykane dotąd w aparatach marki Leica możliwości fotografowania pod różnymi kątami widzenia. Otwiera to całkowicie nowe horyzonty fotografowania, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia fotografa. V-LUX2 daje pełną kontrolę nad kadrem.

Korpus V-LUX2 charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami ale mimo tego jego, pokryty przeciwpoślizgową gumą uchwyt jest ergonomiczny i zaskakująco wygodny, umożliwiając pewny chwyt. Połączenie handgripa oraz małej wagi pozwala uzyskiwać nieporuszone zdjęcia nawet podczas fotografowania jedną ręką. Wszystkie funkcje są intuicyjnie dostępne dzięki czemu praca tym aparatem jest łatwa i przyjemna. Przykładowo, aby rozpocząć filmowanie wystarczy wcisnąć jeden przycisk umieszczony ergonomicznie obok spustu migawki.

Nabywca Leiki V-LUX 2 otrzymuje znakomity półprofesjonalny program do obróbki i katalogowania zdjeć - Adobe Photoshop Elements. Pakiet zawiera również wysokiej jakości oprogramowanie Adobe Premiere Elements specjalnie zaprojektowane do edycji filmów. To proste w obsłudze narzędzie oferuje optymalne funkcje umożliwiające zarządzanie i edycję naszej nowej filmoteki stworzonej za pomocą aparatu Leica.

Leica V-LUX 2 będzie dostępny u autoryzowanych dealerów Leica Camera AG od października 2010 w cenie 3090zł.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
7
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)