SDXC - transfer 300 MB/s, pojemność 2 TB!

CES 2009. Wiadomości jakie napływają z targów CES wprawiają w zdumienie. SD Association, organizacja zajmująca się rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. CDXC (eXtended Capacity) mają osiągać oszałamiającą pojemność 2 TB przy jednoczesnym zachowaniu prędkości na poziomie 300 MB/s. Dokładna specyfikacja standardu ma być gotowa w pierwszym kwartale tego roku.
Standard SDHC praktycznie osiągnął już maksimum swoich możliwości, a zapotrzebowanie na pojemne nośniki stale rośnie. Przyczyniają się do tego matryce aparatów o ogromnych rozdzielczościach czy telefony komórkowe, stające się powoli przenośnymi centrami rozrywki. Trudno nawet zgadywać jakie urządzenia będą potrzebowały pojemnych nośników za dwa czy cztery lata. Nic więc dziwnego, że SD Association, organizacja zrzeszająca ponad 1000 firm i pracująca nad rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. A zapowiedzi te brzmią imponująco.


SDXC (eXtended Capacity) docelowo mają osiągać pojemność nawet 2 TB i prędkość 300 MB/s. To oczywiście maksima SDXC - dojście do nich zabierze z pewnością sporo czasu, niemniej takie parametry robią duże wrażenie. Karty mają zachować dotychczas używany interfejs. Systemem plików ma być exFAT Microsoftu. SD Association przewiduje, że do końca tego roku uda się wyprodukować karty SDXC, które osiągną prędkość nieco ponad 100 MB/s.

Na razie nie ujawniono innych, bardziej szczegółowych informacji. Nastąpi to prawdopodobnie wraz z przygotowaniem ostatecznej i pełnej specyfikacji technicznej nowego standardu. Ma to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Będziemy na bieżąco informowali o nowościach w tym temacie.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8