Asus ProArt PA32KCX - pierwszy monitor graficzny 8K HDR z podświetleniem MiniLED

Autor: Maciej Luśtyk

22 Kwiecień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Asus zapowiedział pierwszy w swojej ofercie monitor 8K, który wyśrubowaną specyfikacją pretenduje do miana jednego z najdoskonalszych ekranów graficznych na rynku. Model PA32KCX łączy 10-bitową matrycę o wysokiej rozdzielczości z dużą jasnością i świetnym odwzorowaniem kolorów.

Mimo tego, że coraz więcej producentów oferuje urządzenia będące w stanie rejestrować obraz w rozdzielczości 8K, nadal nie mamy urządzeń, na których z takimi treściami moglibyśmy pracować i je oglądać. Dostępne na rynku monitory 8K możemy policzyć na palcach jednej ręki. Być może jednak właśnie się to zmienia, bo oto podczas targów NAB zaprezentowany został monitor Asus ProArt PA32KCX, celujący w profesjonalistów z szeroko pojętej branży graficznej.

Gdy 4K to za mało

Nowy ProArt PA32KCX nie jest pierwszym monitorem graficznym 8K (pierwszy monitor tego typu w 2017 roku pokazał Dell), ale prawdopodobnie pierwszym o takich możliwościach. Ekran wykorzystuje 10-bitową matrycę o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli, ze wsparciem wyświetlania HDR w standardach HDR10 i HLG oraz imponującą maksymalną jasnością 1200 nitów. To wszystko przy wykorzystaniu 4096 stref miejscowego przyciemnienia Mini LED.

32-calowy monitor oferować ma 97-procentowe pokrycie gamutu DCI-P3, doskonałą równomierność podświetlenia i współczynnik reprodukcji kolorów delta E na poziomie <1. Na pokładzie znajdziemy też wbudowany kolorymetr do szybkiej kalibracji, dwa złącza USB-C w standardzie Thunderbolt 4 z ładowaniem 96 W, a także wyjścia DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1.

Cena i dostępność

Asus ProArt PA32KCX zapowiada się na świetny monitor dla wymagających, jednak w powodu ceny zdecydują się na niego tylko nieliczny. Monitor zadebiutuje na rynku w cenie około 8000 dolarów, czyli ok. 32 500 zł.

Dokładnej daty premiery jeszcze nie znamy.

Źródło: press.asus.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Microsoft pokazał najnowsza generację notebooków z serii Surface. Nowe laptopy bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon X i mają zapewniać większa wydajność od komputerów z...
8
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Calibrite, lider w produkcji kalibratorów i wzorników, wystartował z nową atrakcyjną promocją. Przy zakupie wybranych wzorców ColorChecker otrzymamy w prezencie kartę SanDisk 64GB Extreme PRO...
11
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
Czy w temacie kieszonkowych lamp LED można powiedzieć coś nowego? Hobolite udowadnia, że tak i prezentuje model Iris, który pozwala na znacznie bardziej kreatywną zabawę niż większość...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)