Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM - poręczny IS

0
Tomasz Gutkowski
22 Sierpień 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Jednym z dwóch zaprezentowanych dziś obiektywów marki Canon jest Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, przeznaczona dla zaawansowanych amatorów konstrukcja zastępująca popularny model Canon EF 75-300mm f/4-5.6 IS USM. Nowa wersja posiada udoskonalony stabilizator obrazu.
Canon przyzwyczaił nas do tego, że jak ogłasza nowe produkty to na całego. Tak jest i tym razem i w premierowym gronie nie mogło zabraknąć obiektywów. Zaskoczeniem jest jednak to, że żaden z nich nie należy do serii cyfrowej EF-S. Zapewne związane jest to z faktem, że jeden z pokazanych dziś aparatów, EOS 5D posiada pełnoklatkową matrycę CMOS i zgodny jest wyłącznie z klasycznymi szkłami Canon EF.Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM to obiektyw przeznaczony dla poważnych amatorów fotografujących sport i przyrodę. Najważniejszą zmianą w stosunku do zastąpionego przez niego modelu EF 75-300mm f/4-5.6 IS USM jest udoskonalony system stabilizacji obrazu. Canon nazwał go nawet 3-stop IS, co oznacza, że z tym obiektywem możemy korzystać z 8-krotnie dłuższych czasów ekspozycji niż z analogicznym obiektywem bez stabilizacji.

Podobnie jak w innych modelach system IS pracuje w dwóch trybach. Mode 1 stabilizuje obraz w pionie i poziomie, i przeznaczony jest do fotografowania oddalonych obiektów statycznych. Z kolei Mode 2 wyłącza żyroskopy odpowiedzialne za stabilizację poziomą i powinien być używany przy śledzeniu obiektu poruszającego się w poprzek kadru. Producent dodaje, że po zamocowaniu aparatu do statywu, system IS wyłącza się automatycznie.

Obiektyw wyposażony jest w cichy napęd Micro USM zapewniający szybką i dyskretną pracę systemu regulacji ostrości AF. Wbudowany procesor (CPU) przekazuje do aparatu informacje o dystansie, dzięki czemu obiektyw zgodny jest z zaawansowanym pomiarem światła błyskowego E-TTL II. CPU odpowiada też za koordynację algorytmów AF, co ma gwarantować nie tylko szybką, ale i precyzyjną pracę. Dodajmy dla porządku, że po zamocowaniu tego obiektywu do aparatu z matrycą APS-C (EOS 20D, EOS 350D) efektywna ogniskowa wyniesie 112 - 480 mm. Stabilizator na pewno się przyda.

NazwaCanon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Typtelezoom
Konstrukcja18 elementów w 13 grupach
Stabilizacja obrazutak, optyczna
Autofokustak, napęd USM
Ogniskowa70 - 300 mm
Otwór maksymalnyF4 - F5.6
Dystans min.1,5 m
Kąt
  • w poziomie: 29° - 6° 50'
  • w pionie: 19° 30' - 4° 35'
  • po przekątnej: 34° - 8° 15'
Przesłona8 listków
MocowanieCanon EF
Powiększenie0,26x (dla ogniskowej 300 mm)
Filtr58
OsłonaET-65B
Obudowaplastik
Wymiary76,5 x 142,8 mm
Waga630 g
Akcesoriab.d.
Uwagi
  • stabilizator obrazu IS (2 tryby)
  • napęd Micro Ultrasonic
Artykuł na FotopolisCanon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM - poręczny IS


Informacja prasowa producenta

Lekkie zoomy Canona ze stabilizacją obrazu dla profesjonalistów

Canon, lider w technologiach fotografowania i obrazowania, zapowiedział dziś premierę nowego profesjonalnego obiektywu serii L: lekki obiektyw EF 24-105mm f/4L IS USM wyposażony jest w układ stabilizacji obrazu. Ten odporny na kurz i wilgoć obiektyw skonstruowano w oparciu o najbardziej zaawansowane standardy optyczne Canona. Jego odbiorcami będą fotograficy zajmujący się podróżami, reportażem i wydarzeniami codziennymi, którzy szukają lekkiego i wygodnego w obsłudze obiektywu bez kompromisów w kwestii jakości optycznej.

Jako uzupełnienie obiektywów EF 17-40mm f/4L USM I EF 70-200mm f/4L USM nowy obiektyw zamyka linię obiektywów L o przysłonie f/4. Obiektywy te skonstruowano dla zawodowych fotografów szukających lekkich zoomów ze stałym światłem. Redukcja wstrząsów przez układ stabilizacji obrazu umożliwia fotografowanie z czasem otwarcia migawki osiem razy dłuższym niż bez stabilizatora.

Seria L to najbardziej profesjonalne obiektywy Canona dające najwyższą jakość obrazu, optymalną operatywność i wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Nowy EF 24-205mm f/4L IS USM jest niewiele ważącym odpowiednikiem uznanego obiektywu EF 24-70mm f/2,8L USM.


