ORWO powraca na rynek z nowymi filmami

Autor: Maciej Luśtyk

2 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Kultowa marka powraca z szeregiem filmów w swojej ofercie. W internetowym sklepie znajdziemy 6 materiałów czarno-białych. Jeszcze w tym roku pojawić ma się także film kolorowy.

Filmy ORWO znają chyba wszyscy, którzy fotografowali w czasach analoga. W końcu w Polsce okresu PRL-u były to jedne z niewielu filmów dostępnych na rynku. Firma zakończyła jednak działalność w 1994 roku. Schedę po niej przejęło kilka mniejszych przedsiębiorstw w tym firma FilmoTec, która do dzisiaj zajmuje się produkcją materiałów światłoczułych na potrzeby kinematografii. Firma ta w 2020 roku połączyła się z zajmującą się powlekaniem firmą InovisCoat i pod nowym zarządem rozpoczęła przywracanie marki ORWO na rynek.

ORWO chce napędzić analogowy renesans pełną ofertą ciekawych materiałów

Kilka dni temu, na swoich profilach w mediach społecznościowych ORWO zapowiedziało premierę nowego filmu, a dziś wystartował oficjalny sklep marki, w którym znajdziemy 5 kolejnych materiałów.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ORWO Official (@orwofilm)

Pierwszym nowym filmem marki pokazanym od kilkudziesięciu lat będzie ORWO Wolfen NP 100 - czarno-biały film negatywowy o czułości ISO 100, który charakteryzować ma się wyjątkowo drobnym ziarnem i… tyle właściwie na jego temat wiadomo. Póki co dostępna będzie też tylko jedna partia filmu, która szacowana jest na 36 tys. rolek. Zdjęcia przykładowe wykonane na nowym filmie możecie obejrzeć w poniższym poście.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ORWO Official (@orwofilm)

Oprócz tego, w sklepie internetowym ORWO znajdziemy także 5 innych emulsji, które bazują na dotychczasowych produkcjach FilmoTec na potrzeby kina czy archiwizacji. Otrzymujemy więc bazujący na filmie kinematograficznym film Wolfen UN54 (ISO 100), wysokoczuły film Wolfen NP400, panchromatyczny niskoczuły film Wolfen DN 21 (ISO 13), film ortochromatyczny Wolfen PF2 (ISO 3) czy też film Wolfen DP31 (ISO 8), który prawdopodobnie jest slajdem (a przynajmniej był nim oryginalny film ORWO DP31).

Cena i dostępność

Filmy dostępne są do zamówienia w przedsprzedaży we względnie przystępnej cenie 8-11 euro (w zależności od materiału) za rolkę zawierającą 36 ekspozycji. Dostawy rozpocząć mają się w czerwcu 2022 roku.

Nowy film kolorowy jeszcze tego lata?

Wcześniej producent zapowiadał także wejście na rynek z nowym, bazującym na formule Agfy filmem kolorowym, który w dobie topniejącej oferty filmów analogowych z pewnością byłby niemałym wydarzeniem. W jednym z newsem na oficjalnej stronie ORWO pojawia się informacja o nowym kolorowym filmie kinematograficznym w wersjach 8, 16, 35 i 65 mm, który miałby zadebiutować jeszcze latem 2022 roku. Prawdopodobnie producent przygotował by także jego wersję dla fotografów.

O tym czy producentowi uda się wyrobić ze wszystkimi planami przekonamy się zapewne już niebawem.

Więcej informacji na temat nowych filmów ORWO znajdziecie na stronie orwo.wtf.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite informuje o promocji dedykowanej miłośnikom fotografii plenerowej! Od 20 do 30 czerwca otrzymamy 20% rabatu na wybrane modele przenośnych lamp i akcesoriów, idealnych do...
3
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Wyposażone w soczewkę fresnela lampy Godox F7-120 i panele Godox P120 oraz P200 to nowe lampy LED skierowane do zastosowań transmisyjnych.
6
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell prezentuje kolejne praktyczne akcesorium dla fotografów. Newell LCD-PB-SD to ładowarka pełniąca również rolę czytnika kart SD, a...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)