Speedlite 430EX II - nowa lampa błyskowa od Canona

0
Marcin Falana
10 Czerwiec 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Canon zaprezentował najnowszą wersję lampy błyskowej Speedlite 430EX II. Jest to lampa wysokiej mocy z liczbą przewodnią 43. W szerokim kącie pokrywa ogniskową do 14 mm. Nowa lampa oferuje szybkie i ciche ładowanie i pełną kontrolę z poziomu menu kompatybilnych aparatów systemu EOS. Ma to być propozycja skierowana zarówno do amatorów jak i profesjonalistów szukających wszechstronnej lampy reporterskiej.
Z nowinek należy wymienić skrócony czas ładowania o około 20%, nową metalową stopkę zapewniającą niezawodną komunikację i nowy mechanizm szybkiego zakładania lampy na aparat. Speedlite 430EX II integruje się z aparatami systemu EOS. Wykorzystuje automatykę błysku E-TTL II i interpretuje informacje o odległości od obiektywu. Do tego możemy wprowadzić ją do systemu innych lamp Speedlite i wtedy 430EX II jest bezprzewodowo połączony z lampą główną lub jednostką sterującą systemem.

Poniżej przedstawiamy specyfikację i informację prasową:

NazwaCanon Speedlite 430EX II
Pomiar błyskuE-TTL II (zgodna z E-TTL, TTL)
Liczba przewodnia43 (105 mm, ISO 100/m)
Konstrukcjaobrotowa i podnoszona głowica
Zakres błysku24 - 105 mm (14 mm z dyfuzorem)
Czas odświeżaniab.d.
Ilość błyskówb.d.
Zasilanie4 baterie typu AA
Wymiaryb.d.
Wagab.d.
Akcesoriaopcjonalne:
  • uchwyt boczny Speelite Bracket SB-E2
  • kabel OC-E3
Uwagi
  • możliwość pracy w systemie lamp jako slave
  • ruchoma głowica 0-90° w pionie i 0-180° w poziomie
  • 6 funkcji indywidualnych
  • synchronizacja na drugą lamelkę
  • ręczny wybór mocy od 1/64 do 1/1 (7 poziomów)
  • automatyczny wybór ogniskowej w zależności od matrycy aparatu
Artykuł na Fotopolis7401

Amstelveen, Holandia, 10 czerwca 2008: Canon anonsuje dzisiaj najnowszy dodatek do swojej serii fleszy Speedlite EX. Jest nim Speedlite 430EX II - niewielka, ale silna lampa błyskowa, o liczbie przewodniej 43 (metry, ISO100, 105mm). Po opuszczeniu na reflektor wbudowanej nakładki rozpraszającej, błysk lampy oświetla pole widzenia obiektywów o ogniskowej 14mm.
Zastępując wcześniejszą Canon Speedlite 430EX, nowa lampa błyskowa oferuje szybkie i ciche ładowanie oraz pełne sterowanie z menu kompatybilnych modeli lustrzanek EOS. Jest idealna zarówno dla fotoamatorów, jak i profesjonalistów szukających lampy błyskowej wielofunkcyjnej, ogólnego zastosowania.

Nowe funkcje
Speedlite 430EX II posiada kilka nowych funkcji, zwiększających jej elastyczność i łatwość używania. Czasy ładowania zostały skrócone o około 20%, a proces ładowania przebiega cicho, nie przeszkadzając ani nie rozpraszając uwagi obecnych osób. Nowa, metalowa stopka z przeprojektowanymi stykami zapewnia bardzo stabilną komunikację między lampą a aparatem. Lampę wyposażono w nowy mechanizm szybkiego zakładania, blokowania na aparacie i zdejmowania.

Używana w trybie nastaw ręcznych, Speedlite 430EX II pozwala wykonywać nastawy z przyrostem 1/3 stopnia, co pozwala dokładniej nastawiać błysk i aparat.