Stabilizacja obrazu
Układ stabilizacji obrazu [Image Stabilizer, IS] w znaczącym stopniu redukuje rozmycie zdjęć spowodowane drżeniem aparatu. Żyroskopowy czujnik rozpoznaje niepożądane wibracje i uruchamia prostopadłe do osi optycznej obiektywu przesunięcie odpowiedniej grupy soczewek. Zmienia to przebieg wiązki światła a obraz znów pada we właściwe miejsce na matrycy lub filmie.

Fotograf, który w danych warunkach mógł fotografować obiektywem 105mm bez statywu z czasem otwarcia migawki 1/125s teraz może otrzymać ostre zdjęcie przy czasie naświetlania 1/15s, co znacznie rozszerza możliwości fotografowania w trudnych warunkach. Przewaga 3EV to naprawdę dużo.]

{BIT|Super Auto-focus

Pierścieniowy silnik USM zastosowany w obiektywie EF 24-105mm f/4L IS USM korzysta z wibracji o częstości ultradźwiękowej aby błyskawicznie i praktycznie bezgłośnie ustawiać ostrość. Nowy algorytm AF wykorzystywany przez mocniejszy procesor CPU obiektywu również maja wpływ na szybkość działania obiektywu. Nowoczesny hamulec natychmiast zatrzymuje poruszający się układ optyczny obiektywu w momencie ustawienia prawidłowej ostrości, bez ryzyka jakiegokolwiek przesunięcia. Fotografujący mogą w każdej chwili przejść na ręczny tryb ustawiania ostrości. Wystarczy jedynie dotknąć pierścień ostrości, nie ma potrzeby wyłączania układu AF.

Stała przysłona f/4 od 24 do 105mm
Obiektyw EF 24-105mm f/4L IS USM oferuje najwyższą jakość optyczną w całym zakresie ogniskowych i przy stałej przysłonie. Pozwala to utrzymać stały czas otwarcia migawki przy zmianie ogniskowej po zapamiętaniu ekspozycji. Jest do doskonały obiektyw dla osób, które szukają lżejszej i nieco dłuższej alternatywy dla obiektywu EF 24-70mm f/2,8L USM. Obiektyw wyposażono w przysłonę o niemal w 100% okrągłym otworze, dzięki czemu łatwo otrzymać atrakcyjnie wyglądające rozmyte tło.

Jakość obrazu
Aby zmniejszyć rozmiary obiektywu i poprawić jakość obrazu na całej powierzchni klatki - w nowym obiektywie zastosowano soczewkę ze szkła o ultra niskiej dyspersji [UD], która eliminuje aberrację chromatyczną redukującą ostrość i wywołuje kolorowe rozmycie konturów. Soczewka asferyczna koryguje aberrację sferyczną, dzięki czemu zdjęcia są ostre i kontrastowe nawet w rogach klatki. Poprawa struktury powłok przeciwodblaskowych Super Spektra i kształtu soczewek pozwolił inżynierom Canona praktycznie wyeliminować odbicia światła wewnątrz obiektywu, na które obiektywy cyfrowe są bardziej narażone niż tradycyjne w związku z odbiciem światła od matrycy. Zwiększenie pochłaniania światła przez powłoki pozwala otrzymać ostre i kontrastowe zdjęcia z naturalnym oddaniem kolorów.]

{BIT|Integracja z systemem EOS

Obiektyw EF 24-105mm f/4L IS USM wyposażono w układ informujący o odległości od obiektu. Dzięki temu jest on w pełni kompatybilny z systemem kontroli światła błyskowego ETTL - II, jaki znajdziemy w najnowszych lustrzankach Canona EOS-1D Mark II czy EOS 5D. W połączeniu z dedykowanymi lampami błyskowymi Canon EX obiektyw przekazuje informacje o dystansie od obiektu, które wykorzystuje algorytm lampy obliczający ekspozycję. Aby dorównać wytrzymałości na warunki atmosferyczne, z jakiej słyną obiektywy serii L, nowy obiektyw wyposażono w uszczelkę chroniącą bagnetowe połączenie z korpusem i liczne uszczelki wokół ruchomych części obiektywu zapewniające ochrone przed kurzem i wilgocią.

Przełączniki trybu AF i IS zostały zaprojektowane na nowo, dzięki czemu są mniej podatne na przypadkową zmianę ustawienia.

Obiektyw EF 24-105 f/4L IS USM jest sprzedawany wraz z bagnetową osłona przeciwsłoneczną EW-83H i miękkim futerałem LP1219. Zgodnie z tradycyjną filozofią Canona - Kyosei, która zakłada życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym - wszystkie soczewki tego obiektywu wykonano ze szkła bezołowiowego.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Lumix S Pro 70-200 mm f/2.8 O.I.S. - stabilizacja do 7 EV na pełnej klatce
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w...
8
0
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART - nowy król reporterskich zoomów?
Nowy obiektyw Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART to według zapewnień producenta, najlepsze szkło w swojej klasie. Specyfikacja rzeczywiście imponuje i daje nadzieję na...
26
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)