SDXC - transfer 300 MB/s, pojemność 2 TB!

CES 2009. Wiadomości jakie napływają z targów CES wprawiają w zdumienie. SD Association, organizacja zajmująca się rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. CDXC (eXtended Capacity) mają osiągać oszałamiającą pojemność 2 TB przy jednoczesnym zachowaniu prędkości na poziomie 300 MB/s. Dokładna specyfikacja standardu ma być gotowa w pierwszym kwartale tego roku.
Standard SDHC praktycznie osiągnął już maksimum swoich możliwości, a zapotrzebowanie na pojemne nośniki stale rośnie. Przyczyniają się do tego matryce aparatów o ogromnych rozdzielczościach czy telefony komórkowe, stające się powoli przenośnymi centrami rozrywki. Trudno nawet zgadywać jakie urządzenia będą potrzebowały pojemnych nośników za dwa czy cztery lata. Nic więc dziwnego, że SD Association, organizacja zrzeszająca ponad 1000 firm i pracująca nad rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. A zapowiedzi te brzmią imponująco.


SDXC (eXtended Capacity) docelowo mają osiągać pojemność nawet 2 TB i prędkość 300 MB/s. To oczywiście maksima SDXC - dojście do nich zabierze z pewnością sporo czasu, niemniej takie parametry robią duże wrażenie. Karty mają zachować dotychczas używany interfejs. Systemem plików ma być exFAT Microsoftu. SD Association przewiduje, że do końca tego roku uda się wyprodukować karty SDXC, które osiągną prędkość nieco ponad 100 MB/s.

Na razie nie ujawniono innych, bardziej szczegółowych informacji. Nastąpi to prawdopodobnie wraz z przygotowaniem ostatecznej i pełnej specyfikacji technicznej nowego standardu. Ma to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Będziemy na bieżąco informowali o nowościach w tym temacie.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0