Lampa błyskowa systemowa
Zamontowana na analogowym lub cyfrowym aparacie EOS, Speedlite 430EX II całkowicie integruje się z nim. Jest w pełni zgodna z automatyką błysku E-TTL II, wykorzystującą informację o odległości obiektu. Po wprowadzeniu do systemu błyskowego, Speedlite 430EX II działa jako lampa podporządkowana, połączona bezprzewodowo z lampą główną lub jednostką sterującą systemem.

Korygowanie balansu bieli
Nieznaczne odchylenia w napięciu na kondensatorze i powodowana tym zmiana jasności błysku może destabilizować balans bieli w kolejnych zdjęciach, podczas fotografowania seriami. Speedlite 430EX II koryguje tę wadę, transmitując do aparatu informację o kolorze. Informacja ta jest używana do optymalizowania nastaw balansu bieli, oddzielnie dla każdego zdjęcia w serii. Funkcja działa po wybraniu w aparacie opcji balansu bieli Auto lub Flash.
Dostosowywanie się lampy błyskowej do wymiarów matrycy
Zamontowana na kompatybilnych modelach EOS, lampa Speedlite 430EX II pobiera z aparatu informację, czy aparat ma matrycę pełnoklatkową, APS-C lub APS-H. Pozycja zoom reflektora lampy jest następnie automatycznie korygowana, dla zoptymalizowania oświetlanego pola oraz ilości emitowanego światła błysku.

Przystosowanie do pełnego sterowania
Inne funkcje Speedlite 430EX II to: wyzwalanie błysku przez pierwszą lub drugą zasłonkę migawki, ręczne korygowanie ekspozycji dla błysku oraz rozszerzony zakres funkcjonalny dziewięciu funkcji C.Fn, modyfikujących działanie lampy.

Akcesoria
Dla lampy błyskowej Speedlite 430EX II przygotowano następujące akcesoria:
kabel Canon OC-E3, pozwalający korzystać z lampy bez mocowania jej na aparacie,
uchwyt Speedlite Bracket SB-2 do mocowania lampy z boku aparatu.
Kabel OC-E3, zakończony poręcznymi i szybkimi w użyciu mechanizmami blokująco-zwalniającymi, pozwala swobodnie przemieszczać lampę względem aparatu, do długość kabla. Kabel OC-E3 jest standardowym elementem kompletu dostawy.
Zamocowanie boczne SB-E2 zostało zaprojektowane specjalnie do fotografowania ślubów i fotografii prasowej, gdy zdjęcia są wykonywane w układzie pionowym. Lampa zamocowana na aparacie znajduje się wówczas najczęściej nad aparatem, dzięki czemu unika się bocznych cieni, twardych i nienaturalnych.


Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
X-Rite i1Display Studio i i1Display Pro Plus - kalibratory dla wymagających
X-Rite i1Display Studio i i1Display Pro Plus - kalibratory dla wymagających
Do rodziny produktów X-Rite dołączają dwa nowe, udoskonalone technologicznie kalibratory, które zadowolić mają najbardziej wymagających, w tym także filmowców...
3
0
Nowe dyski LaCie Rugged SSD - superszybkie, odporne, z czytnikiem kart
Nowe dyski LaCie Rugged SSD - superszybkie, odporne, z czytnikiem kart
Nowe dyski SSD z kolekcji LaCie zaspokoić mają wymagania zarówno filmowców pracujących z rozdzielczościami 8K, jak i fotografów potrzebujących wygodnego rozwiązania do...
13
0
Asus w pogoni za branżą kreatywną. Monitor ProArt Display i komputer ProArt StudioBook One odpowiadają na zapotrzebowania najbardziej wymagających użytkowników
Asus w pogoni za branżą kreatywną. Monitor ProArt Display i komputer ProArt StudioBook One...
Asus już od kilku lat stara się przekonać do siebie profesjonalistów. Tym razem poszedł jednak na całego i prezentuje rozwiązania, które konkurować mają z najlepszymi...
3
3
Powiązane artykuły