SDXC - transfer 300 MB/s, pojemność 2 TB!

CES 2009. Wiadomości jakie napływają z targów CES wprawiają w zdumienie. SD Association, organizacja zajmująca się rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. CDXC (eXtended Capacity) mają osiągać oszałamiającą pojemność 2 TB przy jednoczesnym zachowaniu prędkości na poziomie 300 MB/s. Dokładna specyfikacja standardu ma być gotowa w pierwszym kwartale tego roku.
Standard SDHC praktycznie osiągnął już maksimum swoich możliwości, a zapotrzebowanie na pojemne nośniki stale rośnie. Przyczyniają się do tego matryce aparatów o ogromnych rozdzielczościach czy telefony komórkowe, stające się powoli przenośnymi centrami rozrywki. Trudno nawet zgadywać jakie urządzenia będą potrzebowały pojemnych nośników za dwa czy cztery lata. Nic więc dziwnego, że SD Association, organizacja zrzeszająca ponad 1000 firm i pracująca nad rozwojem standardu SD, zapowiedziała nową generację tych kart. A zapowiedzi te brzmią imponująco.


SDXC (eXtended Capacity) docelowo mają osiągać pojemność nawet 2 TB i prędkość 300 MB/s. To oczywiście maksima SDXC - dojście do nich zabierze z pewnością sporo czasu, niemniej takie parametry robią duże wrażenie. Karty mają zachować dotychczas używany interfejs. Systemem plików ma być exFAT Microsoftu. SD Association przewiduje, że do końca tego roku uda się wyprodukować karty SDXC, które osiągną prędkość nieco ponad 100 MB/s.

Na razie nie ujawniono innych, bardziej szczegółowych informacji. Nastąpi to prawdopodobnie wraz z przygotowaniem ostatecznej i pełnej specyfikacji technicznej nowego standardu. Ma to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Będziemy na bieżąco informowali o nowościach w tym temacie.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0