To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście

Autor: Maciej Luśtyk

17 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Czy w temacie kieszonkowych lamp LED można powiedzieć coś nowego? Hobolite udowadnia, że tak i prezentuje model Iris, który pozwala na znacznie bardziej kreatywną zabawę niż większość tego typu konstrukcji.

Rynek kompaktowych lamp LED przypomina rynek bezprzewodowych mikrofonów - jest ich tak dużo, że trudno je już zliczyć. Wszystkie one jednak bazują na bardzo podobnej koncepcji, różniąc się jedynie wymiarami czy też parametrami oświetlenia. A gdyby tak spróbować czegoś innego?

Nowy pomysł na miniaturową lampę LED ma Hobolite - producent, który dał się poznać w zeszłym roku serią lamp z segmentu premium. Zamiast powielać znaną nam już koncepcję kieszonkowego LED-a (który zresztą i tak ma już w swojej ofercie), postawiono na to, by lampa oferowała jak największe możliwości kreacji światła.

Hobolite Iris możliwościami modyfikacji światła mogłaby obdarzyć kilka lamp

Tak wiec w zestawie, oprócz samej lampy Hobolite Iris otrzymujemy cały zestaw modyfikatorów nazywanych tutaj „obiektywami”, które pozwolą nam zmieniać charakter światła. Mamy więc standardową nakładkę dyfuzyjną i soczewkę fresnela, ale także bardziej egzotyczne akcesoria jak Magic Lens (efekt kalejdoskopu), Adjustable Lens (nakładka pozwalająca sterować rozproszeniem światła) czy Aperture Ring (nakładka z regulowaną przysłoną, od której lampa wzięła swoja nazwę).

Gdyby tego było mało, lampa przyjmuje dedykowane filtry żelowe, które pozwalają wzbogacić wszystkie rezultaty uzyskiwane przy pomocy modyfikatorów o ciekawe efekty kolorystyczne. W końcu, lampa oferuje też tryb efektów specjalnych, który pozwoli m.in. imitować światło błyskawicy czy ognia podczas rejestracji wideo. Łącząc to wszystko, otrzymujemy więc bardzo szeroki wachlarz środków wyrazu, które pozwolą urozmaicić sesje i ujęcia portretowe wykonane przy niewielkiej ilości światła.

Na używanie lampy przy większych produkcjach raczej nie ma co liczyć. Dioda, choć oferuje szeroki zakres temperatur (2700K-6500K) i dobre współczynniki reprodukcji kolorów (CRRi i TLCI > 96) ma moc jedynych 5W. Będzie to więc głównie światło efektowe.

Na plus na pewno należy zaliczyć wymiary (8,6 x 5 x 3 cm) i wagę (160 g) oraz fakt, że tak jak wszystkie lampy w ofercie Hobolite, model Iris wykonany jest z wysokiej jakości aluminium. Lampę ładujemy kablem USB-C, a w pełni naładowana pozwoli na około 2 godziny pracy przy pełnej mocy.

Cena i dostępność

Plusem z pewnością jest także cena lampy. Model Hobolite Iris w podstawowym zestawie wyceniono na 99 dolarów (ok. 390 zł). Będzie to wiec akcesorium, na które będzie mógł pozwolić sobie niemal każdy, a zarazem ciekawy pomysł na kreatywny fotograficzny prezent. Niestety zestaw Creators Kit, zawierający wszystkie najciekawsze modyfikatory jest już dwukrotnie droższy i kosztuje aż (199 dolarów).

Polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji o lampie znajdziecie na stronie hobolite.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Startuje promocja Lato z Phoenix - czyścik Lenspen gratis przy zakupie 3 filmów
Startuje promocja Lato z Phoenix - czyścik Lenspen gratis przy zakupie 3 filmów
Focus Nordic informuje o akcji Lato z Phoenix, która obejmie liczne promocje, warsztaty, spacery i wydarzenia poświęcone fotografii analogowej. Na start oferta specjalna na filmy...
3
BenQ SW242Q - profesjonalna specyfikacja za 2000 złotych
BenQ SW242Q - profesjonalna specyfikacja za 2000 złotych
BenQ wprowadza 24-calowy monitor graficzny, który spodoba się osobom szukających zaawansowanych rozwiązań w stosunkowo niskiej cenie. Ekran oferuje rozdzielczość 2K, blisko...
5
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite informuje o promocji dedykowanej miłośnikom fotografii plenerowej! Od 20 do 30 czerwca otrzymamy 20% rabatu na wybrane modele przenośnych lamp i akcesoriów, idealnych do...
3
Powiązane artykuły