SDXC - transfer 300 MB/s, pojemność 2 TB!

CES 2009. Wiadomości jakie napływają z targów CES wprawiają w zdumienie. SD Association, organizacja zajmująca się rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. CDXC (eXtended Capacity) mają osiągać oszałamiającą pojemność 2 TB przy jednoczesnym zachowaniu prędkości na poziomie 300 MB/s. Dokładna specyfikacja standardu ma być gotowa w pierwszym kwartale tego roku.
Standard SDHC praktycznie osiągnął już maksimum swoich możliwości, a zapotrzebowanie na pojemne nośniki stale rośnie. Przyczyniają się do tego matryce aparatów o ogromnych rozdzielczościach czy telefony komórkowe, stające się powoli przenośnymi centrami rozrywki. Trudno nawet zgadywać jakie urządzenia będą potrzebowały pojemnych nośników za dwa czy cztery lata. Nic więc dziwnego, że SD Association, organizacja zrzeszająca ponad 1000 firm i pracująca nad rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. A zapowiedzi te brzmią imponująco.


SDXC (eXtended Capacity) docelowo mają osiągać pojemność nawet 2 TB i prędkość 300 MB/s. To oczywiście maksima SDXC - dojście do nich zabierze z pewnością sporo czasu, niemniej takie parametry robią duże wrażenie. Karty mają zachować dotychczas używany interfejs. Systemem plików ma być exFAT Microsoftu. SD Association przewiduje, że do końca tego roku uda się wyprodukować karty SDXC, które osiągną prędkość nieco ponad 100 MB/s.

Na razie nie ujawniono innych, bardziej szczegółowych informacji. Nastąpi to prawdopodobnie wraz z przygotowaniem ostatecznej i pełnej specyfikacji technicznej nowego standardu. Ma to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Będziemy na bieżąco informowali o nowościach w tym temacie.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7