Canon Speedlite 430EX - przyjaciółka cyfrowej lustrzanki

0
Michał Sułkiewicz
22 Sierpień 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Wśród dzisiejszych nowości firma Canon zaprezentowała nową lampę błyskową średniej klasy. Nowa lampa Speedlite 430EX zastępuje model 420EX i oferuje nowe funkcje ściśle powiązane ze współpracą z cyfrowymi lustrzankami.
Nowa wersja średnio zaawansowanego modelu lampy Canon Speedlite 430EX otrzymała w stosunku do swojej poprzedniczki kilka usprawnień, które mają lepiej przystosować ją do współpracy z cyfrowymi lustrzankami Canona.

Podstawowa zmiana to implemetacja najnowszej wersji systemu pomiaru błysku E-TTL II, który znalazł się już we wszystkich aktualnych modelach cyfrowych lustrzanek Canona. Oczywiście lampa jest zgodna także z poprzednią wersją E-TTL.

Canon Speedlite 430EX

Speedlite 430EX została wyposażona w nową funkcję dostosowującą zakres (kąt) błysku do wielkości matrycy lustrzanki, do której została podłączona. Podczas współpracy z aparatami, których matryce są mniejsze niż klatka filmu 35 mm (na przykład EOS 350D czy EOS 20D) flesz automatycznie zawęża kąt błysku i wykorzystuje pełną moc na doświetlenie tylko kadru obejmowany przez obiektyw aparatu.

W połączeniu z aparatami wykorzystującymi system E-TTL II nowa lampa automatycznie przekazuje informacje o temperaturze barwowej do aparatu. Aparat dobiera następnie wartość balansu bieli tak, aby uzyskać jak najwierniejsze odwzorowanie kolorów. Funkcja ta działa w trybach balansu bieli AWB i Flash.

Inne, mniejsze zmiany w nowym modelu to nieco większa liczba przewodnia, która poprzednio wynosiła 42 m, a teraz 43 m oraz 40% szybszy czas ładowania lampy (według informacji producenta).

Szczegółowe dane i informacje prasową producenta zamieszamy poniżej.

Dane techniczne:
NazwaCanon Speedlite 430EX
Pomiar błyskuE-TTL II (zgodna z E-TTL, TTL)
Liczba przewodnia43 (105 mm, ISO 100/m)
Konstrukcjaobrotowa i podnoszona głowica
Zakres błysku24 - 105 mm (14 mm z dyfuzorem)
Czas odświeżaniab.d.
Ilość błyskówb.d.
Zasilanie4 baterie typu AA
Wymiaryb.d.
Wagab.d.
Akcesoriaopcjonalne:
  • uchwyt boczny Speelite Bracket SB-E1
  • Speedlite Transmitter ST-E2 do wyzwolenia bezprzewodowego
Uwagi
  • możliwość pracy w systemie lamp jako slave
  • ruchoma głowica 0-90° w pionie i 0-180° w poziomie
  • 6 funkcji indywidualnych
  • synchronizacja na drugą lamelkę
  • ręczny wybór mocy od 1/64 do 1/1 (7 poziomów)
  • automatyczny wybór ogniskowej w zależności od matrycy aparatu
Artykuł na Fotopolis3282


Canon rozszerza rodzinę lamp błyskowych kompatybilnych z aparatami cyfrowymi
Amstelveen, Holandia, 22 sierpnia


Canon, lider w technologiach fotografowania i obrazowania, zaprezentował dziś nową lampę błyskową Speedlite 430EX zastępującą popularny model 420EX. Nowa lampa jest pod wieloma względami o wiele lepsza od poprzedniczki, ono ją w nowe funkcje pozwalające otrzymać za pomocą światła błyskowego optymalne zdjęcia cyfrowe. Są to na przykład - automatyczna zmiana ustawień balansu bieli aparatu i automatyczne dostosowanie kąta rozsyłu światła w zależności od formatu matrycy aparatu cyfrowego. Lampa Speedlite 430EX ma zwiększoną do 43 liczbę przewodnią [ISO 100, m, ogniskowa 105m] a czas ładowania jest o 40% krótszy niż u poprzedniczki.

Składający się z dwóch diod LED bardzo jasny układ wspomagający ustawienie ostrości zaprojektowano tak, by współpracował z wszystkimi polami aktywnych czujników ostrości stosowanych w aparatach Canon - nawet z autofocusem 9-polowym.]

{BIT|Optymalny rozkład światła

Głowica lampy pozwala korzystać z obiektywów o ogniskowych od 24mm do 105mm a dzięki zintegrowanemu dyfuzorowi - nawet z obiektywami 14mm. Jeśli lampę założymy na aparat z matrycą mniejszą niż klatka małoobrazkowa (np.: EOS-1D Mark II, EOS 20D i EOS 350D), automatycznie rozpozna ona typ korpusu i zmniejszy kąt rozsyłu światła. Zmniejsza to niepotrzebne straty światła i zwiększa efektywna moc lampy.

Idealny balans bieli
Lampa błyskowa Speedlite 430EX automatycznie przekazuje dane dotyczące temperatury barwowej światła do nowych korpusów lustrzanek Canona. Aparat ustawia wtedy automatycznie balans bieli idealny dla danego zdjęcia. Funkcja ta działa jedynie, gdy wybrany tryb pracy układu balansu bieli to Auto White Balans (AWB) lub tryb Flash.

E-TTL II
Speedlite 430EX jest w pełni kompatybilna z uwzględniającym odległość od fotografowanego obiektu systemem kontroli światła błyskowego E-TTL II, jaki możemy znaleźć w najnowszych lustrzankach EOS. Nowa lampa współpracuje również doskonale z aparatami, które nie są wyposażone w system E-TTL II. Aby stworzyć kompletny zestaw składający się z kilku lamp - Speedlite 430EX może być wyzwalana przez błysk lamp Speedlite 580EX, Macro Ring Lite MR-14EX lub Macro Twin Lite MT-24EX. Jako jednostki sterującej można też użyć transmitera ST-E2.

Lepsza kontrola
Duży panel LCD służy do wygodnej oceny trybu pracy lampy i jej ustawień, co ułatwia ergonomię jej obsługi. Jeden przycisk blokady pozycji głowicy daje natychmiastową możliwość kontroli jej położenia. Głowicę lampy można obracać od 0 do 90 stopni w pionie (5 ustawień) i w lewo od 0 do 180 stopni (7 ustawień) oraz od 0 do 90 w prawo (4 ustawienia). Dostosowanie pracy lampy do własnych wymagań umożliwia sześć funkcji ustawień własnych użytkownika. Mimo dużej mocy i krótkiego czasu ładowania - lampa jest mała i lekka.

Całkowita synchronizacja
Błysk lampy może być zsynchronizowany z pierwszą lub drugą kurtyną migawki. Możliwe jest ręczne ustawienie poziomu mocy błysku od 1/1 do 1/64 (7 stopni).

Akcesoria
Opcjonalny uchwyt Speedlite Bracket SB-E1 pozwala zamontować lampę z boku aparatu. Został on zaprojektowany z myślą o fotografowaniu ślubów i reportaży - pozwala bowiem uniknąć efektu czerwonych oczu, który może wystąpić jeśli lampę zamocujemy na stopce w osi optycznej obiektywu. Baterie można wymieniać bez konieczności zdejmowania lampy z uchwytu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Quadralite V1 - niedroga konkurencja dla okrągłych głowic Profoto
Quadralite V1 - niedroga konkurencja dla okrągłych głowic Profoto
Nowa lampa Quadralite to nie tylko ciekawa i tania alternatywa dla modelu Profoto A1, ale także najlepszy Speedlite w ofercie producenta.
26
1
Fujifilm Acros 100 II dostępny w dwóch formatach już pod koniec listopada
Fujifilm Acros 100 II dostępny w dwóch formatach już pod koniec listopada
W czerwcu usłyszeliśmy o powrocie popularnego materiału Acros w nowej odsłonie. Jego możliwości w formacie 120 i 135 będziemy mogli wypróbować już niebawem.
56
0
Nowy 16-calowy Macbook Pro. Czy Apple wreszcie wróciło na właściwe tory?
Nowy 16-calowy Macbook Pro. Czy Apple wreszcie wróciło na właściwe tory?
64 GB RAM-u, do 8 TB przestrzeni dyskowej, świetny ekran i usprawniona klawiatura. Najnowszy Macbook Pro to komputer, którego wreszcie znów będą mogli pokochać...
12
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)